Ako si môžem byť istá/-ý, že je šperk pravý?

Šperky iZlato neobsahujú nikel a sú kontrolované v súlade so slovenskými zákonmi o obchodovaní so vzácnymi kovmi. Na základe toho sú všetky naše šperky označené zodpovednostnou značkou, puncom platným na území SR a rýdzostným číslom, ktoré udáva množstvo vzácneho kovu v šperku. Typické je napríklad označenie 585 (14-karátové zlato), 375 (9-karátové zlato), a 925 (striebro). Rýdzosť zlata a údaje o striebre sa nachádzajú rovnako aj na potvrdení objednávky a v prípade kúpy briliantov aj ich hmotnosť. iZlato Vám na briliantové šperky, samozrejme, vystaví aj certifikát o pravosti a parametroch diamantu.

Aké druhy zlata poznáme a ako ich rozoznať?

Možno Vás prekvapí informácia, že nie všetky šperky sú vyrábané z čistého zlata. Prípady takýchto šperkov sú zriedkavé, nakoľko sa takéto zlato nachádza len v 24-karátoch, kedy ide o 100% podiel zlata. Nevýhodou je však jeho mäkkosť, ktorou sa šperk pri pravidelnom nosení veľmi rýchlo poškodzuje.

Najideálnejšou voľbou je preto 14-karátové zlato, ktoré nájdete pod označením 585/1000, čo znamená, že v 1000 g zliatiny sa nachádza 585 g zlata, ktoré predstavuje 58,8% podiel. V iZlate nájdete šperky vyrábané práve z tohto druhu zlata, vsádzame do neho aj diamanty do obľúbených zásnubných prsteňov. 

V praxi sa taktiež stretávame s 18-karátovým zlatom, pri ktorom platí ten istý vzorec: označenie 750/1000 nám napovedá, že ide o 75% podiel zlata. Tento druh zlata si u nás viete zakúpiť na objednávku pri obrúčkovej kolekcii Yasmine Diamonds. V našej ponuke však nechýba ani 9-karátové zlato pod označením 375/1000, ktoré má spomedzi zlatých šperkov najnižšiu rýdzosť.

Pravosť zlata si tak teraz môžete veľmi ľahko overiť prostredníctvom spomínaných puncov. Opatrnosti však nikdy nie je dosť, a aby ste sa uistili, že nenosíte repliku, ale originál, môžete to zistiť profesionálnym testovaním zlata pomocou kyseliny dusičnej HNO3, alebo skúšačky zlata.

 

Premium quality

 

 

 Fotogaléria