Kompletný návod na ekologickú svadbu

Klimatické zmeny sa týkajú nás všetkých. Ich prvé dopady sa začínajú prejavovať na celom svete. Na to, aby sme zabránili katastrofe je potrebné začať od seba. Treba byť ekologickejší, minimalizovať svoju uhlíkovú stopu a snažiť sa pri všetkom brať čo najväčší ohľad na životné prostredie.

 

Ženích dáva neveste obrúčku

 

Pýtate sa, ako s tým súvisí vaša svadba? Priemerná svadba totiž vyprodukuje okolo 200-400 kg odpadu a bezmála 65 ton CO2. A to všetko za jeden jediný deň.

Našťastie možností, ako si váš najpamätnejší deň užiť a minimalizovať dopad na životné prostredie je hneď niekoľko. Plánovanie ekologickej svadby nemusí byť o nič zložitejšie ako plánovanie svadby štandardnej a to aj vďaka radám, ktoré vám poskytneme.


Malá svadba, málo odpadu

Dekorácia
 

Hoci môže byť veľmi lákavé pozvať na vašu svadbu všetkých vašich známych, rodinu vrátane bratrancov z tretieho kolena, kolegov z práce a spolužiakov zo strednej, pravda je taká, že čím viac hostí pozvete, tým viac odpadu vyprodukujete a ekologická stopa vašej svadby bude o to väčšia.

Dobre si rozmyslite koho na vašej svadbe naozaj potrebujete a snažte sa skresať zoznam hostí na minimum. Neušetríte tak iba vaše vrecko, ale aj prírodu. Navyše pri malej svadbe budete mať aj komornejšiu atmosféru a viac sa dokážete venovať všetkým vašim hosťom.

Pri malej svadbe sa vám ponúka aj možnosť svojpomocného cateringu, o ktorý sa môžete postarať spolu s vašou rodinou, či dokonca s hosťami a minimalizujete tak výdavky, odpad, aj uhlíkovú stopu.

 

 

Kvetinová výzdoba na svadobných stoloch

 


Pozvánky

Dekorácia
 

Pokiaľ sa chystáte posielať pozvánky, zvážte tlač na alternatívne ekologické materiály. V dnešnej dobe už tlačiari ponúkajú širokú škálu materiálov od recyklovaných papierov, cez rôzne up-cyklované textílie, drevo a podobne. Môžete využiť aj papier so semienkami, ktorý sa rýchlo rozkladá a po zasadení do zeme a zaliatí z neho vyrastú rôzne rastlinky alebo bylinky.

Ak však chcete byť k prírode čo najšetrnejší, pozvánky tlačiť vôbec nemusíte. Dizajnové pozvánky môžete predsa poslať aj virtuálne, v elektronickej forme.


Miesto svadby

Dekorácia
 
Výberom správneho miesta svadby môžete tiež znížiť váš dopad na životné prostredie. Priestory by mali spĺňať základné normy a využívať energeticky nenáročné technológie. Informujte sa preto ešte pred rezerváciou priestorov, aké kroky robia ich prevádzkovatelia na znižovanie ekologickej stopy. Zistite si aj, či a v akej miere spolupracujú s miestnymi dodávateľmi, aby sa vedeli postarať o výzdobu a celkový catering.

Svadbu nemusíte mať iba v budovách na to určených. Čoraz viac ľudí hľadá originálne a neopozerané alternatívne priestory, opustené budovy, farmy či vidiecke domy s veľkými záhradami. V prípade priaznivého počasia môžete vašu svadbu zorganizovať aj pod holým nebom, napríklad vo vinohrade.

Snažiť sa urobiť ekologickú svadbu a vybrať miesto, na ktoré by sa museli všetci hostia dopraviť letecky alebo individuálne desiatky či stovky kilometrov autami by sa minulo účinku. Preto majte na zreteli aj to, ako dostupné je miesto, pre ktoré ste sa rozhodli, pre vašich hostí. V prípade horšej dostupnosti, skúste vybaviť autobus, ktorý by pozvážal svadobčanov naraz, alebo pripravte svadobnú web stránku, na ktorej sa hostia dohodnú na zdieľaní dopravy.

 

 

Vence z olivovníka ako výzdoba stoličiek na svadbe

 


Dekorácie

Dekorácia
 
Pri výbere svadobných priestorov môžete ušetriť prírodu už tým, že vyberiete miesto, v ktorom sa prirodzene vyskytujú dekoračné prvky. Svadba zorganizovaná v skleníkoch plných rastlín sa postará o kvetinovú výzdobu, hostina na lúke pri starom vodnom mlyne vám poskytne romantiku, akú by ťažko pripravil aj ten najlepší svadobný dizajnér.

Ak sa aj rozhodnete vašu svadbu vyzdobiť, vyberajte dekorácie z recyklovateľných materiálov, prípadne z vecí, ktoré sa vám v budúcnosti zídu do vašej domácnosti a budete ich môcť znovu využiť. Napríklad, ako dekoráciu stolov môžete zvoliť svietniky, ktoré si potom necháte a do stredu stola stačí váza zo starej sklenenej fľaše s jedným kvetom alebo kyticou nazbieraných lúčnych kvetov. Sklenenú fľašu môžete ozvláštniť tým, že ju nastriekate zlatým alebo strieborným sprejom. Takisto môžete ozdoby po svadbe rozdať na pamiatku svadobčanom (napr. kvetináče so živými rastlinami, ktoré na hostine zdobili stoly).

 

 

Jednoduchá prírodná výzdoba svadobného stola

 

Kvety

Dekorácia
 
Kvetinová výzdoba chýba na máloktorej svadbe. Mnohé kvety veľkých dodávateľov pochádzajú zo zahraničia a predtým ako skončia na vašich stoloch prejdú často tisícky kilometrov. Snažte sa vyberať kvety od miestnych producentov, aby ste zmiernili uhlíkovú stopu. Na Slovensku už máme mnoho pestovateľov sezónnych kvetov, ktoré sú originálne a lokálne vypestované. Podporíte tak aj domácich predajcov. 

Zvážiť môžete aj sadené kvety a rastliny, ktoré si po svadbe ponecháte alebo darujete hosťom na pamiatku. Niektoré firmy dokonca ponúkajú prenájom takýchto rastlín.

Ak sa rozhodnete pre rezané kvety, po svadbe ich nevyhadzujte. Oslovte miestne organizácie, ktoré by mohli vašu výzdobu ďalej posunúť napríklad do seniorských domov.

 

 

Kvetinová výzdoba na svadbe

 

Jedlo

Dekorácia
 
Aj jedlom sa dá šetriť naša planéta a to dokonca viac ako sa na prvý pohľad zdá. Množstvo jedál a nápojov je importovaných zo vzdialených krajín, preto odporúčame opäť zostávať pri miestnych zdrojoch.

Menu by malo pozostávať najmä zo sezónnej zeleniny a ovocia pochádzajúcich od slovenských dodávateľov. Chov zvierat má tiež veľký vplyv na prírodu, preto je najekologickejšie sa mu úplne vyvarovať a svadobnú hostinu pripraviť vegetariánsku, prípadne ešte lepšie - vegánsku. Ak sa však bez mäsa a živočíšnych výrobkov nezaobídete, vyhľadajte bio mäso zo slovenských fariem.

Naša krajina je bohatá na kvalitné vína, takže aj túto časť pohostenia viete vybaviť bez príliš veľkej uhlíkovej stopy. Ak preferujete pivo, na Slovensku vzniklo v posledných rokoch mnoho mikro-pivovarov, ponúkajúcich výborné remeselné pivá, ktorým sa svadobní hostia iste potešia. Nealko nápoje môžete pripraviť z plejády domácich sirupov, ktoré vám s radosťou pripravia vaše babičky alebo ich taktiež môžete zakúpiť u rôznych malých slovenských výrobcov.

Minimalizujte odpad z jedla a z nápojov. Snažte sa pripraviť jedla iba toľko, koľko sa spotrebuje a prípadné prebytky nabaľte svadobčanom na domov. Švédske stoly síce potešia, ale znamenajú zväčša veľa nezjedeného a načatého jedla, ktoré putuje do smetí, preto ich, ak je to možné, vyškrtnite. Ak sa dá, pivo radšej objednávajte sudové ako fľaškové, to isté platí aj pre víno. Nealkoholické nápoje si môžu hostia sami čapovať z väčších nádob s kohútikom priamo do pohárov.

 

 

Nápoje pripravené pre svadobných hostí

 

Oblečenie

Dekorácia
 
Svadobné šaty, šaty pre družičky, ale aj obleky pre ženícha a jeho družbu sú väčšinou využité len jedenkrát a potom v skrini zapadajú prachom. Preto si miesto kupovania nových kúskov na jednu príležitosť radšej oblečenie požičajte. Ušetríte nielen prírodu, ale aj vaše výdavky. Ak ste sentimentálnejší a trváte na tom, že si vaše oblečenie chcete po svadbe nechať kvôli spomienkam na váš veľký deň, skúste si ho zadovážiť z druhej ruky. V prípade, že šatstvo potrebujete nové, nechajte si ho ušiť u miestnych krajčírov. Opäť tak znížite uhlíkovú stopu z prepravy a podporíte slovenskú ekonomiku. Po svadbe zvážte ďalší predaj vášho šatstva alebo jeho darovanie. 

 

 

Ženích dáva neveste obrúčku počas svadobného obradu


Dary 

Dekorácia
 
K svadbám neodmysliteľne patria aj svadobné dary. Mnohokrát si však svadobčania nie sú istí čo darovať a stane sa aj, že vás obdarujú nepotrebnosťami, ktoré nebudú mať žiadne využitie. Preto pre nich môžete pripraviť online zoznam ekologicky priateľských vecí a vecí, ktoré vo vašej domácnosti rozhodne nájdu uplatnenie. Svadobčania sa potom môžu dohodnúť, kto vám ktorý dar zakúpi, prípadne sa na dary spoločne zložiť. Pokiaľ dary naozaj nepotrebujete, požiadajte vašich hostí, aby miesto ich kupovania prispeli na nejakú konkrétnu charitu.

Vyvarujte sa zbytočností

Dekorácia
 
Je tradíciou, že ženích a nevesta sú obsypaní ryžou alebo konfetami pri východe z obradnej siene, avšak aj toto má nepekný dopad na našu planétu. Ak sa bez tejto na fotkách efektnej súčasti svadieb nezaobídete, nahraďte ryžu alebo konfety ekologickejšími ľahko rozložiteľnými materiálmi. Dobrý tip je výroba konfiet z usušených listov alebo kvetov.

Na mnohých svadbách sa púšťajú do vzduchu balóny alebo lietajúce lampióny. Okrem toho, že sa po dopade na zem dlho rozkladajú, môžu spôsobiť požiar a prinášajú aj hrozbu pre zvieratá, ktoré veľakrát odpad z balónov prehltnú. Preto sa zamyslite nad tým či budú mať podobné aktivity miesto aj na vašej svadbe.

Svetelná šou vytvorená pomocou ohňostrojov je v prípade ekologickej svadby absolútne nemysliteľná. 

 

 

Sušené kvety pripravené ako konfety na svadbu


Svadobná cesta

Dekorácia
 
Ekologické myslenie a činy by nemali skončiť vašim veľkým dňom. Po ekologickej svadbe by mala nasledovať aj ekologická svadobná cesta. Samozrejme, nechceme vám vyhovoriť vytúženú dovolenku na Bora Bora, ale pokiaľ máte možnosť vyberajte si rezorty, ktoré sú známe svojim pozitívnym prístupom k životnému prostrediu. Alebo si jednoducho zvoľte netradičnú svadobnú cestu, ako napríklad pešiu túru po Ceste hrdinov SNP.

Pekná a originálna svadba sa dá pripraviť aj bez prílišnej záťaže životného prostredia. Veríme, že ste sa našim návodom inšpirovali a že vykročíte do vášho spoločného života zodpovedne nie len k sebe, ale aj k svetu okolo nás.