Inšpirácie a tipy, ako si vybrať svadobnú kyticu

Svadobná kytica nie je len niečo, čím sa zamestnajú ruky nevesty pri prechádzaní uličkou. Je to doplnok, ústredný bod vášho svadobného dizajnu. Takže ak ste budúca nevesta, rozhodovanie o tom, akú kyticu budete mať v rukách, je skutočne dosť dôležité.


Ružovo-červená svadobná kytica

Kde sa vzala svadobná kytica?

Kvetinový aranžmán pre nevestu je pravdepodobne druhou najdôležitejšou časťou jej oblečenia, v poradí hneď za svadobnými šatami. Prečo však nevesty nosia kvety?

Prax svadobných kytíc sa datuje do staroveku. Starí Gréci a Rimania, dokonca aj Egypťania, nosili voňavé bylinky a korenie, aby zahnali smolu počas svadieb. Kvetiny symbolizovali nový začiatok a priniesli nádej na plodnosť, šťastie a vernosť. Až vo viktoriánskej dobe sa však zrodila svadobná kytica, ako ju poznáme dnes. Zatiaľ čo kvetinová symbolika bola vtedy mimoriadne populárna a nevesty dokázali komunikovať svoje romantické nálady prostredníctvom svojich konkrétnych kvetinových kreácií, táto prax sa trochu vytratila a moderné páry si vyberajú svoje kvety viac na základe krásy a farby.

Ďalším veľmi prozaickým dôvodom, prečo nevesty pôvodne začali nosiť kytice už pred stáročiami, bola vôňa kvetov, ktorá prekrývala ich telesný pach. To však dnes už naozaj nie je dôvod, podľa ktorého si dnešné nevesty vyberajú kyticu, takže jej hlavným účelom je v prvom rade byť krásnym doplnkom.

 

Biela okrúhla svadobná kytica 


Aké kvety si vybrať?

Výber druhov kvetov, spočíva v troch veciach: osobné preferencie, farebná téma vašej svadby a ročné obdobie, v ktorom sa svadba koná.

Neexistujú žiadne „nesprávne“ štýly kytíc. Či už sú to tradičné, umelé či živé, malé alebo veľké, našou radou je zvoliť si takú, aby sa nevesta cítila pohodlne a takú, ktorá charakterizuje pár. Pokiaľ ide o veľkosť kytice, mala by byť proporčná k celkovému výzoru nevesty.

Farebná rustikálna svadobná kytica


 Mala by kytica dopĺňať moje svadobné šaty?

Konečný dizajn kytice má veľa spoločného s dizajnom šiat. Elegantná róba s čistou podšívkou si možno vyžaduje minimalistickejšiu kyticu, aby neprebila šaty. Naopak väčšie spoločenské šaty by mohli zvládnuť väčšiu a prepracovanejšiu kyticu.

Väčšia svadobná kytica s eukalyptom

Pri výbere svadobnej kytice berte do úvahy:

 • termín svadby (ročné obdobie),
 • typ postavy nevesty,
 • štýl svadby,
 • vaše vlastné preferencie kvetín a farieb.

V dnešnej dobe síce zoženiete takmer akékoľvek kvety počas celého roka, ak si ale vyberiete sezónne kvety, poteší vás ich nižšia cena a tiež širšia škála výberu jednotlivých druhov. Ak však nenájdete medzi sezónnymi kvetmi tie svoje, stavte na tie, ktoré zoženiete bez problémov celoročne.

Nevesta so svadobnou kyticou z pivoniek a ruží


 

Čo si vybrať podľa ročného obdobia?

 

Jarná svadba

Pre svadbu na jar odporúčame vyberať zo sviežich jarných kvetov v pastelových i výraznejších farbách. Ponúkajú sa obľúbené tulipány, narcisy, hyacinty, krókusy, kosatce alebo frézie. Romanticky vyzerá aj kytica voňavého orgovánu alebo sedmokrásky a konvalinky.

Jarná svadobná kytica z frézií

 

 

 

Letná svadba

Letné svadby si pýtajú pestrofarebné kombinácie. To je sezóna slnečníc, hortenzií, georgín, ale aj lúčnych kvetov. Margaréty, harmanček, gladioly, nevädze a rôzne druhy zvončekov v kombinácii s obilnými klasmi sú ako stvorené pre romantické duše alebo rustikálny druh svadieb.

Letná svadobná kytica zo slnečníc

 

 

 

Jesenná svadba

Na jesennú svadbu sa nebojte skombinovať kvety s plodmi. Perfektne vyzerajú napríklad makovice, žalude alebo šípky. Z kvetín sa ponúkajú napríklad chryzantémy, papuľky a mečíky, ktoré pekne doplnia potrebné brečtanové vetvičky alebo dekorácie z mäty a eukalyptu.

Jesenná farebná svadobná kytica 

 

 

Zimná svadba

Zimnú náladu zvýraznia buď decentné biele kvety, kvety v jemných pastelových farbách alebo naopak kontrastné červené tóny. Nádherne sa budú vynímať exotické kálie, orchidey alebo ľalie a, samozrejme, obľúbené ruže.

Zimná svadobná kytica v bielej farbe

 


Aké kvety sa hodia do svadobnej kytice

Je to v prvom rade o vašom vkuse a preferenciách, my ponúkame 10 tipov podľa najobľúbenejších kvetov pre svadobné kytice. 

 

1. Ruža

Ruže sú odjakživa považované za symbol krásy a lásky, kvety mnohých rozprávok. Ruža, ktorá je vo svete svadieb hviezdou, zďaleka nie je nudná, najmä pokiaľ ide o farbu - ruže sú k dispozícii v najrôznejších odtieňoch aj dvojfarebných odrodách. Komerčne sa pestuje viac ako 3 000 odrôd ruží a mnohé sa dajú zohnať celoročne a sú prekvapivo cenovo dostupné. A hoci sú ruže spojené s luxusnou vôňou, nie každá ruža je prevoňaná. Pre svadobné kvety sú najobľúbenejšie tri hlavné druhy ruží: hybridné čajové ruže (klasické, rovnomerne tvarované, ktoré bežne nájdete v každom kvetinárstve), ruže s piatimi až desiatimi malými hlavami na každej stonke a ruže pestované v záhrade.

 

Svadoná kytica z ruží

 

2. Tulipán

Aj keď sú tulipány najčastejšie spájané s Holandskom, táto kvetina je v skutočnosti pôvodom z Perzie. Pestuje sa v širokej škále odtieňov vrátane bielej a krémovej, pastelových (ružová, žltá a broskyňová) a žiarivých odtieňov (purpurová, červená, oranžová a fialová). Najčastejšie tulipány, ktoré sú k dispozícii po väčšinu roka, sú veľmi dostupné, hoci vzácne odrody môžu byť drahé. Univerzálny tulipán môže vylepšiť elegantné svadobné prostredie i neformálnejšie prostredie a na svadbe bude fungovať takmer v každom detaile - od kytíc a kytičiek až po aranžmány. Bežne sa používajú tri hlavné odrody: holandské tulipány (najčastejšie a bežne v ponuke kvetinárstiev), francúzske tulipány (drahé a elegantné, s mimoriadne dlhými stonkami a veľkými zúženými kvetmi) a papagájové tulipány (vyznačujú sa nariasenými, pruhovanými lístkami v intenzívnej farbe).

Svadobná kytica z bielych tulipánov

 

3. Kala

Tento elegantný kvet v tvare trúby pochádza z Afriky a symbolizuje v jazyku kvetov „nádhernú krásu“. Výrazná forma kaly bola často zobrazovaná v secesných dielach a dielach v štýle art deco. Bežne sú k dispozícii dva typy: odroda s veľkou hlavou a s dlhou, hladkou stonkou vhodná pre vysoké aranžmány alebo kytice v prezentačnom štýle a miniatúrna verzia ideálna pre malé aranžmány a boutonnieres (kvety do gombíkovej dierky). Odtieň krémovej slonovinovej kosti je najobľúbenejšou farbou, ale kaly majú tiež žltú, oranžovú, fialovú, ružovú a tmavofialovú farbu (úžasná voľba pre svadobnú kyticu s mierne ostrejším alebo chladnejším počasím).

Svadobná kytica z bielej kaly

 

4. Konvalinka

S malými zvončekovitými kvietkami visiacimi na tenkej stonke sa konvalinke niekedy hovorí „rebrík do neba“. Svieža, parfumovaná vôňa z jeho drobných kvetov je neprehliadnuteľná. V severskej mytológii je kvetina spojená s Ostarou, bohyňou jari - ale pravdepodobne si ju pamätáte z kráľovskej svadobnej kytice Kate Middleton v roku 2011. A hoci je na jar najhojnejšia, zostáva dostupná - aj keď dosť drahá - väčšinu roka. Väčšina ľudí pozná bielu odrodu, ale konvalinka sa tiež vyskytuje vo veľmi vzácnej ružovej farbe.

Jednoduchá svadobná kytica z konvaliniek

 

5. Hortenzia

Vďaka svojej plnej hlave a intenzívnym odtieňom ružovej, modrej, vínovej a fialovej nečudo, že hortenzia predstavovala vo viktoriánskom jazyku kvetov „márnosť“ (ale nebojte sa, nie ste márniví, ak milujete hortenzie). Jedna z najobľúbenejších odrôd hortenzie sa s pribúdajúcimi rokmi mení podľa farby kyslej pôdy od ružovej až po nebesky modrú. Stonka alebo dve z tohto mierne vonného kríkovitého kvetu s priemernou cenou vypĺňajú aranžmány a kytice a niekoľko vetvičiek vytvára očarujúcu boutonniere. Hortenziu nájdete v bielej farbe a odtieňoch zelenej, ružovej, bordovej a modrej.

Svadobná kytica z bielej hortenzie

 

6. Pivonka

Pivonka, ktorá je typická svojou jemnosťou a pôsobivou krásou, má objemný silný parfum a jasnú farbu. Ale napriek svojej vonkajšej okázalosti získala kvetina viktoriánsky význam „ostýchavosti.“ Pestuje sa v Ázii viac ako tisíc rokov a ďalej ju rozvíjajú Francúzi. K dispozícii je v dvoch hlavných druhoch, bylinnej a pivonke drevitej (kvety tejto kvetiny pri rezaní nevydržia tak dlho). Kytica vyrobená výlučne z pivoniek môže byť nádherná; kvetina sa dá použiť aj na vytvorenie krásnych aranžmánov. Tento drahý kvet, ktorý je pestovaný v jedno- a dvojkvetinových štýloch, je sezónne dostupný od konca jari do začiatku leta, ale je možné ho doviezť i na jeseň.

Svadobná kytica z bielych pivoniek

 

7. Ranunculus - Iskerník

Hľadáte cenovo výhodnú alternatívu k ružiam alebo pivonkám? Vyskúšajte bujný ranunculus s rôznymi okvetnými lístkami. Pochádza z Ďalekého východu. Táto kvetina s miernou vôňou má niekoľko kvetov na stonke s listami podobnými papradiam. Nosiť ranunculus znamená povedať svojmu partnerovi vo viktoriánskej reči kvetov: „Som oslnený tvojimi pôvabmi“ – čo vôbec neznie zle, nemyslíte? Ideálny kvet pre kytice nevesty alebo družičky, ale aj rozmarnú boutonniere je k dispozícii v mnohých farbách vrátane bielej, žltej, oranžovej a ružovej.

Svadobná kytica s oranžovým iskerníkom

 

8. Stephanotis, alebo Madagaskarský jazmín

Viktoriánsky význam pre túto kvetinu je „manželské šťastie,“ vďaka čomu je elegantná biela stephanotis zrejmou voľbou pre svadby. Hviezdicovité voskovité kvietky rastú na popínavej stonke. Kytica kvetov stephanotis je jednou z najtradičnejších, ktoré nevesta môže nosiť, a stephanotis boutonniere je klasickou voľbou pre formálnu svadbu. Je mierne voňavý, dostupný po celý rok a za primeranú cenu.

Svadobná kytica z bielych ruží a jazmínu

 

9. Hrachor voňavý

Alebo aj Sladký hrášok, ktorý označuje „trvalé potešenie“, pochádza zo Sicílie. Jeho cukríková vôňa a nariasené kvety z neho robia staromódneho obľúbenca v kyticiach pre nevestu a jej družičky. Mnoho farieb hrachora voňavého sa pohybuje od bielej po intenzívne ružové a fialové a jeho vôňa môže byť výrazná a sladká.

Ružové a fialové kvety Hrachora voňavého

 

10. Gardénia

Vynikajúca gardénia obklopená tmavozelenými voskovými listami vyžaruje silnú a zmyselnú vôňu. Práve táto omamná vôňa zaujala anglického námorného kapitána cestujúceho po Južnej Afrike v roku 1754 a prinútila ho, aby si na pamiatku priniesol domov jednu z pôvodných rastlín. Gardénie sú krásne zastrčené do kytice alebo plávajúce v nízkej miske ako vrchol a jediná gardénia vytvára nádherný voňavý korzet, boutonniere alebo vlasový doplnok. Ale buďte opatrní: jemné plátky tohto drahého kvetu sa môžu ľahko pomliaždiť. K dispozícii sú aj veľké 7 až 10 cm veľké kvety, ako aj miniatúrne odrody.

Svadobná kytica z gardénií


Tvar kytice

Vo svadobnej kytici pre svoju svadbu môžete mať osobitný kvet, ktorý milujete, a to môže mať vplyv na to, aký typ si vyberiete. Ruže a pivonky mimoriadne dobre poslúžia pri okrúhlych kyticiach, zatiaľ čo nevesty, ktoré sa chcú zamerať na zeleň, si môžu zvoliť kaskádový štýl. Vyberte si samy. 

 

Okrúhle kytice

Jedným z najobľúbenejších druhov svadobných kytíc je guľatý štýl. Zatiaľ čo väčšina okrúhlych kytíc predstavuje jeden druh kvetov, napríklad ruže alebo pivonky, veľa neviest má rôzne kvety podobného vzhľadu, napríklad ranunculus, záhradné ruže alebo iné populárne svadobné kvety. Ani tieto typy aranžmánov nemusia byť monochromatické - pokojne si môžete namiešať vlastný farebný kokteil svadobných kvetov!

Okrúhla svadobná kytica z ruží a pivoniek

 

Prezentačné kytice

Tieto nádherné svadobné aranžmány obsahujú kvety s dlhými stonkami a lístie alebo zeleň, ktoré má nevesta v náručí. Je to elegantný vzhľad pre modernú alebo klasickú svadbu a tiež umožňuje, aby sa svadobné šaty nevesty dostali do centra pozornosti, pretože tieto kytice sú odložené na stranu.

Veľké prezentačné kytice

 

 

Kaskádové kytice

Kaskádová kytica obsahuje kvety, ktoré ladne padajú ako vodopád. Kvetinový aranžmán je krásny, pôsobí priam kráľovsky.

Kaskádové svadobné kytice

 

 

Nosegay - kytice

Tieto zvyčajne menšie kytice sú ideálne pre svadobné družičky. Kompaktný zhluk kvetov je pevne zabalený a často kladie dôraz na zeleň. Je to drobnejšie usporiadanie kvetov, ktoré môže byť tiež krásnou kyticou na intímnejšiu svadbu.

Malé svadobné nosegay kytice z ruží

 

 

Kytičky

Aj tento kvetinový aranžmán je malý a ľahko sa drží v jednej ruke. Má často okrúhly tvar a kvety sú tiež zväčša zviazané stuhou.

Malá svadobná kytička

 

 

Pomanderové kytice

Pomanderová kytica má pevne usporiadanú sféru kvetov, ktorá je držaná slučkou ozdobnej stuhy. Ľahko sa drží - a navyše vyzerá rozkošne! Tento typ kvetinovej výzdoby sa dá využiť aj ako dekorácia, s kvetmi zavesenými na stromoch alebo pozdĺž svadobnej uličky.

Pomanderové svadobné kytice

 

Zložené kytice

Tieto kvetinové aranžmány, tiež známe ako glamelia kytica, obsahujú jednotlivé okvetné lístky, ktoré sú navrhnuté tak, aby vyzerali ako jeden veľký kvet. Tento typ svadobnej kytice nevesty dosť obľubujú pretože sa dobre držia, a sú rovnako vhodné aj pre družičky. Môžu vyzerať rozkošne na klasickej alebo aj na modernej svadobnej oslave. Predĺžené okvetné lístky kvetov tiež vytvárajú pekné pozadie pre fotografie vášho snubného prsteňa!

 

Ručne viazané kytice

Tieto druhy kytíc sú obľúbené pre množstvo svadobných štýlov, ale väčšinou sa používajú na rustikálne svadobné slávnosti. Neformálny voľný vzhľad predstavuje kvety, ktoré sa objavujú ako čerstvo natrhané zo záhrady, čo tiež nádherne dopĺňa svadobný obrad pod šírym nebom.

 

Kytice s jednou stonkou

Často skvelá voľba pre svadby s nízkym rozpočtom, nevesty môžu nosiť iba jeden, prípadne viac kvetov na jednej dlhej stonke, ktorý môže urobiť pekný dojem. Vhodné sú väčšie kvety, napríklad kráľovská protea, ľalie, pivonky alebo dokonca tropické listy.

 

Kytice na rameno

Pretože veľa neviest má pocit, že veľká kvetinová kytica zakrýva najkrajšiu časť ich svadobných šiat, najnovším trendom je kytica na rameno. Tento štýl predstavuje rovnaké kvety, aké by sa vyskytli v tradičnom kvetinovom aranžmá, a obopína ho okolo ruky stuhou, aby nebránil ruke v pohybe, takže nevesta môže zdraviť svojich svadobných hostí.

 

Brošňové kytice

Táto posledná obľúbená svadobná kytica neobsahuje živé kvety. Skvelá voľba pre nevesty, ktoré si chcú svoju svadobnú kyticu nechať na pamiatku aj roky po svadbe. Namiesto čerstvých kvetov je možné šperky a brošne naaranžovať do okrúhleho tvaru ako kyticu, prípadne ich doplniť umelými kvetmi.

Brošňová svadobná kytica


Urob si sám

Pre niekoho môže byť lákavou myšlienkou vytvoriť si svadobnú kyticu, prípadne kytice pre družičky, sám a podľa svojich predstáv. Tu je malý návod, ako na to. 

Čo potrebujete:

 • Nožnice na kvety
 • Kvetinová páska
 • Špendlíky na kytice
 • Stuhu na obviazanie kytice
 • Kvetiny podľa vášho výberu
 • Vedro
 • Voda

 

Vlastná tvorba svadobnej kytice z ruží

 

 

Krok 1: Obstarajte si kvety
Zistite, aký je váš rozpočet, aký druh kvetov chcete a koľko kvetov budete potrebovať, potom urobte prieskum. Nemusíte nakupovať v kvetinárstve, lacnejšie kvety nájdete aj v hypermarketoch, prípadne na trhu.

 

Krok 2: Príprava pracovného priestoru
Kuchyne sú ideálne na prípravu, pretože čistenie je ľahké a ak máte dostatočný priestor na pulte, ešte lepšie! Fungoval by aj vonkajší priestor. Majte všetky kvety vo veľkých vedrách!

Svadobná kytica z rôznych farieb ruží a pivoniek

Krok 3: Pripravte si kvety
Rukami alebo odstraňovačom stoniek sa uistite, či sú zo stoniek odstránené všetky listy. Tak isto si skontrolujte, aby boli všetky dĺžky stoniek približne rovnaké.
 
Krok 4: Začnite viazať
Vyberte si 2-4 kvety, ktoré budú „základom“ vašej kytice. Stonky dajte dohromady a zabaľte kvetinovou páskou. Nechajte asi 10 až 15 cm stonky dole voľnej.
 
Krok 5: Vytvorte si svoju svadobnú kyticu

Pridajte kvety okolo svojich ukotvených kvetov a vytvorte zväzok. Predstavte si svoju kyticu a jej ústredný bod. Zmiešajte textúry a farby kvetov, aby ste vytvorili zaujímavú kompozíciu. Pri pridávaní kvetov svoju kyticu neustále zabaľujte kvetinovou páskou (Tip: Dodáva vášmu dizajnu podporu a vytvára konzistentnú, ale atraktívnu kompozíciu).
A je to! Ak ste s výsledkom spokojní, svadba bude o to úžasnejšia.

 

Prírodná svadobný kytica v jemných farbách


Kto ďalší v spoločnosti bude potrebovať kvety?

Ak sa rozhodnete vybaviť všetkých kvetmi, je typické mať kytice pre vaše družičky; kôš s okvetnými lístkami pre vašu kvetinovú dievčinu a boutonniere (tradične sa nosilo pierko) pre ženícha, družbov a mužských členov rodiny (ako sú otcovia, dedovia a bratia). 

 

Aké zvoliť kytice?

Najčastejšie sa nevesty rozhodnú nechať svoje družičky nosiť o niečo menšiu verziu svojej vlastnej kytice, niekedy vyberú určitú kvetinu, ktorá sa objaví vo svadobnej kytici. Môžete si tiež zvoliť rôzne kvety pre svoju vlastnú kyticu a potom nechať každú družičku niesť jeden kvet alebo niekoľko stoniek jedného druhu.

Nevesta s družičkami

Musím hádzať kyticu?

Nie. Po všetkej práci na navrhnutí dokonalej kytice, ktorá stojí za to, môže byť myšlienka hodiť si ju cez hlavu úplne srdcervúca. Ak sa ale rozhodnete pre hodenie kytice a nechcete sa rozlúčiť s tou svojou, požiadajte kvetinárstvo, aby vám vytvorilo menšiu (a lacnejšiu) nosegay, ktorú môžete vyhodiť, alebo si vezmite niektorú z kytíc družičky. Menší štýl sa bude oveľa ľahšie hádzať a bude menej nebezpečný pre tých, ktorí sa kyticu snažia chytiť.

Nevesta pripravujúca sa na hádzanie kytice

 

Čo s kyticou po svadbe?

Ak ste naviazaní na svoju kyticu, pozrite sa na možnosti, ako ju uchovať. Môžete stlačiť niekoľko kvetov v knihe, sušiť kvety a umiestniť ich do skrinky do tieňa, alebo si ich nechať profesionálne konzervovať. V prípade, že iba chcete svoju kyticu udržať čo najdlhšie čerstvú, vložte ju do vázy a vysypte kvetinové hnojivo, ktoré pridávajte každých pár dní, aby boli kvety čo najdlhšie živé.

Bielo-červená svadobná kytica

A na záver ešte niekoľko zaujímavostí o kvetoch a ich sezóne:

Delphinium – stelesňuje rýchlosť, ľahkosť – leto

Frézia – znamená nevinnosť – jar a leto

Gardenia – je symbol čistoty, radosti – po celý rok

Hortenzia – symbol pochopenia, ale aj symbol márnosti – jar a jeseň

Chryzantéma – znamená hojnosť a pravdivosť – celý rok

Iris – posolstvo viery, múdrosť – jar

Kala – stelesňuje krásu – jar a leto

Klinček – ružový znamená smelosť, červený lásku, biely talent – po celý rok

Konvalinka – kvet šťastia – jar a leto

Ľalia – pravda a česť – leto

Magnólia – symbolizuje lásku k prírode – jar a leto

Orchidea – symbol lásky a krásy – celý rok

Orgován – stelesňuje lásku a emócie – jar

Pivónia – je znakom hanblivosti, ale aj odhodlania – neskorá jar

Ruža – odveký symbol lásky, radosti, krásy – celý rok

Sedmokráska – podeľ sa o svoje pocity – celý rok

Slnečnica – uctievanie a povýšenosť – jeseň

Snežienka – nevinnosť – jar

Stephanotis – symbolizuje rodinné šťastie – celý rok

Tulipán – znamená náročnú lásku, vášeň, šťastné roky, zmysluplnosť – neskorá jar

 

Svadobná kytica z bielych orchideí