Svadobný závoj - dĺžka, história a tradície

Svadobné závoje sú dnes široko akceptované ako doplnok nevestinej výbavy, ktorý dodáva jej výzoru dokonalý konečný vzhľad.


Nevesta so závojom dĺžky valčíka

 

 

Svadobný závoj má mnoho rôznych historických a kultúrnych významov. Pochádza z čias starovekého Ríma, keď zahaľovali nevesty od hlavy po päty do závoja, aby ich skryli pred „duchmi, ktorí by mohli chcieť prekaziť jej šťastie“. Ľudia tiež videli, že odovzdanie nevesty v závoji znamená, že je „skromná a nedotknutá panna“. V rôznych patriarchálnych spoločnostiach ľudia používali závoj ako spôsob, ako chrániť tvár nevesty pred manželom a svadobnými hosťami. Keď bol závoj stiahnutý, znamenalo to, že už nebola vo vlastníctve svojho otca a bratov.

Nevesta s čipkovaným závojom

Podľa rôznych vierovyznaní znamená závoj rôzne veci. Závoje už v minulosti párkrát na nejaký čas vyšli z módy, no nakoniec sa stali populárnymi po svadbe anglickej kráľovnej Viktórie. Kráľovná Viktória bola prvou modernou panovníčkou, ktorá sa vydala v bielych šatách skombinovaných so závojom, čím definovala „klasický“ obraz nevesty na ďalšie storočia. 


 

Závoj áno alebo nie?

Dlhšie závoje vytvárajú dramatický vstup a dodávajú svadobnému vzhľadu celkovú eleganciu, zatiaľ čo kratšie závoje sú svieže a výzoru pridávajú istú dynamiku. Ďalším detailom, ktorý treba zvážiť, je „blusher“, čo je kratší kúsok závoja, ktorý sa zvyčajne nosí cez prednú časť tváre nevesty, keď kráča svadobnou uličkou. Mnohé súčasné nevesty sa rozhodnú nenosiť závoj „blusher“, ale určite môžu, ak majú rady tradičnejší vzhľad.

Nevesta s kamienkovým závojom cez tvár „blusher“

 

Niektoré nevesty sa môžu rozhodnúť, že nechcú nosiť závoj pri prechode uličkou alebo počas obradu. To však neznamená, že musia prísť o všetky krásne fotografie, ktoré závoje dokážu vytvoriť. Aj keď sa nevesta rozhodne počas obradu nenosiť závoj, mať závoj v „prípravnej“ miestnosti je dobrou voľbou a dá sa využiť pri fotografovaní.

Dĺžky svadobných závojov môžu byť pre nevesty trochu mätúcou témou, pretože rôzni výrobcovia a dodávatelia môžu mať mierne odlišné miery a dokonca aj rôzne názvy pre rovnakú dĺžku. Určite však existujú niektoré štandardné dĺžky závoja, ktoré uvádzame nižšie.

Babka nasadzujúca závoj neveste


Rôzne dĺžky svadobných závojov nevesty

 

 

Názvy pre dĺžku závoja

Kratšie závoje sú zvyčajne pomenované podľa toho, pokiaľ (približne) na tele závoj siaha. Napríklad „Dĺžka do pása“, „Dĺžka na prsty“ atď. Dlhšie závoje zvyknú byť pomenované podľa miest svadobného obradu. Napríklad „Dĺžka kaplnky“, „Dĺžka katedrály“. Čím väčší kostol, tým dlhší závoj!
Pripravili sme ilustráciu všetkých dĺžok svadobných závojov, kde si ľahko môžete predstaviť, ktorý závoj by bol pre vás najvhodnejší.

 

 Nižšie nájdete každú z dĺžok závoja pre jedno aj dvojvrstvové závoje.


Nevesta so závojom po ramená

Závoj po ramená

Najkratšia z dĺžok svadobných závojov. Je symbolickým súhlasom s tradíciou bez toho, aby ste potlačili krásu samotných šiat. Jednovrstvový závoj s dĺžkou po ramená bude končiť v hornej časti vašich šiat a dodá vášmu vzhľadu nádych jemnosti. Dvojvrstvová verzia má o niečo viac látky, ktorá bude pekne sedieť na ramenách. Veľkosť a tvar tohto krátkeho, svojrázneho závoja sa skvele hodí k šatám v kratšej dĺžke. Dĺžka jednej vrstvy je asi 50 cm, dĺžka dvojvrstvového je 45 + 50 cm.

Ženích s nevestou so závojom po lakte

Závoj po lakte

Ďalšou skvelou voľbou pre nevesty, ktoré hľadajú krátky závoj, ale s väčším nádychom ako veľmi krátke závoje po ramená. Táto dĺžka vyzerá skvele s vintage svadobným vzhľadom 50. a 60. rokov. Dvojvrstvová verzia v tejto dĺžke má 50 cm závoj „blusher“. Ak chcete, aby závoj bol cez tvár, možno budete chcieť zvoliť dĺžku závoja po pás, ktorá má o niečo dlhšiu vrchnú vrstvu.  Dĺžka jednej vrstvy je asi 63 cm, dĺžka dvojvrstvového je 50 + 63 cm.

Ženích objímajúci nevestu so závojom do pása

Závoj do pása

Teraz sa dostávame k tradičnejším dĺžkam svadobných závojov. Niekedy sa to popisuje aj ako dĺžka lakťa, takže stačí skontrolovať miery. Skvele sa hodí k A-čkovým šatám s prirodzeným pásom. Spodná časť závoja by mala upútať pozornosť na pás. V závislosti od toho, kde nosíte túto dĺžku – teda priamo na temene hlavy alebo bližšie k zátylku – bude väčšine neviest sedieť okolo pása. Ak majú vaše šaty korzetový chrbát alebo detail, ktorý siaha nižšie ako je výška pása, bola by vhodnejšia dĺžka po boky alebo špičky prstov (alebo dlhšia). Dĺžka jednej vrstvy je asi 76 cm, dĺžka dvojvrstvového je 61 + 76 cm.


Nevesta so závojom po končeky prstov

Závoj po končeky prstov

Závoje s dĺžkou po boky a po končeky prstov vytvárajú veľmi podobný efekt. Dvojvrstvový závoj s dĺžkou bokov so závojom „blusher“ v plnej veľkosti meria 76 cm. Je to nádherná, splývavá dĺžka, v ktorej by ste mohli bez problémov pretancovať celú noc. Ak si vyberiete závoj, ktorý je nariasený v strede, budete mať aj pekné bočné časti závoja, ktoré budú v prípade potreby sedieť okolo rúk a ramien. Táto dĺžka by bola skvelá s korzetovými šatami, pretože by končila tesne pod nimi. Dĺžka jednej vrstvy je asi 91 cm, dĺžka dvojvrstvového je 76 + 91 cm.

Dĺžka po končeky prstov je ideálna dĺžka pre šaty v štýle morskej panny/rybieho chvosta. Je to preto, že závoj končí na úrovni končekov prstov tesne predtým, ako zo sukne vidno koleno. Je to skvelá kombinácia týchto štýlov šiat a závoja. Dvojvrstvový závoj na končeky prstov, je skvelá voľba pre mnohé nevesty. Pre krátky závoj je stále dosť dlhý, aby vyzeral splývavo a elegantne. Dĺžka jednej vrstvy je asi 106 cm, dĺžka dvojvrstvového je 76 + 106 cm


Nevesta so závojom dĺžky valčíka

Dĺžka valčíka

Dĺžka valčíka (niekedy známa ako „Balet“) je v podstate tak dlhá, ako je to možné, bez toho, aby sa závoj dotýkal podlahy. Tento závoj je ideálny pre všetky nevesty, ktoré chcú vzhľad dlhého závoja bez obáv z manévrovania. Mohla by to byť tiež dobrá voľba pre šaty bez vlečiek alebo šaty po členky. Spolu s potenciálnymi výhodami, ktoré sme spomenuli – mať vzhľad dlhého závoja bez akýchkoľvek problémov — tiež fascinuje spôsob, akým závoj dĺžky valčíka končí tesne predtým, ako sa ukáže vlečka šiat. Efektné, ak máte napríklad čipkovanú vlečku.  Dĺžka jednej vrstvy je asi 152 cm, dĺžka dvojvrstvového je 76 + 152 cm.


Nevesta zahalená dlhým závojom

Závoj po podlahu

Závoje po podlahu, aj keď možno nie také populárne ako dĺžka kaplnky alebo katedrály, sú skvelou voľbou pre tých, ktorí by chceli závoj po celej dĺžke šiat bez vlečky. Hodí sa pre úzke róby v štýle „boho“, ktoré sú často bez vlečiek. Dvojvrstvový závoj s dĺžkou po podlahu je peknou možnosťou pre mnohé nevesty. Efekt malej vlečky sa ľahko ovláda a vrstva závoja „blusher“ znamená, že môžete urobiť tradičné zdvihnutie závoja. Závoje po zem by mali pre čo najlepší efekt presahovať koniec vašich šiat.  Dĺžka jednej vrstvy je asi 198 cm, dĺžka dvojvrstvového je 76 + 198 cm.


Chrbát nevesty zahalený jemným dlhým závojom

Závoj dĺžka kaplnky

Zďaleka najobľúbenejšia dĺžka je dĺžka kaplnky. Nielenže závoje vyzerajú krásne s akýmikoľvek šatami, ale sú tiež úžasnými fotografickými rekvizitami, ktoré poskytujú veľa pekných možností pri pózovaní fotografovi. Môže byť niečo viac klasicky svadobné ako závoj na tvári? Dôvod, prečo sú najdlhšie dĺžky pomenované po kaplnkách a katedrálach, je ten, že dokonale odrážajú veľkoleposť týchto miest. Dĺžka jednej vrstvy je asi 244 cm, dĺžka dvojvrstvového je 76 + 244 cm.


Nevesta s veľkou kyticou a závojom katedrálovej dĺžky

Dĺžka katedrály

Niektoré šaty a niektoré nevesty potrebujú iba závoj v dĺžke katedrály. Ak bol ultra dlhý závoj vždy vaším snom, choďte do toho! Katedrála bola vždy tradične najdlhšou dĺžkou svadobného závoja. Závoj, ktorý presahuje konce šiat, najmä ak má v spodnej časti čipkované detaily, je presne taký klasicky svadobný, aký len môžete získať. Ak sa pokúsite spojiť závoj v dĺžke do kaplnky s vlečkou v dĺžke katedrály, skončí to pekných pár centimetrov pred koncom šiat a bude to vyzerať trochu zvláštne. Dĺžka jednej vrstvy je asi 290 cm, dĺžka dvojvrstvového je 76 + 290 cm. Zo všetkých dĺžok je katedrálový závoj najpôsobivejší a určite s ním zaujmete každého svadobného hosťa.


Nevesta s kráľovským závojom

Kráľovský závoj

Keď sa hovorí o nádychu kráľovskej grandióznosti, kráľovská dĺžka závoja je neprekonateľná. Navrhnutý tak, aby pripomínal majestátnosť a eleganciu kráľovských svadieb, tento závoj pridáva neskutočnú dĺžku a drámu ku svadobným šatám. Obvykle sa rozprestiera niekoľko metrov za nevestou, vytvára nádhernú siluetu a pôsobivý dojem. S dĺžkou, ktorá môže dosahovať až 400-450 cm, tento závoj poskytuje dokonalý efekt hodný kráľovnej. Dvojvrstvový dizajn, s pridaným rozmerom okolo 76 cm na vrchnej vrstve, umožňuje sofistikovaný a dynamický vzhľad, ktorý je nepochybne vhodný pre nevestu, ktorá túži po ničom inom ako po tom najlepšom na jej výnimočný deň. Nenechajte sa odradiť tým, že tieto závoje nosia väčšinou členovia kráľovských rodín a celebrity, ak sa vydávate na zámku alebo v nádhernom kostole s pôsobivým schodiskom, kráľovský závoj je pre vás dokonalá voľba.


A ešte jedna rada

Veľký podiel na celkovom vzhľade má aj šírka svadobného závoja. Dlhý, široký závoj má oveľa dramatickejší vzhľad ako tenký a úzky, pretože úplne obklopuje vašu vlečku a vytvára na podlahe pôsobivé rozloženie.