Tipy na dokonalú baby shower + hry na stiahnutie

Najlepšie inšpirácie na usporiadanie párty pre budúcu mamičku a očakávané dieťatko!


Perníčky s nápisom baby

Chystáte sa pre kamarátku pripraviť oslavu na počesť narodenia jej dieťaťa, no neviete kde začať? Naše nápady vám pomôžu budúcu mamičku zasypať množstvom roztomilých darčekov i zabaviť hostí zaujímavým a sviežim programom. 
„Baby shower“ je v zásade večierok, ktorý sa oslavuje pri príležitosti blížiaceho sa narodenia nového člena rodiny. Je to tiež spôsob, akým môžu priatelia a rodina pomôcť budúcim rodičom získať všetko, čo budú po narodení potrebovať. Koniec koncov, deti potrebujú veľa vecí a zoznam môže byť poriadne dlhý a finančne náročný!

Na stiahnutie: Baby shower hry


Najnovší módny výstrelok?

Kdeže! Pôvod osláv narodenia, zvyčajne prvorodeného, dieťaťa nie je ľahké určiť, no niektorí historici sa domnievajú, že prvé takéto oslavy pochádzajú ešte z obdobia starovekého Ríma, zatiaľ čo iní tvrdia, že sa začali až v štyridsiatych rokoch minulého storočia v Amerike. Novonarodené deti však boli vždy zdrojom radosti a osláv - ale v minulosti boli tieto oslavy veľmi odlišné od toho, čo poznáme dnes. Tak či onak, hlavným účelom „baby shower“ je podarovať budúcej matke veci, ktoré bude potrebovať, keď sa jej dieťa narodí. Je to však aj oslava prechodu ženy k materstvu. Pôvodným zámerom bolo, že žena dostane od starších a skúsenejších matiek múdre rady do života a lekcie z umenia byť matkou.

Starovekí Gréci a Egypťania robili rôzne rituály na oslavu príchodu nového dieťaťa a jeho matky, pri ktorých obdarovávali aj rozličné božstvá. V stredoveku slúžil krst dieťaťa ako príležitosť dávať darčeky novým rodičom. Bolo bežné, že dary mali náboženský význam a spravidla ich dávali krstní rodičia. Počas viktoriánskej éry sa o tehotenstve nehovorilo verejne, takže dary dostávali matky až po narodení dieťaťa. Viktoriánske „baby showers“ boli vlastne čajové večierky, ktoré zahŕňali hry a darčeky pre čerstvú matku.

V nasledujúcich desaťročiach sa stali tieto oslavy čoraz obľúbenejšími a boli známe aj ako „bocianie párty“. Rozšírili sa - najmä v USA - počas oboch svetových vojen a po nich, aby po ekonomických ťažkostiach spôsobených bojovými konfliktmi poskytli príležitosť pre stretnutie blízkych s cieľom utuženia vzťahov a finančnej pomoci novým rodičom.

Tehotná žena s balónmi na baby shower

Ako na to?

Podľa etikety, párty väčšinou usporadúva niekto z priateľov budúcich rodičov, keďže sa považuje za neslušné, aby samotná rodina prosila o dary či finančné príspevky. Kedysi podľa bontónu tieto párty zahŕňali množstvo pravidiel, avšak v dnešnej dobe je ich dodržiavanie benevolentné. „Baby shower“ sa už neusporadúva iba pre prvorodené dieťa, taktiež môžu byť v súčasnej dobe mamičky obdarované rôznymi skupinami ľudí, ako sú napríklad aj kolegovia z práce, čo v minulosti nebolo bežné. Taktiež nie je prekážkou prítomnosť budúceho otca alebo iných mužov z radov rodiny, či priateľov. Predtým boli tehotenstvo a pôrod tabuizované témy, o ktorých sa malo diskutovať iba medzi ženami. Dnes je ale čoraz prijateľnejšie - a očakáva sa -, že sa do toho budú viac zapájať aj otcovia. Koniec koncov, očakávané dieťa onedlho príde na svet a „baby shower“ je úžasný spôsob, ako stráviť nejaký čas v obklopení svojimi blízkymi ešte predtým, než príde ten veľký deň!

Rovnako je v poriadku, keď budúci rodičia zostavia zoznam darčekov. Je to užitočné pre hostí, ktorí si nie sú istí, čím nastávajúcu mamičku obdarovať, no pomáha to aj vyhnúť sa duplicitným darčekom od rôznych ľudí.

 

 

 

Štyri kamarátky na baby shower

Výber správneho miesta na oslavu bude závisieť od toho, koľko hostí je pozvaných. Ak ide o malú oslavu, môže sa konať buď u vás doma, alebo u budúcej mamičky, pre ktorú oslavu pripravujete. Prípadne môžete zvoliť niektoré z obľúbených rodinných miest vo svojom okolí, ako napríklad komunitné centrá, čajovne, hotely, klubovne, parky, reštaurácie atď. Najdôležitejšie je mať na pamäti preferencie budúcej matky a otca a vybrať miesto, ktoré bude vyhovovať typu aktivít, ktoré plánujete na tento deň plný radosti. Park alebo klubovňa by mohli byť ideálne, ak plánujete veľa zábavných hier. Reštaurácia alebo čajovňa by naopak mohli byť vhodnejšie pre pokojnú a elegantnú „baby shower“. Počas pandémie COVID-19 sa stala populárnou aj bezpečná alternatíva vo forme online oslavy, ktorej benefit využijete, aj keď niekto z oslávenkynej rodiny alebo priateľov žije mimo jej mesta. Keďže neexistuje žiadne zaručené pravidlo kedy a kde by sa mala párty konať, je to na organizátoroch a dohode s nastávajúcou mamičkou.

„Baby shower“ sa dokonca môže konať aj po narodení dieťatka, kedy je potom aj samo prítomné na svojej párty. Avšak najčastejším variantom je konanie oslavy na rozmedzí druhého a tretieho trimestra. Keďže budúca mamička už má predstavu, čo by ešte potrebovala doplniť do svojej výbavičky a ostáva jej i dosť energie na to, aby si párty užila v plnej sile. 

Tehotná žena a jej kamarátky na baby shower

Čo podávať

To, že tehotná mama nemôže piť alkohol ešte neznamená, že sa na oslave nemôžu podávať úžasné nápoje! Naplánujte si výrobu a servírovanie nealko koktejlov alebo založte koktejlový bar, kde si hostia môžu pripraviť svoj vlastný drink z ingrediencií, ktoré budú mať k dispozícii. V dnešnej dobe nie je žiaden problém servírovať nealko víno či šampanské, alebo si namiešať virgin mojito, ovocné sorbety, sangriu, či „mom-osu“ namiesto „mimosy“. V prípade, že budete „baby shower“ organizovať v jesennom/zimnom období môžete ako prípitok podávať napríklad aj nealko punč. Okrem toho môžete využiť vo svoj prospech aj farby. Pokiaľ je očakávaným bábätkom chlapec, môžete podávať napríklad mojito s čučoriedkami a keď je na ceste dievčatko, tak zas jahodovú sangriu.

Nealkoholický prípitok na baby shower

 

Keďže väčšina osláv narodenia dieťatka býva záležitosťou konajúcou sa cez deň, obľúbené neskoré raňajky, tzv. „brunch“, môžu slúžiť ako inšpirácia k podávaniu jedla formou bufetu. Neskoré raňajky však nie sú jediným vhodným druhom občerstvenia, ktoré môžete podávať. Existuje mnoho možností, napríklad malé koláčiky, tematické chlebíčky, či jednohubky. Mnohé z týchto jednoduchých jedál je možné pripraviť vopred, takže deň akcie nemusí byť tak bláznivo uponáhľaný.

Torta a sladké občerstvenie na baby shower

 

Napríklad rôzne druhy cukroviniek môžete nachystať do pekných tematických nádobiek. Koláč alebo tortu upečte  večer vopred a v deň oslavy len pridajte čerstvú ovocnú polevu. Pokiaľ si chcete v prvom rade užiť prítomnosť hostí a nemať stres s prípravou, vždy môžete využiť donášku jedla a zákuskov na objednávku, alebo si objednať jedlo vopred v reštaurácii.

Ružové a tyrkysové cupcakes

Plienková torta

Mamičke môžete prichystať aj čoraz obľúbenejšiu plienkovú tortu. Jej príprava vám nezaberie veľa času. Je vkusná a pre nastávajúcich rodičov veľmi praktická, keďže plienok nikdy nie je dosť. Na jej výrobu budete potrebovať kus kartónu, rolku z kuchynských utierok, dostatok plienok, stuhy a plyšovú hračku na ozdobu. Z kartónu vyrežte podklad kruhovitého tvaru a do stredu prilepte rolku z kuchynských utierok. Zrolujte a zviažte po jednom plienky a umiestnite ich okolo rolky. Umiestnite takto viacero poschodí. Na vrch potom dajte plyšovú hračku alebo inú ozdobu a každé poschodie plienok ešte obtočte stuhou tak, aby ste prekryli zviazanie jednotlivých roliek plienok. A voilá – plienková torta je hotová!

Modrá a ružová plienková torta

Pri plienkovej torte však nemusíte zastaviť. Pre prítomných hostí môžete vyrobiť aj darčekové sladkosti v podobe malého zavinutého dieťatka. Tieto sú vhodné aj na “baby shower”, na ktorej sa prezradí pohlavie dieťatka. Na ich výrobu budete potrebovať čokoládky, ružové alebo modré servítky, lepidlo, plastové “zicherky”, mini plastové cumlíky a na tlačiarni vytlačené malé detské tváričky. Ďalej budete potrebovať niekoľko párov detských ponožiek a stuhu na dekoráciu.

Servítku si položte na rovnú plochu tak, aby vyzerala ako diamant. Na vrch servítky položte čokoládku a servítku prilepte okolo nej. Na vrch potom prilepte malú plastovú “zicherku”. Detské tváričky ktoré ste si vytlačili potom pripevnite na vrch čokoládky. Takto zabalenú maškrtu potom vložte do detskej ponožtičky, ktorej vrch môžete ešte obviazať stuhou.

Tehotná žena dostáva darček na baby shower


Hry

Každý správny hostiteľ musí dbať na to, aby sa prítomní hostia poriadne zabávali. Okrem už spomínaného občerstvenia, je pri oslavách “baby shower” samozrejmosťou aj zaradenie rôznych zábavných hier, ktoré rozprúdia náladu, pobavia hostí a zanechajú príjemné spomienky. Zopár z nich sme si pre vás pripravili aj s pravidlami, ktoré si môžete stiahnuť vo formáte .pdf a vytlačiť pre vašich hostí.

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek podobu „baby shower“, veríme že naše rady vám uľahčia jej prípravu a že vaši hostia sa budú výborne baviť. Najmä však dúfame, že potešíte nastávajúcu mamičku a že jej pripravíte nezabudnuteľný deň, na ktorý bude ešte roky spomínať.

 

Pripravili sme si pre vás aj PDF na stiahnutie, ktoré môžete využiť ako zábavný program na baby shower.

Na stiahnutie: Baby shower hry


Priania pre dieťa

Vaše dieťa sa ešte ani nenarodilo, no napriek tomu už preň máte tisíce snov, želaní a predstáv. Zistite čo všetko krásne želajú vášmu dieťaťu vaši hostia pomocou tejto milej a zábavnej hry.

Krok 1
Vytlačte hárok papiera s otázkami pre každého vášho hosťa. Vymyslieť môžete vlastné otázky, alebo použite otázky z nášho PDF.
Krok 2
Každý hosť musí doplniť vety na ich hárku. Povzbuďte hostí, aby vety dopĺňali vtipne i sentimentálne.
Krok 3
Keď každý dopíše, požiadajte vašich hostí, nech postupne čítajú svoje odpovede, jeden po druhom. Ak chcete mať túto aktivitu viac interaktívnu, môžu ostatní hostia vybrať najlepšiu odpoveď na každú otázku. Víťazom sa stáva hosť, ktorý získal najviac bodov od ostatných zúčastnených.
Krok 4
Vyplnené hárky môžete vyzbierať a priložiť ich do detského pamätníka ako spomienku. 

Hra na baby shower - priania pre dieťa


Kvíz o rodičoch

Alebo kto pozná rodičovský pár najlepšie. Zistiť to môžete pomocou hry, ktorá určite zabaví vás i vašich hostí.

Krok 1

Pripravte si s partnerom odpovede na otázky z nášho PDF, prípadne si pripravte zoznam vlastných otázok.
Krok 2
Vytlačené otázky rozdajte hosťom, ktorí budú mať za úlohu zakrúžkovať v každej otázke správneho rodiča.
Krok 3
Hosť s najvyšším počtom správnych odpovedí vyhráva

 

Hra na baby shower - kvíz o rodičoch


Uhádni cenu 

Ak pozerávate filmy a seriály americkej produkcie, určite ste už počuli o súťaži Price is right, kde súťažiaci hádajú ceny rozličných produktov. Zabavte svojich hostí pripravením malej domácej verzie tejto populárnej televíznej hry.

Krok 1
Ešte pred príchodom hostí si na internete vyhľadajte 10 - 20 vecí, ktoré úzko súvisia s deťmi a materstvom. Pripravili sme pre vás zoznam vecí aj s približnými cenami, ale pokojne si urobte vlastný výber. Nezabudnite pripraviť aj cenu pre víťaza!
Krok 2
Vytlačte si obrázky produktov ktoré ste si vybrali, prípadne si ich uložte, aby ste ich mohli prezentovať na televízore. Poznačte si ku každému výrobku približnú cenu a popis.
Krok 3
Súťažiacim rozdajte papiere na hádanie cien, ukazujte im postupne obrázky výrobkov spolu s pripraveným popisom.
Krok 4
Po každom produkte vyzvite súťažiacich na prečítanie ich tipov. Poznačte si, kto bol najbližšie k reálnej cene výrobku, prípadne tejto osobe dajte za každú správnu odpoveď čokoládku alebo bonbón. Kto získa najviac bodov/čokoládok, stane sa víťazom vami pripravenej hlavnej ceny. 
 

Zoznam vecí a ich približných cien v roku 2021

Mesačné balenie plienok pre novorodeniatka 240 ks: 47 €

Hračka/maznáčik: 30 €

Detská pestúnka: 100 €

Krém na zapareniny 400g: 15 €

Umele mlieko 6x45g: 7 €

Elektrická odsávačka mlieka: 160 €

Mojžišov kôš (natural): 60 €

Detské ortopedické topánky veľkosť 8: 50 €

Polodupačky so zvieracím motívom: 7 €

Športový terénny kočík: 811 €

Plyšová hračka s rozprávkovým motívom 35cm: 15 €

Odrážadlo: 48 €

Montessori detská preliezka: 200 €

Cumlík proti kolike 2ks: 8 €

Kniha o rodičovstve: 18 €

Nožničky pre batoľatá: 3 €

Prebaľovací stôl s komodou: 150 €

Autosedačka 9-36 kg: 45 €

Elektrické vibračné lehátko: 90 €

Silikónový podbradník: 3 €