Pojmy v zlatníctve


4 A B C Č D E F G H I K L M N O P R S T U V Y Z Všetky

Kameň mudrcov (lapis philosophorum)

Teoreticky má schopnosť zdokonaľovať neušľachtilé kovy. Aristoteles toto popísal vo svojej Prírodnej filozofií. Základná látka sa rozloží na najjemnejšie častice a pomocou alchymistických pochodov bude dokončená do dokonalosti a nasledovne znova bude zložená a výsledkom je kameň mudrcov. Pôsobením menšieho množstva kameňa mudrcov na obyčajný kov, napríklad olovo, dôjde k premene obyčajného, nedokonalého kovu na kov dokonalý teda na zlato.

Karát

Je jednotka váhy, používaná v medzinárodnom obchode s drahými kameňmi. Jeden karát predstavuje 0,2053 gramu. Tak isto označenie rýdzosti zlatej zliatiny. Čisté zlato má 24 karátov (1000/1000), napríklad 18 karátové zlato má 18 dielov zlata a 6 dielov iných kovov. (750/1000).

Kárečko

Je spôsob zasadenia do mohutnej obruby rovnako vysokej ako drahý kameň a naklepaním pretiahnuté cez okraj kameňa, ktoré chráni drahokam pred poškodením.

Kilo bars

Zlatá tehla s váhou 1kg, najbežnejšie obchodovateľná tehla na svete. Vyrába sa vo dovch verziách, tradičná verzia ma tvar tehli a medzinárodná verzia je podobná nízkemu pretiahnutému plátu.

Koban bars

Zlatú tehlu vyrába v Japonsku spoločnosť Tokuriki Honten od začiatku 60 rokov. Tehli sú oválneho tvaru podobnému tradičným minciam používaných v Japonsku medzi 16 a 19 storočím, kedy sa počas menovej reformy v roku 1601 dostali do obehu zlaté mince Koban hmotnostné rozpätie je medzi 5 a 50 gramami a rýdzosť napríklad 568/1000.

Koleta

Je spodná plôška starožitného, briliantového výbrusu,ktorá zakončuje spodok kameňa. V modernom briliantovom výbruse býva miesto kolety špička.

Korunka

Je horná časť fazetovaného kameňa, ktorá sa nachádza nad rundistou.

Krapnové zasadenie

Je uchytenie kameňa do štyroch, alebo šiestich kovových úchytov, ktoré držia vonkajší okraj fazetovaného kameňa.

Krvavé diamanty

Sú kamene, ktoré sa ťažia vo vojnových oblastiach a dosť často slúžia k finacovaniu týchto konfliktov. Oficiálne údaje hovoria o 1%, neoficiálne čísla minimálne o 10% podielu na celkovej produkcií diamantov na svete.