Zasadací poriadok na svadbe
Správne usadenie svadobných patrí k tým nezanedbateľným povinnostiam príprav, od ktorých priamo závisí úspech celej svadby. Viete, na čo všetko musíte pri jeho plánovaní myslieť?

Koho pozvať na svadobnú hostinu?
Je čas začať pracovať na zozname svadobných hostí. Snažte sa vyhnúť konfliktu s vaším partnerom a stanovte si vopred pravidlá, kto má mať koľko hostí. Pre mnoho párov je hlavným určujúcim faktorom veľkosti zoznamov hostí rozpočet. Keď budete vedieť, koľko môžete na svadobnú hostinu minúť, budete schopní prísť s číslom, ktoré si môžete pohodlne dovoliť pozvať.
Ako si rozdelíte pozvánky? Budú mať ženích a nevesta rovnaký počet pozvánok? Budete chcieť pozvať iba najbližšiu rodinu alebo budete chcieť zahrnúť širšiu rodinu vrátane bratrancov a sesterníc z druhého kolena? Plánujete pozvať všetkých známych z kancelárie? To sú otázky, na ktoré musíte odpovedať, skôr ako začnete riešiť tlač svojich pozvánok.
Ak sa chcú do tohto procesu zapojiť rodičia ženícha a nevesty, je asi najlepšie nechať ich do tohto hovoriť, najmä ak rodičia pomáhajú so zaplatením svadby. Možno však budete musieť zaujať aj tvrdší postoj, ak si chce ktorýkoľvek z nich nárokovať na väčšie množstvo pozvaných, ako sú vaše možnosti. Začnite s celkovým počtom ľudí, rozhodnite sa, kto musí byť pozvaný (súrodenci, najlepšie kamarátky, tety, strýkovia a bratranci) a postupne sa prepracujte k zvyšku ľudí, ktorých by ste chceli pozvať.
Pri pozývaní spolupracovníkov buďte opatrní. Dobrou možnosťou je usporiadať po návrate zo svadobnej cesty samostatnú oslavu so všetkými spolupracovníkmi.
Vo svojej pozvánke by ste mali jasne definovať prijateľnosť ďalších hostí. Napríklad, ak je niekto z ľudí, ktorých chcete pozvať, v dlhodobom vzťahu, pravdepodobne budete chcieť na pozvánku uviesť obe mená.
Ak to váš rozpočet umožňuje, môžete svojim slobodným hosťom dovoliť priviesť si partnerov. Môžete ich dokonca zahrnúť do poznámky s pozvánkou. Ak nie, je zrejmé, že pozvánka je určená iba pre osobu uvedenú na pozvánke.
Niektorí snúbenci čelia rodinným povinnostiam - možno má otec nevesty obchodného partnera, ktorý by sa cítil dotknutý, keby nebol pozvaný, alebo matka ženícha má klienta, ktorý ju pozval na svadbu jedného z jej detí a cíti tlak odplatiť mu to. Ak to rozpočet dovoľuje, nebráňte sa pozvať aj priateľov rodičov. Dobrá vôľa je súčasťou života a je to dobrý príklad, ako preukázať svojim rodičom uznanie, najmä ak pomáhajú platiť za vašu svadbu.
Koho kam usadiť
V prípravách na svadbu ste pokročili, máte už vybraté miesto na svadobnú hostinu aj zoznam pozvaných hostí a rad prichádza na to, ako ich usadiť.
Na stiahnutie: Zasadací poriadok na svadbu

Rozhodovanie o tom, kam usadiť svojich priateľov a rodinu, môže byť ťažké, najmä ak si pozývate väčší počet ľudí. Vy a váš partner ste s najväčšou pravdepodobnosťou zaplnili svoj zoznam svadobných hostí ľuďmi, na ktorých vám záleží najviac, takže rozhodovanie o tom, kto získa VIP status a kto dostane miesto v zadnej časti, sa môže ukázať ako malý boj. Aby bol proces plánovania bez stresu a aby boli vaši hostia spokojní, vytvorte si podrobný plán svadobného sedenia.
Existuje veľa možností, ale stále najlepší spôsob, ako pripraviť plán sedenia, je pero a papier. Na väčší (napr. baliaci) papier si nakreslite rozmiestnenie stolov (napíšte si poznámku, koľko hostí môžete ku každému posadiť) a na lepiace kartičky napíšte mená hostí. To vám umožní ľahko pohybovať ľuďmi, až kým nebude všetko v poriadku.
Zvážte rôzne typy stolov
Stoly môžu mať rôzne tvary a veľkosti, ku ktorým sa zmestí určitý počet hostí. Na svadbách je typické mať okrúhle stoly, ktoré pojmú osem až desať ľudí, ale okrem toho existuje veľa iných usporiadaní svadobných hostín. V súčasnosti sa veľa párov rozhoduje pre dlhšie obdĺžnikové stoly, pre intímnejší plán sedenia. Použitím okrúhlych stolov vytvoríte menšie ucelené skupiny. Pri rozhodovaní, aký typ stolov chcete na svojej hostine, premyslite aj to, aký štýl stravovania chystáte.
Predtým, ako začnete finalizovať priradenie hostí k stolom, musíte presne vedieť, koľko hostí sa zmestí za každý stôl. Ak si túto vec budete robiť viac-menej svojpomocne, myslite na to, aby mali dostatok miesta a radšej pridajte rezervu pre nečakaných hostí. Pamätajte na to, že aj keď sa to môže zdať ako „iba jedna ďalšia osoba“, v určitom okamihu sa už okolo stola nezmestí žiadna ďalšia stolička. Nerobte túto chybu, pretože je ťažké ju napraviť.
A nezabudnite nechať medzi stolmi dostatok priestoru! Minimálna vzdialenosť medzi jednotlivými stolmi je 150 centimetrov pri okrúhlych stoloch, pri obdĺžnikových pridajte ďalších asi 15 cm. Ak to ale okolnosti dovolia, nechajte medzi stolmi viac priestoru, aby mohol obsluhujúci personál, ale aj hostia, prechádzať pohodlne. Ak sú stoly pri stene, priestoru medzi stolom a stenou stačí o polovicu menej.
Kraľovať hostine budete vy
Choďte si pozrieť miesto svadby a nájdite ideálne miesto pre váš stôl. Potom naplánujte, kam usadíte ostatných vašich hostí. Ujasnite si, pri akom type stola chcete sedieť vy a partner. Môže to byť stôl iba pre vás dvoch, alebo väčší stôl pre vás a vašich najbližších rodinných príslušníkov, alebo rad stolov usporiadaný do tvaru „U“, kde na kratšej strane budete sedieť iba vy, alebo aj najbližšia rodina.
Rodičia obvykle bývajú pri jednom stole s mladomanželmi, rodičia nevesty na jej strane, rodičia ženícha zasa na jeho strane, ale nemusí to byť dogma. Problém môže nastať v prípade rozvedených rodičov. Ak je medzi určitými kľúčovými jednotlivcami nejaké napätie, pouvažujte nad tým, že budete mať dva stoly, ktoré sú rovnako blízko k hlavnému stolu, a potom každý z párov umiestnite ku inému stolu. Takto sa nikto necíti nepríjemne alebo vynechaný. Ďalšia možnosť je usadiť ich za rovnaký obdĺžnikový stôl, ale na opačných koncoch.
Kto patrí k VIP hosťom?
Keď určíte ideálne miesto pre vás a vašich najbližších, pokračujte v plánovaní, kam usadiť ďalšie dôležité osoby svadby. Kto sú to? Rodina, svedkovia, družičky a družbovia.
Aj keď chcete z rozhodovaní o vašom veľkom dni čo najviac vylúčiť rodičov, teraz prichádza ich čas. Kto iný, ako oni vám vedia poradiť, kto s kým z rodiny by mal sedieť? Ak nechcete detský stôl, nechajte deti sedieť s rodičmi, prípadne aj starými rodičmi – jedni budú dohliadať na druhých.
Družičky a družbovia môžu mať samostatné stoly, kde sa môžu usadiť spolu s partnermi.
Kam usadiť ostatných?
Po vytriedení rodinných príslušníkov a VIP hostí, pracujte na zvyšku miestnosti. Budete chcieť, aby všetci hostia usadení za stolom mali niečo spoločné, aby pri jedle neviazla konverzácia. Skúste si ich rozdeliť podľa toho do kategórií, napríklad bývalí spolužiaci, spolupracovníci, rodina nevesty, ženícha a pod. a ak sa nezmestia k jednému stolu, rozdeľte ich do menších skupín.
Hostia na invalidných vozíkoch alebo tí, ktorí potrebujú viac mobility, by mali sedieť za stolmi, ktoré sú buď bližšie k jednému z okrajov miestnosti, alebo bližšie k tanečnému parketu, aby mali podľa potreby dostatok priestoru na manévrovanie.
Veríme, že pri tomto postupe sa vaši hostia spravidla budú cítiť spolu dobre. To, že usadíte niekoho za stôl s niekým, s kým nemá najteplejší vzťah, svadbu ešte nezruinuje! Ak budete vedieť, že máte nejakých hostí, u ktorých je pravdepodobné, že budú robiť problémy, alebo jednoducho nebudú môcť sedieť spolu (aj takí sa môžu ocitnúť medzi pozvanými), ich usadeniu venujte osobitnú pozornosť. Všetci ostatní však budú viac ako v poriadku. Pri toľkej radosti v miestnosti je ťažké tváriť sa kyslo pri stole.
Zohľadnite potreby svojich hostí
Predtým, ako si začnete gratulovať k dokončeniu svojho plánu svadobného sedenia, nezabudnite na žiadnu z potrieb svojho hosťa. Slobodní svadobní hostia by mali sedieť s ľuďmi, ktorých poznajú, alebo s ľuďmi, s ktorými majú spoločné záujmy - nie so skupinou vydatých ľudí. Starí rodičia a starší hostia by nemali sedieť vedľa kapely, alebo reproduktorov, ale mali by mať dobrý výhľad na pár. Prípadne si k hosťovi urobte poznámku, ak má nejaké osobitné potreby (napríklad diétu, vegetariáni a pod.), aby ste mohli na tieto odlišnosti upozorniť aj obsluhujúci personál a kuchárov.
Zasadací poriadok
Keď už máte všetkých zaradených, prichádza čas na to, aby sa to dozvedeli aj vaši hostia. Jednou z možností je dať na každý stôl menovky, ale to sa vystavujete riziku, že vaši hostia budú bezradne pobiehať po miestnosti pri hľadaní svojho miesta a úvod hostiny bude značne chaotický. Lepším riešením je vytvoriť tabuľu, na ktorej bude prehľadne uvedené, kto kde má sedieť.
Jednou z možností je zveriť jej tvorbu profesionálovi, prípadne priateľovi, ktorý má k takejto činnosti blízko. Ak sa však rozhodnete pre možnosť urobiť si ju, alebo aspoň jej návrh, sami, treba si uvedomiť, že práve na ňu sa bude zaručene pozerať každý, takže je dôležité, aby dokonale ladila s vašou témou a farebnou paletou, ktorú ste si na svadbu zvolili. Pri jej tvorbe sa môže naplno rozvinúť vaša kreativita.
Podľa témy vašej svadby si zvoľte materiál, z ktorého má byť vyrobená. Pri rustikálnych svadbách sa hodí napríklad využiť staré drevo, ak vás spája nejaký koníček, alebo profesia, využiť môžete materiály a predmety, ktoré ich charakterizujú. Môžete ale napríklad prezentovať aj svoj vzťah k prírode napríklad využitím živých kvetov a podobne.
Myslite však na to, aby tabuľa splnila svoj základný účel a každému bolo jasné, kde je jeho miesto. Na to myslite aj pri voľbe písma, aj podkladu. Pre jednoduchšiu orientáciu nezabudnite označiť každý stôl číslom, alebo iným poznávacím znamením, ktoré bude korešpondovať s označením stolov na tabuli zasadacieho poriadku.