Zlato tento rok môže zhodnotiť najviac za posledných 32 rokov

Cena zlata nezadržateľne mieri k magickej hranici dvoch tisíc dolárov za trojskú uncu. O tom, že táto meta bude pokorená, je teraz presvedčených čoraz viac analytikov. Takmer isté tiež je, že tento rok cenný kov zhodnotí najviac za posledných 32 rokov.

Zlato rastie už jedenásty rok po sebe. V pondelok stanovilo ďalší rekord, keď sa počas obchodovania vyšplhalo až na cenu 1894,80 dolára za trojskú uncu.

Ak vo zvyšku roka posilní len o niečo viac než sto dolárov, dosiahne najvyššieho ročného zhodnotenie od roku 1979. Vtedy cena zlata za jeden rok vyletela o 127 percent. Tohtoročný skok by mohol dosiahnuť 41 percent, zhodli sa analytici oslovení agentúrou Bloomberg. Za posledné štyri mesiace zlato získalo 270 dolárov, takže dosiahnutie dvojtisícové méty sa zdá veľmi reálne.

To si myslí aj analytik ČSOB Petr Bača. "Vzhľadom k tomu, že dnes sa zlato obchodovalo za bezmála 1900 dolárov za trojskú uncu, tak na pokorenie hranice 2000 dolárov nemusíme čakať do konca roka. Zvlášť, ak berieme do úvahy súčasnú zlú náladu na trhoch, ktorú môžu navyše podporiť aj čísla uverejnené tento týždeň, "uviedol pre E15.

Trochu opatrnejší je analytik investičnej spoločnosti X-Trade Brokers Jiří Tyleček. "Terajšie tempo rastu nie je udržateľné," povedal. Avšak hladina 2000 dolárov je podľa neho úplne reálna.
Centrálne banky posilňujú rezervy

Je to tiež prvýkrát za dekádu, čo centrálne banky začali navyšovať svoje zlaté rezervy. Z prvých päť mesiacov tohto roka nakúpili podľa organizácie World Gold Concil 155 ton zlata za 8,18 miliardy dolárov. Najviac drahého kovu do svojich zásob pridali Thajsko, Južná Kórea a Kazachstan, ktoré kúpili zato z 2,38 miliardy dolárov.

Thajské zásoby tak vzrástli o 16,8 tony av júni dosahovali 126,6 ton. Kórea svoje zlaté rezervy viac ako zdvojnásobila, keď nakúpila podľa údajov miestnej centrálnej banky 25 ton cenného kovu. Kazachstan ku svojim rezervám podľa dát Medzinárodného menového fondu pridal 3,1 tony.
Oplatí sa investovať?

Hoci zlato dlhodobo rastie, analytici sa nevedia zhodnúť na tom, či sa oplatí do cenného kovu investovať. "V súčasnej dobe, ktorá sa vyznačuje extrémnou neistotou, by som odporučil skôr krátkodobejšie investície," uviedol Bača. Cena zlata totiž podľa neho v dlhodobom horizonte výrazne klesne. Tyleček zlatu veria. "Počkal by som na nejakú korekciu, ktorá môže byť aj technického rázu, a potom by som investoval". Prepady v cene zlata vraj budú trvať len krátko, dlhodobo kov porastie.

24.08.2011


Ďalšie články