Deň otcov - história a tipy, ako oslavovať

Oslavujete s rodinou Deň otcov? Hoci má tento sviatok kratšiu tradíciu ako Deň matiek, dôvodov prečo si ho každoročne pripomínať je neúrekom.


Dve dievčatá gratulujú ockovi ku Dňu otcov

 

 

Deň otcov je sviatok, ktorý nemá hlboké historické korene, hoci už starí Rimania mali takýto deň vo februári, ale v tento deň si pripomínali len zomrelých otcov. Všeobecne teda môžeme tento sviatok považovať za moderný a aj mladší, ako je Deň matiek.

V rôznych krajinách sa oslavuje v rôznych dátumoch, ale obsah a význam sú podobné a zvyčajne znamenajú odovzdávanie darčekov otcom a rôzne spoločné rodinné aktivity.

 

Muž dávajúci darček svojmu staršiemu otcovi ku Dňu otcov


Deň otcov najbližšie roky:

 

 • 18. júna 2023
 • 16. júna 2024
 • 15. júna 2025
 • 21. júna 2026
 • 20. júna 2027
 • 18. júna 2028
 • 17. júna 2029
 • 16. júna 2030
 • 15. júna 2031
 • 20. júna 2032
 • 19. júna 2033
 • 18. júna 2034

 


História

V USA sa prvá oslava Dňa otcov konala 5. júla 1908 vo Fairmonte v Západnej Virgínii. Prvýkrát sa slávil ako bohoslužba vo Williams Memorial Methodist Episcopal Church South, teraz známej ako Central United Methodist Church. 


Hovorí sa, že Grace Golden Clayton navrhla slúžiť bohoslužbu pastorovi ako spomienku po tom, čo výbuch míny v neďalekom Monongah minulú zimu zabil 361 mužov. Iným vysvetlením bohoslužby bolo to, že v Graftone, meste, ktoré bolo vzdialené 15 míľ, sa dva mesiace predtým prvýkrát oslavoval Deň matiek a bohoslužba za otcov mala túto skutočnosť vyvážiť.

 

Ďalšia historka o vzniku Dňa otcov sa viaže na prezidenta chicagskej pobočky Lions' Clubu, Harryho Meeka. Ten vraj v roku 1915 oslávil so svojou organizáciou prvý Deň otcov a deň, ktorý si vybrali, bola tretia nedeľa v júni, ktorá bola najbližšou nedeľou k Meekovým narodeninám.

 

Najpravdepodobnejšou verziou a kľúčovou postavou pri vzniku Dňa otcov bola Sonora Smart Doddová, ktorej otec, veterán občianskej vojny William Jackson Smart, vychovával sám svojich šesť detí. Pani Doddová pôvodne navrhla ako dátum na Deň otcov 5. jún, výročie smrti jej otca. Keďže však neposkytla organizátorom sviatku dostatok času na prípravu, bola oslava presunutá na tretiu júnovú nedeľu.

 

Hoci to bol pôvodne prevažne náboženský sviatok, Deň otcov sa postupne komercializoval s posielaním pohľadníc a rozdávaním darčekov. Niektorí dodnes dodržiavajú aj zvyk nosiť červenú ružu na označenie toho, že otec žije, alebo bielu ružu na označenie, že zomrel. V tento deň sú často ocenení aj iní muži – napríklad starí otcovia alebo strýkovia, ktorí prevzali rodičovské úlohy.

 

Mnohí muži však týmto dňom naďalej opovrhovali. Ako píše jeden historik, „posmievali sa sentimentálnym sviatočným pokusom uctiť si mužnosť kvetmi a rozdávaním darčekov, alebo sa vysmievali takýmto sviatkom ako komerčného triku na predaj väčšieho množstva produktov – často za to zaplatil sám otec“.

 

V 20. a 30. rokoch 20. storočia vzniklo dokonca hnutie za úplné zrušenie Dňa matiek a Dňa otcov v prospech jediného sviatku, Dňa rodičov. Každý rok na Deň matiek sa v newyorskom Central Parku zhromaždili skupiny podporujúce Deň rodičov s tým, že obaja rodičia by mali byť milovaní a rešpektovaní spoločne.

 

Paradoxne však práve veľká hospodárska kríza túto snahu spojiť a odkomercializovať sviatky ukončila. Obchodníci a inzerenti, ktorí zápasili s krízou, zdvojnásobili svoje úsilie, aby sa Deň otcov stal pre mužov „druhými Vianocami“, a propagovali tovar, ako sú kravaty, klobúky, ponožky, fajky a tabak, golfové palice a iné športové potreby a pohľadnice.

 

Keď sa začala druhá svetová vojna, oslava Dňa otcov sa stala spôsobom, ako si uctiť americké jednotky a podporiť vojnové úsilie. Do konca vojny Deň otcov ešte nebol federálnym sviatkom, ale určite bol národnou inštitúciou.

 

Napriek širokej podpore sa Deň otcov dlhé roky nestal trvalým štátnym sviatkom. Prvý návrh zákona bol predložený v Kongrese v roku 1913, ale napriek podpore prezidenta Woodrowa Wilsona, neprešiel. V roku 1966 vydal Lyndon Johnson vyhlásenie, v ktorom určil tretiu júnovú nedeľu za deň na počesť otcov.

 

Napokon v roku 1972 prezident Richard Nixon podpísal zákon, ktorý deklaroval, že Deň otcov sa bude sláviť každoročne tretiu júnovú nedeľu. Odvtedy je oficiálnym, trvalým štátnym sviatkom v USA

Otec v objatí so svojimi dvomi malými deťmi


Kedy je Deň otcov?

Najobľúbenejším dátumom Dňa otcov je tretia júnová nedeľa. Tento dátum bol prvýkrát pozorovaný v USA a odvtedy bol prijatý mnohými krajinami. V Španielsku, Taliansku a Portugalsku sa ale Deň otcov oslavuje 19. marca, čo je sviatok svätého Jozefa, ktorý je patrónom otcov. V Nemecku sa Deň otcov oslavuje v rovnaký deň ako Deň Nanebovstúpenia Pána.

 

V celej Škandinávii sa tradícia Dňa otcov udomácnila v 30. rokoch minulého storočia. Pôvodne sa používal americký dátum, no v roku 1949 sa severské krajiny rozhodli presunúť ho na druhú novembrovú nedeľu. Čiastočne to bolo preto, aby to bolo pol roka pred Dňom matiek, ale bolo to vybrané aj na zvýšenie predaja v inak pokojnom obchodnom období pred Vianocami. Jedinou krajinou, ktorá nepadla do radu, bolo Dánsko. O zmene dátumu zabudli informovať verejnosť a tlač, a tak Deň otcov zostal na rovnaký deň ako ich ďalší júnový sviatok, Deň ústavy.

Na Taiwane sa Deň otcov oslavuje 8. augusta, keďže po čínsky osem je „ba“, zatiaľ čo hovorové slovo pre otca je „ba-ba“ – takže ôsmy deň ôsmeho mesiaca znie podobne ako „ocko“. To bol aj dátum pre Deň otcov v Číne, ale dátum sa potom presunul na tretiu júnovú nedeľu. 

Otec so svojim synom a zabaleným darčekom ku Dňu otcov


Tipy, ako spolu osláviť Deň otcov 

Deň otcov je sviatok, kedy je príležitosť ukázať svojmu otcovi, starému otcovi, ale aj všetkým mužom vo svojom okolí, ktorí nás vychovávali, že ich milujeme a vážime si ich. Preto nezáleží až tak na tom, čím ich obdarujeme, oveľa viac na tom, ako to myslíme úprimne. Pre inšpiráciu ale prinášame niekoľko tipov, ako tento deň ozvláštniť.

 

Rodinný piknik v prírode


Urobte si piknik alebo brunch

Zahrňte otcove obľúbené obedové dobroty a občerstvenie. Piknik môžete urobiť aj ako brunch, keď nie ste dobrý v kuchyni alebo nemáte toľko času, dobré jedlo si môžete aj objednať alebo kúpiť kvalitné pečivo a koláčiky vo vašej obľúbenej pekárni. Prečítajte si aj naše ďalšie tipy, ako zorganizovať brunch.

Poháre rôznych vín na ochutnávke


Usporiadajte domácu ochutnávku vín

Považuje sa otec za znalca? Pripravte domácu degustáciu a nechajte otca rozprávať o víne svoje príbehy a hodnotenia.


Raňajky do postele


Prineste mu raňajky do postele

Raňajky do postele nie sú dobrým nápadom len na Deň matiek! Aj otec si ich môže užiť! Pripravte si niektoré z jeho obľúbených brunchových pochúťok a Deň otcov sa stane jeho oslavou.


Bicyklovanie sa v prírode


Choďte spolu na bicykel

Oprášte bicykle a zajazdite si spolu po parku, aby sa otec cítil výnimočne.


Oheň na grile s uhlím

Pripravte grilovačku

Je len málo otcov, ktorý nemilujú grilovanie. Obstarajte nejaké grilovacie vychytávky, ako sú steaky, rebrá alebo hamburgery a nechajte otca predviesť svoje grilovacie umenie.


Rodina s tromi deťmi v posteli s pukancami počas filmového večera

Urobte si rodinný filmový večer

Skúste zohnať niektorý z otcových obľúbených filmov a zariadiť rodinný filmový večer. Alebo ešte lepšie, skúste zorganizovať premietanie v záhrade. Zaveste bielu posteľnú plachtu a premietajte film na plátno cez projektor.


Gramofón a vinylové platne


Počúvajte staré platne

Oprášte gramofón a preneste sa v čase. Otca to poteší a deti spoznajú hudbu, na ktorej vyrastal.


Muž hrajúci bowling


Zájdite si na bowling

Ideálna zábava pre celú rodinu, pri ktorej nezáleží ani tak na výsledku, ako skôr na tom, že ste sa stretli a pobavili.


Uvarte si niečo výnimočné

Ak otec patrí medzi gurmánov a k jeho vzorom patria Gordon Ramsay, Jamie Oliver, alebo Jacques Pépin, skúste pripraviť menu z ich receptov. Môže to byť náročné, ale spomienky a jedlo budú stáť za to!


Pripravte virtuálny koncert

Ak otcovi obľúbení umelci nie sú na turné alebo ak nemôže ísť na niektorú z ich pripravovaných šou, zapnite si YouTube a vyhľadajte minulé vystúpenia, ktoré by ste si mohli pozrieť spolu.


Vyrobte papierové lietadielka

Nech otec naučí tých najmenších vyrábať papierové lietadlá. Keď sa im to podarí, zahrajte si na svojom dvore súťaž o to, ktorého lietadlo dokáže doletieť najďalej!


Choďte na virtuálnu prehliadku 

Patrí váš otec k milovníkom umenia? Mnoho známych múzeí ponúka virtuálne prehliadky. Zapnite teda počítač a nechajte otca, aby si vychutnal najlepšie umelecké zbierky.


Vezmite ho na nákupy cez internet

Aj muži majú radi nákupy. Prečo ho teda nevziať do internetového obchodu a nechať vybrať si svoj darček k sviatku?Hrajte staré videohry

Skúste niekde vyhrabať staré počítačové hry z mladosti vášho otca a skúste si spolu niečo zahrať. A možno vás prekvapí nepoznanými zručnosťami.


Usporiadajte rodinnú konferenciu

Nie vždy sa rodina môže stretnúť naživo a nie každému vyhovuje termín oslavy Dňa otcov. Na to sú však aplikácie, a tak môžete zorganizovať napríklad cez Zoom alebo Skype stretnutie všetkých a dať tak najavo, že na otcovi záleží celej rodine.


Nápady na darčeky 

Okrem spoločných aktivít, určite každého ocka poteší aj malý darček. Vyberajte podľa vášho rozpočtu a odhadu, čo by obdarovaného najviac potešilo. 

 

 • Manžetové gombíky - Praktické a elegantné riešenie, pekné manžetové gombíky by mali byť v povinnej výbave každého muža. Vyberajte podľa jeho štýlu, no s jednoduchou eleganciou nič nepokazíte.
 • Náramok - Kožený alebo zlatý náramok s originálnym dizajnom môže byť pekným darčekom pre mužov, ktorý nosia šperky.
 • Kravatová spona - Kravatová spona je užitočný a elegantný doplnok pre mužov, ktorí často nosia obleky alebo formálne oblečenie. Zvoľte klasický dizajn alebo niečo originálne, napríklad s otcovými iniciálami alebo obľúbeným motívom.
 • Gravírovaný prívesok na kľúče - Personalizovaný prívesok na kľúče s otcovým menom alebo osobným odkazom určite poteší a zároveň je to praktický darček.
 • Vlastnoručne vyrobený kupón na voľný čas - Vytvorte kupón, ktorý si otec môže uplatniť na deň plný jeho obľúbených aktivít, napríklad na rybačku, prechádzku v prírode alebo na návštevu divadla.
 • Luxusný zápisník a pero - Ak otec rád píše alebo si robí poznámky, darujte mu elegantný zápisník a kvalitné pero, ktoré ocení pri svojej práci alebo pri voľnočasových aktivitách.
 • Športové vybavenie - Vyberte otcovi niečo zo športového vybavenia, ktoré mu chýba a hodilo by sa mu na jeho obľúbený šport, napríklad futbalová lopta, tenisová raketa alebo golfové palice.
 • Personalizovaný hrnček - Hrnček s vlastnoručne navrhnutým obrázkom alebo textom je vždy milým darčekom, ktorý otec môže každý deň využívať pri rannej kávičke alebo čaji.
 • Kožený opasok - Kvalitný kožený opasok je praktickým a štýlovým doplnkom, stavte na klasickú eleganciu a vyberte hladký opasok bez vzoru, farbu kovu pracky vyberte podľa šperkov, ktoré nosí alebo preferencií.
 • Zážitok alebo dobrodružstvo – Keď chcete niečo netradičné, darujte zážitkový darček, napríklad jazdu na závodnom aute, skok padákom alebo víkendový pobyt v jeho obľúbenom meste.
 • Kniha od obľúbeného autora – Ak máte doma čitateľa, vyberte novú knihu od jeho obľúbeného autora alebo novinku zo žánru, ktorý rád číta. Keď má obľúbeného autora zo Slovenska alebo Česka, skúste kontaktovať priamo autora alebo vydavateľstvo s prosbou o osobné venovanie a podpis.

 

 

Darčeky na Deň otcov, klobúk, opasok, peňaženka, náramok, slnečné okuliare, kravata, hodinky a topánky