Čo je to zirkón a aké dodávame Swarovského krištále?


iZlato používa synteticky vyrobené zirkóny, ktoré sa považujú za najlepšiu napodobeninu diamantu. Ide o kamene, ktoré boli vyrobené z uhlíka za pomoci veľkého tlaku. Zirkón patrí medzi najstaršie známe minerály na našej planéte, a je možné ho dostať v mnohých farebných prevedeniach pripomínajúcich drahé kamene. Okrem farby sa drahokamom podobá tiež svojím výbrusom, či fyzikálnymi vlastnosťami, akou je tvrdosť 7,5. Netreba si ho však zamieňať so sklom, alebo umelou hmotou.

V iZlate taktiež používame aj pravé Swarovského krištále. Aký je teda rozdiel medzi nimi a zirkónom?

Ako sme už spomínali, zirkón je druh drahého kameňa, resp. minerál, zatiaľ čo Swarovski je registrovanou značkou vyrábajúcou špecificky vybrúsené sklo. Na krištáli nájdeme tiež logo, ktoré je viditeľné len pod lupou – čo je zárukou originálu od Swarovski. Pôvodne sa tieto kamene vyskytujú v prírode v podobe horského krištáľu, ktorý je priesvitný, bezfarebný, veľmi čistý a tvrdý. Priemyselnou výrobou vzniká krištáľ, ktorý je v prípade značky Swarovski precízne vybrúsený, neuveriteľne jasný, a má neobvykle vysoký obsah oxidu olovnatého. V dôsledku toho sa oproti zirkónom oveľa viac ligocú a lesknú.

V šperkárskom priemysle sú však rovnako obľúbené obe varianty, ktoré sú na prvý pohľad nerozoznateľné. Rozdiel spoznáme až pomocou lupy. Sú považované za najkvalitnejší ekvivalent k diamantom. Hodnotenie popredných laboratórií v meraní lesku a rozptylu svetla pri diamantoch dokonca určil vysoké hodnotenie krištáľov pochádzajúcich práve z dielne Swarovski a jeho brúsených zirkónov. Tie sú leštené a brúsené do dokonalých tvarov s vysokou dávkou lesku a rozptylu svetla. Získavajú tak bezkonkurenčnú kvalitu, s brusom kameňa používaným pri tvarovaní samotných diamantov určených prísnymi normami Gemologického inštitútu Ameriky (GIA).

Naši zákazníci internetového zlatníctva iZlato.sk tak dostávajú do rúk šperky s jemným a unikátnym leskom, ktorý odlišuje Swarovského krištále.

 

Swarovského krištále Swarovského krištále