Zlato má našliapnuté k najlepšiemu kvartálu za dva roky.

Zlato má našliapnuté k najlepšiemu kvartálu za dva roky. Najväčší býci počítajú s 30% rastom do roku 2014


Po niekoľkých dňoch stagnácie sa ceny zlata vydávajú nahor, a pokračujú tak v zatiaľ najlepším štvrťročnom výkonu za viac ako dva roky. Zlatu pomáha dopyt centrálnych bánk a investorov, ktorí sa nákupy kovu poisťujú proti možnému znehodnoteniu papierových peňazí a tiež proti spomalenie svetovej ekonomiky.

Spotová cena zlata sa momentálne pohybuje okolo 1765 USD za uncu. Lokálneho maxima zlata na 1787 USD komodita dosiahla minulý piatok. Od začiatku štvrťroka, ktoré končí v piatok, pripísala cez 10%, čo je zatiaľ najväčší posun nahor od júna 2010.

Zlatu pomáhajú snahy centrálnych bánk od Japonska po Spojené štáty stimulovať ekonomiku. Objemy investícií do finančných inštrumentov napojených na indexy (ETF) kopírujúcich cenu zlata sa v posledných mesiacoch dostali na rekordné úrovne. Najväčším povzbudením pre zlato bolo oznámenie amerického Fedu zo 13. septembra o neobmedzených nákupoch cenných papierov naviazaných na hypotekárny trh.

"Kvôli zlej hospodárskej situácii budú globálne podporné opatrenia ešte nejakú dobu v hre a zlato by z toho malo profitovať," vyhlásil Sun Yonggang, stratég čínske firmy Everbright Futures pôsobiace pod štátne investičné skupinou. Komodita vraj naďalej konsoliduje nedávnej zisky a trhy očakávajú, že ďalšie zlé správy by ju mohli vystreliť nad 1800 USD za uncu. Vlani sa cena v maximách priblížila k 1900 USD za uncu.


14.10.2012


Ďalšie články