Zlato prvýkrát pokorilo magickú hladinu 1500 dolárov. Trvalé prelomenia už je len otázkou času

Cena zlata prvýkrát okúsila hodnoty nad magickou úrovňou 1500 dolárov za trójsku uncu.

V stredu o 9.00 hod středoevrospkého času (SEČ) dosiahol tento drahý kov ceny 1502,36 dolárov za trojskú uncu, keď si oproti utorka pripisoval 7 dolárov (+0,5%).

Cena žltého kovu tak nadväzuje na pondelkové a utorkový rast, keď reagovala na hrozbu zníženia amerického úverového ratingu.

Agentúra S & P totiž v pondelok upozornila, že by kvôli neriešenie vysokých rozpočtových deficitov mohla počas dvoch rokov znížiť rating dlhových záväzkov Spojených štátov.

K úteku zlata smerom nahor prispel aj slabší dolár a strach investorov z dlhových problémov Grécka.

"Pretrvávajú obavy, že sa problémy s európskymi dlhmi nevyriešili," reagoval analytik trhu s kovmi Leo Larkin zo Standard & Poor's.

"Negatívny výhľad podkopáva úlohu dolára ako bezpečnej meny," dodal Larkin. Analytik tiež predpokladá, že sa rekordnú cena zlata ešte tento rok posunie na 1600 dolárov kvôli obavám z inflácie a reálne nízkym úrokovým sadzbám, napísala agentúra Reuters.
Striebro na 30-ročných rekordoch

Cena striebra prelomila už v utorok 44 dolárov za trójsku uncu a dosiahla teda hodnôt, na ktorých nebola už viac ako 30 rokov. Striebro je tento rok zreteľne žiadanejšie než zlato a jeho cena sa zvýšila zatiaľ o 40 percent proti pětiprocentnímu rastu zlata.

"Pozornosť investorov teraz najviac priťahuje zlato, striebro a švajčiarsky frank. Kamkoľvek sa vo svete pozrieme, všade je nejaký politický alebo ekonomický problém," povedal agentúre Reuters Afshin Nabavi, šéf obchodovania ženevské firmy MKS Finance.

27.04.2011


Ďalšie články