Plánovanie zásnub

Zásadný akt v každom vzťahu, ktorý prerástol do vážneho a kľúčový okamih pred ďalšou spoločnou cestou životom. Zásnuby sú príliš dôležité na to, aby ste ich priebeh ponechali náhode.


Zásnuby

Udalosť zo skupiny tých, čo sa dejú iba raz za život a tvoria nezabudnuteľnú intímnu spomienku. Moment, v ktorom si partneri vzájomné city prejavia nielen úprimne, ale aj s veľkou dávkou záväzku a zodpovednosti do budúcna. Ak zásnuby plánujete, iste vás bude zaujímať, že priebeh zásnub nemusí byť úplným prekvapením a určitá príprava sa u párov, ktoré ich absolvovali pred vami, osvedčila ako dobrý nápad. Predovšetkým ak túžite aby prebehli podľa vašich predstáv, mali by ste zásnubám vopred venovať istý čas a energiu .

Načasovanie

Podľa prieskumov je to údajne iba tretina párov, u ktorých požiadanie o ruku prebehne neočakávane. Väčšina dvojíc ešte predtým spolu o zásnubách, svadbe a spoločnom živote minimálne diskutuje. Značná časť ich spoločne aj vyberá zásnubný prsteň, či dohaduje miesto a detaily konania samotného aktu. Keďže participácia oboch partnerov nie je nič výnimočné, nemáte dôvod na stres ohľadom toho, ako všetko utajiť. Možnosť otvorene sa s partnerom, či partnerkou o zásnubách poradiť nie je vôbec od veci.

Požiadanie o ruku

Miesto a štýl

Druhým poznatkom z prieskumov je, že ak majú možnosť výberu, páry preferujú, aby zásnuby nejakým spôsobom reflektovali ich vzťah, konali sa na nevšednom mieste (dovolenka), či vo výnimočnom čase (výročie zoznámenia). Element unikátnosti tak pre mnohých hrá, zdá sa, dôležitejšiu úlohu ako moment prekvapenia.

Ako čo najlepšie prispieť k jedinečnosti vašich zásnub? Napríklad výberom romantického miesta. Čo nesporne funguje sú scénické vyhliadky, najlepšie pri západe (alebo východe) slnka. Hory, strechy a terasy na vyšších poschodiach budov, či brehy morí a veľkých jazier sú ideálne. Známe monumenty, prírodné úkazy, alebo aj objekt budovy vašej spoločnej univerzity sú rovnako dobrou voľbou.

Iným nezanedbateľným romantickým aspektom je držať sa, aspoň v minimálnej miere, nejakého zvyku alebo tradície. Pokľaknutie a zaužívaná fráza zrejme v tomto ohľade postačia, ale aj kroj, či formálne pytačky u rodičov majú veľa do seba.

 

 

Zásnuby Paríž


Áno, sú tradície, ktoré nikdy nezostarnú a práve pytačky sú jednou z nich. I keď máte zámer spojiť váš život so životom partnerky, nie s celou jej rodinou, požiadať o formálne zvolenie je zdvorilým gestom, ktoré nikomu neuškodí. Práve naopak, tento prejav úcty a následná kladná odpoveď rodičov sú malými krokmi k harmonickému spolunažívaniu celej budúcej veľkej rodiny.

Inou veľkou otázkou je miera súkromia a intimity. Na jednej strane, je požiadanie o ruku skutočne výhradnou záležitosťou dvojice, no na strane druhej, čoraz viac párov ho túži mať zachytené na fotografii alebo videu. Riešení je viacero - najať fotografa v utajení, urobiť štylizované foto dodatočne, spoľahnúť sa na selfie, alebo si celú udalosť iba vryť do pamäte a často navzájom pripomínať.

Využiť môžete aj alternatívu dvojitého požiadania o ruku. Zoberiete vašu milovanú polovičku na vaše obľúbené miesto a neskôr ju ešte raz požiadate o ruku v kruhu vašich blízkych. Kreativite sa medze nekladú. Je to váš spoločný deň, ktorý sa už nikdy nezopakuje, precízne si teda naplánujte jeho priebeh. Je to deň, ktorý sa zakóduje vo vašom srdci už navždy a stane sa výnimočným príbehom pre vašu rodinu. Vykúzlite jej chvíľu, kedy obaja zabudnete na starosti a vstúpite do spoločného života, kde vám vaša láska ukáže krajší svet vašich dvoch sŕdc.

Zasnúbený Pár

 

Konkrétne tipy, kde a ako ju požiadať o ruku

Váš spoločný obľúbený podnik

Požiadanie o ruku na verejnom mieste patrí medzi obľúbené a dlho zaužívané tradície mužov. Ak vám nerobí problém, že na vás pozerá niekoľko zvedavých očí, aj takéto požiadanie o ruku má svoje čaro. Klasicky už z amerických filmov sa môžete inšpirovať skrytím prsteňa do jej obľúbeného dezertu. Nič nepokazíte ani tým, ak si pred ňou pokľaknete s prsteňom v ruke a obľúbený koláč zjete spoločne, neskôr. Nezabúdajte ani na obľúbené kvety, ženy ich milujú a dokonale dotvoria romantickú atmosféru tohto momentu.

Zahraničie

Dovolenka patrí k luxusným požiadaniam o ruku. Pokľaknutie na pláži pred stovkami iných ľudí, alebo požiadanie o ruku v noci, či pri romantickom západe slnka. Obloha plná hviezd, len vy dvaja a krásny romantický večer pred vami. Takéto požiadanie o ruku patrí k nezabudnuteľným zážitkom a vďaka inému prostrediu dovolenky bude toto miesto pre vás už navždy pamätné.

Obľúbené jedlo

Nie nadarmo sa vraví, že láska ide cez žalúdok. Každá žena určite ocení snahu muža, ktorý sa nebojí niečo dobré uvariť. Ak práve nepatríte k šéfkuchárom bez čapice, zvoľte si jednoduché jedlo, ktorého príprava nebude náročná. Ak chcete požiadať vašu partnerku o ruku v kruhu celej rodiny, môžete ich spoločne pozvať a rezervovať obľúbenú reštauráciu. Obľúbené jedlo a takéto príjemné prekvapenie nič nepokazí.

Štedrý deň

Vôňa ihličia, teplo domova, darčeky. Tento sviatok je výnimočný už len sám o sebe. Má veľké čaro, pretože spája rodiny, ktoré sa možno po celý rok vôbec nevideli. Najkrajším darčekom pre ženu bývajú tajné prekvapenia a darčeky. Ak ju požiadate v tento krásny sviatok o ruku, nikdy nezabudnete na tento dátum. Je už na vás, či ju požiadate o ruku v kruhu vianočných výzdob sám, alebo v kruhu celej rodiny vo chvíli, keď sa tam spoločne zídete. Inšpiráciou vám môže byť aj jej obľúbené miesto počas večernej prechádzky

Neobvyklé tipy na zásnuby

 1. Ak máte obavy zo správneho vyjadrenia svojich citov, skúste iný spôsob prejavu vašej lásky. Prepíšte jej v telefónnom zozname vaše meno na "Vezmeš si ma, láska?". Skvelý osvedčený a originálny tip pre mužov, ktorí svoje city nevedia dať najavo.
 2. Trochu adrenalínu na ráno nikomu neuškodí, počas spánku jej opatrne nasaďte na ľavú ruku zásnubný prsteň. Na prebudenie si nachystajte obľúbené kvety a skvelé raňajky, ďalej už len čakajte na reakciu, keď si všimne ligotavý kúsok na ruke.
 3. Reklamná plocha je miesto, kde sa môžete vyjadriť a vašu lásku bude vidieť celý svet. Viete, akou cestou chodí z práce domov? Využite reklamnú plochu na vyjadrenie vašej lásky. Čím je nápad výnimočnejší, tým viac je špeciálna vaša spoločná chvíľa.

Kreatívne nápady celebrít

Vyznanie lásky na oblohe - Známy Herec Jim Carrey svojej milovanej vyjadril lásku pomocou lietadla na oblohe. Je to síce trošku finančne náročné, ale ideálna spomienka na celý život. Možno na základe tohto nápadu prídete s niečím originálnym aj vy.

Láska na kolesách - Veľmi kreatívne bolo požiadanie o ruku aj predajcu automobilov Pierra zo Stuttgartu. Na jeho vyjadrenie citov mu pomohli autá, ktorých bolo presne 86. Pomocou áut napísal vetu "Vezmeš si ma ?".

Pieseň namiesto slov – Spevák Dávid Kraus bol zamilovaný do Zuzany Norisovej a vyznal jej lásku piesňou. Stala sa najpopulárnejšou piesňou, no bohužiaľ jeho city neboli opätované. Keď máte básnické črevo, pieseň alebo báseň na mieru je najromantickejším prejavom lásky a citov.

Čo povedať

Pokľaknúť a vybrať z vrecka prsteň povie veľa za vás, no k dokonalosti to dotiahnete až tým, čo poviete. Nemusíte hneď absolvovať dramatický kurz, ale bude to vyžadovať malú prípravu.

V prvom rade si všetko premyslite a aspoň v hrubých obrysoch napíšte na papier. Pomôže vám to aspoň čiastočne sa zbaviť nervozity.

Čo sa obsahu týka, inšpirovať sa môžete niekoľkými témami. Spomenúť môžete, čo ste prežívali pri vašom prvom stretnutí, jej krásu a čím vás najviac zaujala. Nemenej romantické je rozhovoriť sa o chvíli kedy ste zistili, že s ňou chcete stráviť zvyšok života. Konkrétnejšie vyzdvihnúť jej kvality môžete zmienkou o tom, ako vás zmenila k lepšiemu, čo na nej obdivujete, v čom vás inšpiruje a v čom chcete byť ako ona. Celé to uzavrieť, ešte pred položením finálnej otázky, môžete zasa zdôraznením vašich spoločne zdieľaných hodnôt - tie sú utvrdením, že patríte k sebe.

 

 

Kruhový zásnubný prsteň

Pár tipov na koncoročné a valentínske obdobie

 • Ak nasnežilo, napíšte “Vezmeš si ma?” do čerstvého snehu.
 • Vytvorte špeciálnu dekoráciu s vašou veľkou otázkou, zaveste ju na stromček a celé to zinscenujte tak, aby si ju partnerka všimla v najvhodnejšej chvíli.
 • Vyrobte jej personalizovaný adventný kalendár s prekvapením v poslednom okienku.
 • Pozvite malých koledníkov, ktorí, keď dovinšujú, vytiahnu transparent s jednoznačnou otázkou.
 • Pokľaknutie načasujte presne na polnoc Nového roka, spolu s odbíjaním posledných sekúnd starého roka.
 • Na Valentína vytvorte stopu z cukríkov, ktorá ju dovedie až k vám na miesto, kde vyjdete s pravdou von.
 • Nakúpte alebo vyrobte veľa valentínskych kartičiek, na každú napíšte nejakú spoločnú romantickú spomienku a rozložte ich na rôzne miesta v interiéri. Nakoniec jej osobne odovzdajte Valentínku s otázkou, ktorú už iste tajne túži od vás počuť.
 • Naplňte byt ružami a hneď ako pominie jej úvodný údiv, pokľaknite a prekvapte ju po druhýkrát za sebou.
 • Vyberte sa s priateľmi lyžovať. Sadnite si spolu na dvojsedačku a otázku jej položte v strede jazdy nahor. Priatelia môžu sedieť na dvojsedačke pred vami a celú udalosť odfotiť.

 

Ako vybrať zásnubný prsteň

Zásnubný prsteň je do značnej miery estetickou záležitosťou a partneri väčšinou už jeden druhého poznajú natoľko, aby vedeli čo sa im páči. Preferencie ohľadom štýlu a prevedenia prsteňa si okrem toho spravidla aspoň v náznakoch aj navzájom komunikujú. Podobne si dávajú tiež najavo, aký dizajn a štýl ich neoslovuje.

Zásnuby

Ak si však neviete dať rady, spýtajte sa jej kamarátok, alebo rodiny. Nápomocná vám môže byť jej sestra, ktorá by mohla vedieť, aké prstene by sa jej mali páčiť. Mnohé ženy majú presnú predstavu o zásnubnom prsteni a svadobnej obrúčke, čo vám uľahčí váš nákup. Je to prsteň, ktorý je pre ženu dôležitý, preto obetujte výberu viac času a určite zvolíte ten najkrajší práve pre vašu partnerku.

Ani vybrať zásnubný prsteň by preto nemalo byť špeciálne náročné. Určité komplikácie sa ale môžu vyskytnúť pri určovaní správnej veľkosti. I keď plánované požiadanie o ruku nebude práve supertajné, vybrať sa s partnerkou na nákup prsteňa priamo do zlatníctva nie je najvhodnejšie.

 

 

Zásnubný prsteň

Ako zistiť správnu veľkosť zásnubného prsteňa? 

Predstierajte, že plánujte kúpu prsteňa pre niekoho iného s podobnými fyzickými charakteristikami, hlavne veľkosťou rúk. Partnerku presvedčte, že na základe jej pomoci najlepšie určíte požadovanú veľkosť a prst prosto odmerajte.

Poraďte sa s jej priateľmi. Niektorí z nich iste danú veľkosť poznajú, dajte len pozor, aby ste ani v náznakoch neprezradili váš pravý zámer.

Použite trik. Vezmite ju na blší trh, tvárte sa, že žartujete a navlečte jej na prst všedný prsteň. Z jeho rozmerov potom ľahšie odvodíte správnu veľkosť. Alternatívne, počas spánku jej tiež môžete okolo prsta jemne uviazať tenkú niť. Prípadne vymyslite spoločenský zábavný kvíz, v ktorom bude musieť veľkosť prezradiť sama. 

Požičajte si jeden z jej obľúbených prsteňov. Dbajte na to, aby ho nosila na tom istom prste, teda na prstenníku. Majte pripravenú ceruzku a papier a v nestráženej chvíli prsteň obkreslite. Tu ide hlavne o to, aby vás neprichytila pri čine.

Porovnajte jej prsty s vašimi a snažte sa veľkosť odhadnúť. Jej prstenník môže mať napríklad hrúbku podobnú vášmu malíčku.

Na rovinu sa jej spýtajte. Bude potom síce predpokladať, že jej zrejme v najbližšom čase dáte prsteň, azda i to že bude zásnubný, no čaro prekvapenia sa dá i tak stále zachovať.

Ešte zopár faktov:
 • Dominantná ruka je vždy o čosi väčšia, záleží preto na tom, či je partnerka praváčka, alebo ľaváčka.
 • Najbežnejšie ženské veľkosti sú 52 a 53 a najčastejšia mužská veľkosť je 62.
 • Hrubšie prstene (myslí sa hrúbka kovového materiálu obrúčky, nie priemer prsteňa) držia tesnejšie ako tenšie.

Zásnuby prsteň

Detaily výberu zásnubného prsteňa 

Ďalších pár vecí, ktoré by ste mali mať, okrem veľkosti partnerkinho prstu, na pamäti súvisí hlavne s vašim rozpočtom a štýlovými detailmi prsteňa. 

Výber kovu obrúčky má rozhodujúci vplyv na cenu i na údržbu šperku. Kým zlato a platina sú drahšie, striebro je potrebné častejšie ošetrovať. Veľkosť drahého kameňa je pochopiteľne tiež závažným finančným faktorom, ale mal by aj vyhovovať nositeľke. Majte na pamäti, že ani tá nemusí mať vždy úplne jasnú predstavu o tom, nakoľko objemný by mal drahokam byť. Myslite i na to, ako bude prsteň neskôr ladiť so svadobnou obrúčkou. Aby vás neminula žiadna výhodná ponuka, trh so šperkami začnite sledovať už pár mesiacov v predstihu. Pri kúpe vždy vyžadujte certifikát pravosti.

Typický výber kovu zásnubného prsteňa je zlato. Zlato patrí medzi veľmi významný drahý kov a štýl týchto prsteňov je nesmrteľný. Medzi najlepšiu výhodu zlata patrí to, že sú večné, moderné a lesklé. Dnes máte na výber niekoľko druhov zlata. Medzi veľmi obľúbené patrí ružové zlato, ktoré v posledných rokoch získalo väčšiu popularitu. Vyberajte taký prsteň, pri ktorom si budete istý, že sa jej na ruke bude páčiť. Vychádzajte z jej šatníka, štýlu oblečenia a nenápadne si detailne prezrite miesto, kde si odkladá šperky. Už na základe jej šperkov môžete zistiť, z akého materiálu a vzoru ohromíte jej srdce.

 

Tvar diamantu a vzácne kamene zásnubného prsteňa

Rôzne rezy diamantu, ktorý je pri zásnubných prsteňoch prvou a azda i jedinou serióznou voľbou, majú nielen rozdielne ceny (niekedy značne), ale líšia sa aj v tom, akým dojmom pri odraze svetla pôsobia.

 

diamanty tvary


 

Kruhový diamant

 

Kruhový - najčastejší a najobľúbenejší tvar, v ktorom šperk zažiari bez ohľadu na veľkosť kameňa. Klasický, nadčasový a vždy moderný.

kruhový diamant

 

Princess diamant

 

Princess - druhý populárny rez, veľmi dievčenský a iskrivo sa ligotajúci. Cenovo je obyčajne výhodný a extra fazety spoľahlivo zakryjú aj mierne chybičky.

 

smaragd diamant

 

Smaragd - okúzľujúci obdĺžnikový tvar, možno menej jagavý, ale o to elegantnejší a dodávajúci sebavedomie. Vznikol v období Art Deco a trochu pripomína honosné široké schodisko.

Smaragd diamant

 

Asscher diamant

 

Asscher - podobný smaragdu, tiež z rovnakého obdobia, no štvorcového tvaru. Vzbudzuje starožitný a vintage dojem.

 

Vankúšový diamant

 

Vankúšový - tvar evokujúci romantiku je ako stvorený pre ženu, ktorá si na ňu potrpí. Čistý, poctivý, priezračný lesk bez kompromisov.

Vankúš diamant

 

Markíza diamant

 

Markíza - majestátny tvar spájaný s veľkou dávkou historickej drámy, údajne nazvaný podľa markízy de Pompadour. Unikátny kužeľovitý rez je vhodný pre výrazné a osobité typy žien.

 

Ovál diamant

 

Ovál - inovatívny, symetrický a výnimočne žiarivý. Oválny tvar vizuálne predlžuje ruku, preto sadne ženám s menšími rukami, či kratšími prstami.

Ovál diamant

 

Hruška diamant

 

Hruška - hybrid markízy a oválu kombinujúci to najlepšie z oboch. Ponúka aj určitú variabilitu v závislosti od šírky hruškového tvaru - od užších až po “tučnejšie”.

Hruška diamant

 

Radiant diamant

 

Radiant - jas a elegancia v jednom, najmä vďaka zrezaným rohom, obdĺžnikovému tvaru a až 70 fazetám. Je to menej bežný rez a môže byť ťažšie dostupný.

 

Srdce diamant

 

Srdce - neprekonateľný symbol romantiky a sentimentality. Nie veľmi častý a vyžaduje majstrovskú zručnosť, čo mu pridáva na cene.

Vzácne kamene na jej ruke 

Diamanty - takéto šperky nikdy nezhoria, nezničia sa, ani sa nepoškriabu. Pre ženy sú neodolateľnou súčasťou ich života. Tieto šperky sa darujú z generácie na generáciu a tým pádom získavajú ešte viac na svojej rodinnej hodnote. 

Farebné diamanty - v súčasnej móde sú farebné diamanty čoraz viac preferované u žien. Dávajú prsteňom šmrnc a nápaditú krásu, tak isto sú spestrením každodenných outfitov. Medzi najobľúbenejšie patria ružové a červené. Nepovšimnuté nezostávajú ani modré, zelené, či hnedé farby diamantov. 

Drahokamy - najväčším klenotom bývajú drahokamy spojené s diamantmi. Sú extravagantné, nádherné, žiarivé. Vybrať si môžete z naozaj veľkej ponuky krásnych šperkov. Medzi veľmi obľúbené patria šperky, ktorých súčasťou je aj perla.