Nápady, ako odhaliť pohlavie bábätka

Bude vaše dieťatko chlapec alebo dievča? Ako sa o túto informáciu podeliť s vašimi najbližšími sa dozviete v našom článku.


Ružovo-modré cupcakes

 

Gender reveal party, alebo oslava odhalenia pohlavia bábätka, je pomerne novým trendom, ktorý sa čoraz viac vyskytuje aj v našich končinách. Prvé takéto oslavy sa začali usporadúvať v Spojených Štátoch Amerických koncom prvého desaťročia 21.storočia.

Cieľom oslavy je, ako už názov napovedá, odhalenie pohlavia očakávaného dieťatka hosťom a v niektorých prípadoch aj samotným rodičom. Pokiaľ chcete aby sa aj rodičia dozvedeli pohlavie ratolesti až na oslave, treba si vopred určiť strážcu tajomstva a dohodnúť sa aj s lekárom, že túto informáciu poskytne iba tejto vami vybranej osobe.

Pripravili sme si pre vás zopár tipov, ako takúto oslavu pripraviť.

Pár s čiernym balónom naplneným farebnými konfetami na gender reveal party

Téma oslavy

V prvom rade si vyberte tému vašej oslavy. Zvoľte ideálne niečo, čo je vám a vašej polovičke blízke. Zväčša sa volia protikladné a rodovo stereotypné témy ako napríklad “Piráti a morské víly”, “fúzy a mihalnice”, ”motýliky a mašle” a podobne. Ak sa vám nepáči konkrétna téma, kľudne bude stačiť aj klasické farebné odlíšenie v odtieňoch modrej a ružovej.

Výzdobu budete potom prispôsobovať tomu čo ste si vybrali. Okrem tematických dekorácií je dobrým zvykom na viditeľné miesto umiestniť veľký transparent s nápisom “Chlapec či dievča?” alebo niečím podobným.

Vytvorte si playlist pesničiek o chlapcoch a dievčatách, upečte dievčenské a chlapčenské koláčiky a až do chvíle odhalenia sa snažte mať na vašej oslave zastúpené obe pohlavia v rovnakej miere.


Dátum a pozvánky

Pohlavie dieťaťa sa dozviete z ultrazvuku okolo 20. týždňa tehotenstva, preto oslavu plánujte až po zajednaní termínu ultrazvuku s vašim lekárom, alebo lekárkou. Pokiaľ plánujete hostí pozývať v predstihu, odporúčame vám dátum oslavy stanoviť na aspoň týždeň po vašom dohodnutom termíne, kvôli prípadným odkladom.

Na oslavu môžete poslať vašim hosťom pozvánky v téme, ktorú ste si zvolili. Prípadne vytvorte udalosť na sociálnej sieti a pozvánky zašlite virtuálne. Okrem základných náležitostí, ako sú dátum, čas a miesto, tiež uveďte, či chcete, aby si hostia obliekli tematické oblečenie.

Budúci rodičia s tortou, ktorej náplň odhalí pohlavie bábätka

 

Hry na oslavu

Aby sa vaši hostia dobre zabávali, odporúčame vám pripraviť aj hry spojené s odhaľovaním pohlavia vášho bábätka. Nižšie nájdete malý výber tých najznámejších a najzábavnejších hier, ktoré sa na podobných oslavách bežne hrávajú.

Občerstvenie a torta na oslave odhalenia pohlavia bábätka

Tipovačka

Môžete im napríklad na pár sekúnd ukázať fotku ultrazvuku a potom nechať každého hádať, či si myslia že na obrázku je dievčatko, alebo chlapček. Alternatívne ich požiadajte aby prišli rovno vo farbe podľa toho čo si myslia, že bude pohlavie dieťatka (ružová - dievčatko, modrá - chlapec).  Po finálnom hodnotení by ste mali správne hádajúcich hostí aj nejak milo odmeniť.

Kráľ/kráľovná večierku

V prípade, že pozvaní priatelia a rodina museli dodržať nejaký tematický dresscode, vyhláste anonymné hlasovanie o najkrajší kostým. Víťazov potom vyhláste za kráľa a kráľovnú večierka.

 


Babské múdrosti

Obľúbenou hrou sú aj tzv. Babské múdrosti. Na túto hru si potrebujete pripraviť zoznam, čo najviac zaručených babských múdrostí, ktoré tvrdia že podľa rôznych znakov tehotenstva vedia určiť pohlavie dieťatka. Jeden takýto zoznam babských múdrostí sme pre vás pripravili na stiahnutie vo formáte PDF. Pozrite sa spolu s priateľmi, čo z týchto povier sedí na vás a po odhalení si porovnajte výsledok s realitou.

Hra babské múdrosti – na stiahnutie


Meno pre bábätko

Pokiaľ ešte nemáte pre bábätko vybraté meno, nechajte sa inšpirovať vašimi hosťami. Pripravte pre nich súťaž, v ktorej budú musieť na každé písmeno abecedy vymyslieť jedno meno, pre každé pohlavie, ktoré sa im páči. Kto bude mať prvý mená na každé písmeno vyhráva. Prípadne požiadajte hostí aby napísali jedno meno, ktoré sa im páči pre dievčatko a jedno pre chlapca. Mená vyzbierajte a po odhalení pohlavia ich všetky nahlas prečítajte.

 


Šípky

Nasledujúca hra je spojená priamo s odhalením pohlavia. Pripravte tabuľu, na ktorú pripevníte nafúkané čierne balóny, ideálne v počte jeden na hosťa. V jednom z nich sa bude nachádzať malé množstvo farby (modrej, alebo ružovej). Hostia potom budú postupne hádzať šípky do balónov. Ten kto trafí balón s farbou vyhráva a zároveň odhalí to, kvôli čomu prišli všetci na vašu oslavu.


Nepovedz to!

Nepovedz to! je hra, pri ktorej je zakázané počas párty povedať slovo chlapec, dievča alebo akékoľvek ich synonymá. Hostia budú mať odznaky, štipce alebo stuhy a keď niektorý z nich prichytí iného použiť jedno zo zakázaných slov, má nárok na odznak previnilca. Kto bude mať pred odhalením najviac štipcov, vyhráva.

 


Odhalenie pohlavia

Najdôležitejšou časťou oslavy je samozrejme samotné odhalenie pohlavia. Akokoľvek sa rozhodnete oznámiť vašim priateľom a rodine čo ukázal ultrazvuk, odporúčame vám zachytiť ich výrazy na fotkách alebo videu.


Balóny

Je niekoľko spôsobov, ako môžete využiť balóny. Okrem už spomínanej hry Šípky je populárnym spôsobom umiestniť héliom naplnené modré alebo ružové balóniky do uzavretej krabice, ktorá sa vo finále otvorí a  balóny tak vyletia von a oznámia všetkým radostnú novinu. Ďalšia možnosť je naplniť jeden veľký čierny balón konfetami vo farbe korešpondujúcej s pohlavím a prasknúť ho nad hlavou nastávajúcich rodičov a hostí. Konfety sa tak rozvíria vo vzduchu a vytvoria nezabudnuteľný efekt.
Ak ste vy a vaši hostia hravejšej povahy a vaša oslava sa odohráva vonku, usporiadať môžete aj balónikovú vojnu, v ktorej sa budete ohadzovať vodou naplnenými balónikmi, pričom jeden z nich bude obsahovať zmývateľnú modrú, alebo ružovú farbu.
Pri používaní balónov prosím myslite na životné prostredie a snažte sa zadovážiť si balóny z ľahko rozložiteľných materiálov a farebné konfety odpratať zo zeme.

 


Piňata

U nás nie je piňata veľmi populárna zábavka, no najmä v USA a Mexiku je obľúbenou súčasťou detských narodeninových osláv. Piňata je akási nádoba zavesená na špagáte, ktorá môže mať rôzne podoby (na našu príležitosť napríklad podobu otáznika), a ktorú sa snažia deti so zaviazanými očami rozbiť pomocou palíc. Keď sa im to podarí, vysype sa z nej na deti množstvo sladkostí. Verzia na gender reveal party obsahuje konfety, alebo sladkosti vo farbe pohlavia a rozbíjajú ju vaši hostia.

Krabica s ružovými balónmi a piňata v tvare otáznika

Dymovnice

Veľmi populárnym spôsobom odhalenia pohlavia je aj pomocou modrých a ružových dymovníc, ktoré zapálite počas veľkého finále. V prípade, že sa rozhodnete použiť dymovnice, alebo akúkoľvek zábavnú pyrotechniku, berte prosím na vedomie bezpečnosť a lokálne zákony, pretože v minulosti došlo práve pri oslavách odhaľovania pohlavia k nejednej nepríjemnej nehode.

Tehotná žena a ružová dymovnica

Občerstvenie

Vrcholom mnohých osláv býva aj krájanie torty. Špeciálne to tak bude v prípade, ak práve torta, ktorú ste si na túto príležitosť objednali, alebo dokonca sami upiekli, odhalí očakávanú informáciu. Áno, hádate správne, ružová plnka oznamuje dievča, tá modrá zase chlapca. Na rovnakom princípe viete pripraviť aj muffiny alebo košíčky, ktoré dostane každý hosť osobitne.

Nielen jedlom viete oznámiť, čo chcú všetci počuť. Ako hlavný chod večera pripravte pre vašu rodinu a známych farebný drink. Na internete sa nachádza množstvo receptov na ružové a modré alkoholické, ale aj nealkoholické koktejly, z ktorých si rozhodne vyberiete, čo vám bude najviac po chuti.

Modrá náplň torty odhaľuje, že pohlavie bábätka je chlapec

Pošli balíček

Modrú alebo ružovú detskú výbavičku zabaľte do viacerých vrstiev baliaceho papiera. Pustite hudbu a nechajte hostí podávať si darček. Sem-tam hudbu nečakane stopnite. Keď hudba prestane hrať, osoba, ktorá drží balík, môže rozbaliť jednu vrstvu. Balíček si podávajte až kým nie je odhalená farba oblečenia.


Pre neprítomných

Myslite aj na tých, ktorí sa vašej oslavy nemôžu zúčastniť osobne. Oznámenie o pohlaví dieťatka nemusí mať tradičnú strohú formu pohľadnice. Zašlite im miesto toho na mieru vyrobené stieracie žreby, ktoré dnes nie je problém zohnať, alebo si ich dokonca aj vyrobiť.

 

Stierací žreb návod
 

Potrebujete:

 Prostriedok na umývanie riadu
Akrylovú farbu
Papier 
Lepiacu pásku 
 Štetec
Misku.

Krok 1
Do misky nalejte malé množstvo prostriedku na umývanie riadu a trochu akrylovej farby, ktoré následne opatrne zmiešajte tak, aby sa netvorili bublinky. Aby sa váš žreb podobal na tie ozajstné, odporúčame metalickú farbu.

Krok 2
Pokiaľ máte lesklý papier, môžete vami pripravenú hmotu z predchádzajúceho kroku priamo nanášať na text napísaný na tomto papieri. Ak máte obyčajný papier, váš text prelepte lepiacou páskou, na ktorú následne naneste pripravenú hmotu.

Krok 3
Farbu nechajte zaschnúť a voilá, stierací žreb je hotový.


Nenechajte vašich hostí odísť na prázdno

Akýmsi nepísaným pravidlom gender reveal party je pribaliť hosťom aj malú pozornosť na pamiatku. Nabaľte im výslužku vo forme koláčikov s modrým alebo ružovým motívom, prípadne im rozdajte už nepotrebné časti dekorácie, modré a ružové sviečky, skrátka niečo, čo im pripomenie pekný čas strávený s vami.

Veríme, že príprava oslavy, na ktorej oznámite pohlavie vášho očakávaného potomka bude aj vďaka našim tipom o čosi ľahšia. Pamätajte však, že na to, či bude na konci večera na vašej oslave prevládať ružová alebo modrá farba až tak veľmi nezáleží, podstatné je, aby bolo vaše dieťatko zdravé a aby sa tešilo láske svojich najbližších.

Ružové a modré darčekové tašky pripravené pre hostí