Zlato vystúpil prvýkrát na 1500 dolárov za trojskú uncu

New York - Cena zlata dnes prvýkrát dosiahla úroveň 1500 dolárov za trójsku uncu. Nadviazala tým na pondelkovej vzostup, keď reagovala na hrozbu zníženia amerického úverového ratingu. K rastu zlata prispel aj slabší dolár a pretrvávajúce obavy investorov z dlhových problémov Grécka.

Zlato sa v júnovom termínovanom kontrakte na newyorskej burze COMEX dostalo až na rovných 1500 dolárov. Po 18. hodine SELČ bolo na 1499 dolároch s denným prírastkom asi šiestich dolárov za uncu.

Zlato rastie pod tlakom ekonomických a politických neistôt vo svete. Drahé kovy sú pre investorov bezpečným útočiskom v neistých dobách av posledných mesiacoch ho podporujú vyhliadky na nárast inflácie vo svete.

Agentúra S & P v pondelok upozornila, že by kvôli neriešenie vysokých rozpočtových deficitov mohla počas dvoch rokov znížiť rating dlžobných záväzkov Spojených štátov. Cena zlata má tiež podporu vo špekuláciách, že Grécko možno bude musieť reštrukturalizovať svoje dlhy.

Cena striebra sa držala v blízkosti 43,51 dolára za trojskú uncu, maxima za 31 rokov. Striebro je tento rok zreteľne žiadanejšie než zlato a jeho cena sa zvýšila zatiaľ o 40 percent proti pětiprocentnímu rastu zlata.

"Pozornosť (investorov) teraz najviac priťahuje zlato, striebro a švajčiarsky frank. Kamkoľvek sa vo svete pozrieme, všade je nejaký politický alebo ekonomický problém," povedal agentúre Reuters Afshin Nabavi, šéf obchodovania ženevské firmy MKS Finance.

27.04.2011


Ďalšie články