Zlato rastie najrýchlejšie za 32 rokov a mieri nad 2.000 USD, tvrdia stratégovia.





Untitled Document



Kto zmaril šancu na lepší nákup?


Zlato vstúpilo do roku 2012 najrýchlejšie od roku 1980 a investorom prinieslo zhodnotenie o 12 percent. Do konca januára vystúpilo k úrovni 1750 USD / tr. unca a dnes atakuje úrovne nad 1760 dolármi za uncu. Za január tak zlato vyrovnalo bilanciu celého roka 2011 a zmarilo plány stratégov, ktorí v decembri predpovedali, že zlato vykročí smerom nad 2 tisíc dolárov za uncu, ale v prvom štvrťroku bude ešte možné ho kúpiť výraznejšie lacnejšie. Čo prekazilo tieto očakávania? Dopyt Číny a Indie po investičnom i po fyzickom zlate, záujem centrálnych bánk aj investície do fondov. Výhľad sa tak mení: bez hojdačky hore, tvrdí stratégovia.


Obrat v predpovedi o slabom prvom štvrťroku pre vývoj ceny zlata spôsobila ako dopyt po fyzickej držbe, tak i investičná aj špekulačná zložka. Podľa dát UBSje vysoko nad priemerom v úvode roka dovoz fyzického zlata zo strany Indie a to cez dovozné reštrikcie, čínske dovozy v roku 2011 vzrástli medziročne o 5,89% na 360.957 ton zlata a rast zlata pokračuje aj v januári, uviedlo tamojšie ministerstvo priemyslu. Že si Čína stráži pomer medzi domácou produkciou a dovoz dokazujú dáta ministerstva priemyslu, podľa ktorých tiež domácej produkcie stúpla medziročne o 5,9% na 361 ton zlata. Na konsolidáciu na domácom trhu potom ukazuje rast produkcie o 184 ton alebo medziročných 9,7% u desiatky najväčších domácich firiem pri náraste ich domáceho trhového podielu na 51%.


Podľa UBS prichádzajú na trh so zlatom noví investori po troch mesiacoch. Objem zlata v ETF fondoch sa dostal zatiaľ na maximum od polovice decembra, na včerajších 2.385 tony. Pri pohľade na štatistiky Commodity Futures Trading Commission je zrejmé, že aj špekulácie nastupujú do čistých dlhých pozícií objemom 126.937 kontaktov futures a opcií v týždni do 24.. januára (posledné dostupné údaje) proti 110.500 long kontraktom o dva týždne späť (najmenej od januára 2009). K obavám o prehriatí zatiaľ nie je dôvod v pomere k priemeru posledných troch rokov, ktorý je o 29% vyššie.


Podporou rastu ceny zlata je slabý amerických dolár ako odraz pozície Fedu držať sadzby rekordne nízko najmenej do roku 2014 a úvah Bena Bernankeho o ďalšom nástroji odkúpení dlhopisov. Na druhej strane v Atlantiku pôsobí riešenie stále hľadajúci dlhová kríza v Európe, kde Gréci hľadajú zhodu so svojimi veriteľmi a napätie na dlhopisovom a CDS trhu sa posunulo od Grécka k Portugalsku.


Bank of America / Merrill Lynch, UBS či JPMorgan sa tak teraz zhodujú na tom, že zlato sa vydalo smerom nad 2 tisíc dolárov za trójsku uncu a výraznou revíziou nahor prešli najmä ceny očakávané pre úvodnú časť roka.


Zlato do konca prvého štvrťroka roku 2012 vystúpi na 1850 USD / tr. unca podľa analytikov BOA / ML a koniec roka ho zastihne nad úrovňou 2 tisíc dolárov. Analytici dodali aj čerstvú predpoveď pre meď, ktorú očakávajú na 8.500 USD za tonu na konci roka a nad 7 tisíc USD / t po 1Q12.


"Zlato sa teší pokračujúci silné fyzické dopytu, podporou je slabý dolár. Do svojich rezerv ho dokupujú centrálne banky rozvíjajúcich sa trhov, záujem je zrejmý zo strany hedge fondov," uvádza Matthew Lehmann, stratég JPMogan Chase & Co v Londýne. JPMorgan už v polovici januára zvýšila svoj cieľ pre priemernú cenu zlata na 1.925 USD / tr. unca. "Očakávame pokračujúci záujem centrálnych bánk, tiež špekulatívny investori navršujú svoje pozície, ktoré ale zostávajú stále významne pod úrovňami, na ktoré sme boli zvyknutí v posledných niekoľkých rokoch. Naše očakávania pre zlato je býčie," dodáva Lehmann. Podľa dát MMF centrálnej banky emerging markets do novembra 2011 dokúpili YTD do svojich rezerv 144,2 tony zlata. Goldman Sachs potom tohtoročné nákupy odhaduje na celkových 600 ton zlata . Globálny novembrovú držbu MMF spočítal na 30.877 ton, z čoho centrálnej banky emerging markets ovládali 5.769 ton. Za celý rok 2010 kúpili 173 ton. Kým v devízových rezervách Číny zlato dosahuje podľa dát WGC 1,8% podielu a napríklad Mongolska 5,2% či Kazachstane 13%, U Spojených štátov či nemeckej Bundesbank je to na dosah 70 percent.





14.02.2012


Ďalšie články