Zlato po Bernankem posilnilo a vrátilo sa nad 1800 USD

New York - Cena zlata dnes stúpla o zhruba dve percentá a vrátila sa nad 1800 dolárov za trojskú uncu. Zlato oživilo potom, čo šéf americkej centrálnej banky Ben Bernanke poukázal na nepriaznivú situáciu americkej ekonomiky a trhu práce a nechal dvere otvorené ďalšie menovej stimulácii.

Po 20. hodine SELČ zlato na promptné trhu v New Yorku posilnilo o 2,1 percenta na 1806,49 dolára za trojskú uncu (31,1 gramu). Je však naďalej asi sto dolárov pod utorkovom rekordným maximom 1911,46 dolára. Za celý týždeň zlato zaznamenáva prvý pokles po ôsmich týždňoch vzostupe.

Bernanke povedal, že Fed bude budúci mesiac zvažovať možnosti ďalšej menovej stimulácie slabé ekonomiky a predĺži pôvodne jednodňové septembrové zasadnutie na dva dni. Trh zlata sa však neuprel na špekulácie o možných stimuláciou ako akciové trhy, ale využil toho, že šéf Fedu priznal, že ekonomika sa vyvíja neuspokojivo.

Zlato v posledných mesiacoch dobe tiahnu na nové maximá obavy z nepriaznivého vývoja globálnej ekonomiky, najmä z dlhovej krízy v Európe a útlmu v USA. Zlato je považované za bezpečnú investíciu v období neistoty.

02.09.2011


Ďalšie články