Zlato priťahuje

Zlato mizne z trhu.


V uplynulom týždni sa najväčšej pozornosti obchodníkov na komoditných troch tešili drahé kovy. Podľa údajov spoločnosti Bloomberg sa objem zlata v trezoroch produktov obchodovaných na burze zvýšil o 4,1 tony na rekordných 2 554,3 tony.

Investori presúvajú finančné prostriedky do reálnych aktív kvôli uvoľnenej menovej politike viacerých centrálnych bánk. Je očividné, že papierové peniaze strácajú postupne hodnotu. Navyše hedžové fondy a ďalší špekulatívni investori navýšili svoje čisté dlhé pozície na 730 ton, čo za mesiac predstavuje nárast 210 ton.

Trh s fyzickým zlatom podporili správy o očakávanom náraste dopytu z Indie a Číny. India je najväčším spotrebiteľom zlata na svete. Cena žltého kovu v Indii meraná v domácej mene (rupiách) klesla počas minulého mesiaca o päť percent a spolu s nadchádzajúcim sviatkom Diwali, (sviatkom svetiel - 13.novembra), to viedlo k vyššiemu fyzickému predaju zlata. Pre ceny drahých kovov sú priaznivé aj pokračujúce produkčné problémy v Južnej Afrike. Spoločnosť Gold One International oznámila, že jej baníci začali štrajkovať. V dôsledku štrajkov sa dodávky zlata z Južnej Afriky znížili až o približne 40 percent.


Na trhy sa dostáva aj čoraz menej platiny. Spoločnosť Anglo American Platinum sa v piatok rozhodla prepustiť 12-tisíc baníkov, ktorí sa na začiatku októbra pripojili k nepovolenému štrajku pracovníkov iných ťažobných spoločností. Celosvetová ponuka platiny sa kvôli tomu znížila o 12 percent. Situácia v krajine je veľmi zložitá. Okrem zamestnancov ťažobných firiem odmietli nastúpiť do práce aj ľudia pracujúci v prepravných spoločnostiach. Cena platiny pritom nerastie, dokonca klesla na 1 668 dolárov za trojskú uncu.

11.10.2012


Ďalšie články