Zlato na dosah býčieho teritória. Faber radí kupovať

Zlaté tehličkyCena zlata dnes ráno po troch mesiacoch prerazila psychologickú hranicu 1400 USD za uncu , a dostala sa tak do blízkosti býčieho teritória . Kombinácia slabých dát z americkej ekonomiky a napätej politickej situácie na Blízkom východe vytlačila dotácie zlata na ázijských burzách až ku 1406 USD za uncu , načo sa dostavila mierna korekcia . Na zdražovanie zlata vsádza rastúcou mierou hedgeové fondy , drobní investori aj známy guru - pesimista Marc Faber .

V piatok , kedy vyšli neuspokojivé štatistiky o predajoch domov v Spojených štátoch naznačujúce prudký pokles aktivity na realitnom trhu , cena zlata sa vyšplhala o 1,5 % vyššie. Zlé správy z ekonomiky investori vyhodnotili ako dôvod , prečo by americká centrálna banka mohla pokračovať so stimulačnými nákupmy štátnych dlhopisov dlhšie , než sa predpokladalo . Práve kvantitatívne uvoľňovanie stálo za veľkú zlatú rally posledných rokov , ktorá vyvrcholila v septembri 2011 , kedy sa kotácie zlata dostali nad 1920 USD za uncu zlata . Tento rok prišla studená sprcha , prvýkrát po 12 rokoch má zlato  nakročené k zápornej medziročnej bilancii .

Z júnových trojročných miním okolo 1200 USD už zlato posilnilo o 18 % . Len niekoľko dolárov ho tak delí od 20 % zisku , ktorý je na burzách považovaný za pozitívny signál nástupu býčieho trhu . " Keď sa pozriete na zlato , stačí mu prejsť cez 1416 USD , aby sa dostalo do býčieho teritória . Je to dôsledok fyzickej dopytu zlata , geopolitických záležitosťou a špekulácií ohľadom ďalšieho osudu QE , " uviedol komoditný analytik Jonathan Baratti v rozhovore pre CNBC . Ďalším podporným javom by podľa neho mohol byť pokles výnosov amerických štátnych dlhopisov .

Zlato vstúpilo do medvedieho teritória v apríli . Medzi októbrom a júnom stratilo zlato takmer tretinu hodnoty . Rýchle prasknutí bubliny spôsobilo výplach v rade investičných produktov naviazaných na vývoj zlata . Zo zlatých indexových akcií ( ETP) odtieklo cez 50 mld USD , čo zodpovedá takmer 700 tonám zlatých prútov . Po jarnom prepade sa z komodity úplne stiahli významné postavy typu Georgea Sorosa či Daniela Loeba . Dokonca aj hedžový fond Johna Paulsona , ktorý do zlata vložil najviac prostriedkov , v druhom kvartáli zredukoval pozíciu o 53 % .

Výpredaje na komoditných trhoch spustili nákupnú horúčku zlata v Ázii , ktorá pomohla zlatu zotaviť sa z utrpených strát . Podľa organizácie World Gold Council by hmotnosť predaných šperkov , mincí a prútov v Číne aj v Indii mala tento rok dosiahnuť 1000 ton zlata , čo by v súčte znamenalo tržby okolo 88 mld USD . Čínsky rekord z roku 2011 je 779 ton zlata .

Podľa niektorých analytikov je už postupné obmedzovanie QE do kotácií z veľkej časti započítané a pozitívny postoj voči zlatu na trhu rastie . Známkou toho sú piatkové dáta Komisie pre obchodovanie s komoditnými futures ( CFTC ) , podľa ktorých sa počet stávok na rast cien  zlata počas týždňa zvýšil o 29 % na 73 tisíc , a je tak najvyššie od začiatku februára . Očakávania rastu ceny  zlata sa dotklo aj ďalších komodít . V rámci 18 položiek obchodovaných v Spojených štátoch čistý počet dlhých pozícií vzrástol o 34 % .

" Fyzická dopyt zlata zostáva veľmi silná a to podporuje ceny . Domnievame sa , že je načase rozšíriť naše pozície , " cituje agentúra Bloomberg hlavného investičného stratéga bostonského fondu Fiduciary Trust . Aj on upozorňuje na to , že zlato ovplyvňuje prebiehajúce intenzívna diskusia o budúcnosti americkej menovej politiky . Podľa posledného zverejneného zápisnice menového výboru Fedu jeho členovia všeobecne súhlasí so začiatkom redukcia QE v tomto roku .

Société Générale vo svojej poslednej prognóze odhaduje , že v budúcom roku priemerná cena zlata klesne na 1150 USD za uncu . To by bolo najmenej od roku 2009 . Pesimistami sú aj analytici Morgan Stanley , ktorí v ??týždeň starej správe investorom radí predávať , pretože rally by do konca roka mala vyprchať . Bank of America vydala býčie predpoveď a odhaduje priemernú cenu v 4Q13 na 1495 USD za uncu zlata . Podobne je na tom banka JPMorgan , ktorá počíta s rastom priemerných cien zlata v každom kvartáli až do konca roka .

Ku zlatým býkom sa včera na Twitteri pridal aj Marc Faber , vydavateľ spravodajcu Gloom , Boom & Doom . K nákupu zlata je podľa neho vhodná doba , pretože na akciovom trhu sa nafúkla bublina .


25.09.2013


Ďalšie články