Zlato padá strmhlav. Za dva dni o 200 dolárov

Na trh sa vrátila chuť riskovať. Prejavuje sa to rastom akcií, ale i veľkým zlacňovaním zlata. Drahý kov síce v utorok dosiahol na nový historický rekord 1 911 dolárov za trojskú uncu, od tej chvíle ale prudko padá. Kto v utorok nakúpil, prešiel na uncu 200 dolárov, teda vyše tritisíc korún.


Zlato stratilo za dva dni takmer desatinu svojej hodnoty. Unca sa teraz predáva za 1 712 dolárov a ceny sa rýchlo mení. Zlato sa prepadlo najviac od marca 2008.

"U zlata možno ťažko hovoriť o bubline v pravom slova zmysle. Cena zlata je dnes iba odrazom situácie na trhoch s inými aktívami, ako sú akcie a dlhopisy," hovorí analytik spoločnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. "Osobne sa domnievam, že je len otázkou času, kedy sa pri prvej ďalšej vlne neistoty na finančných trhoch investori do zlata na trh vráti," dodáva optimizmus tým, ktorí si tehly nakúpili.

Burzy v posledných dňoch posilňujú a investori opäť dostali chuť riskovať. To znamená, že časť svojich úspor vložených do zlata, ktoré sľubuje stabilný rast, prenášajú do akcií alebo iných cenných papierov, na ktorých môžu rýchlo zarobiť.

Americkí investori nakupujú podhodnotené akcie bánk, treba titul Bank of America pridal 11 percent. Spevňoval aj dolár, ktorému pomohli správy, že americká centrálna banka Fed nebude tlačiť nové peniaze. Niektorí analytici tvrdia, že k nákupnému apetítu prispieva fakt, že akcie už dosiahli svoje dno a budú posilňovať.

Vo štvrtok zatiaľ rastie aj pražská burza. Dopoludnia pridala zhruba jedno percento, najviac posilňovali akcie bánk.

Štvrtý deň v rade rastú aj akcie v Európe. Najväčší záujem je o banky, ale aj automobilky, ktoré pridávajú 2,5 percenta. Skoro päť percent pridávali akcie rakúskej Raiffeisen Bank. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 krátko pred poludním vykazoval rast o 0,6 percenta.

Trhy čakajú na piatkové vystúpenie šéfa americkej centrálnej banky Fed Bena Bernankeho na výročnej konferencii vo Wyomingu. Očakáva sa, že banka podnikne kroky, ktoré pomôžu americkej ekonomike, ale nemalo by ísť o emisie peňazí.

26.08.2011


Ďalšie články