Zlato láme rekordy. Technická analýza ukazuje prekúpenosť, analytici čakajú 2000 USD / uncu ešte tento rok

ZlatoSoučasná neistota na trhoch praje zlatu, ktorého spotová cena láme už niekoľko dní v rade rekordy. Dnes zlato prelomilo hladinu 1900 dolára za trójsku uncu. Technická analýza poukazuje na prekúpenosť drahého kovu, zároveň sa už špekuluje o skorom prelomenie hranice 2000 USD.

Za výstupom cien zlata na bezprecedentné vyššie stojí dopyt investorov, ktorých investičné stratégie sú dnes limitované pretrvávajúcim strachom z dôsledkov rozpočtovej krízy v Európe, ku ktorej sa navyše pridal strašiak ďalšie recesie. Cena zlata na trhu tak od začiatku roka vzrástla už o tretinu a dostala sa na päťnásobok oproti roku 2004.

Okrem stratégov Wells Fargo hovoria o bubline aj John Wadle, šéf výskumu v hongkongskej Mira Asset. "Zlato nie sú peniaze a nenesie žiadny investičný výnos, v skutočnosti je navyše spojené s nákladmi na prepravu a uchovanie. Tie dosahujú 1 až 1,5 percenta, pri výnose 10-ročného amerického dlhopisu okolo dvoch percent sú tak náklady príležitosti investície do zlata zhruba 3 až 3,5 percenta, "vypočítava Waddle. Na zlatu možno podľa neho pozorovať bublinu už len v porovnaní s valuácia na americkom akciovom trhu; objem globálnych zlatých rezerv možno pri dnešnej cene vyčísliť približne na 9 biliónov dolárov, zatiaľ čo 30 titulov pokrytých indexom Dow Jones Industrial Average dosahujú z hľadiska dnešných valuácií celkom zhruba tretiny tejto hodnoty.

Zvýšeným investičným apetítom po zlate zdôvodnila zlepšenie dlhodobého výhľadu pre vývoj ceny kovu americká banka Citigroup ešte predtým, než komodita dosiahla 1900bodové hranice. Analytici Citi však aj po úprave cieľových hodnôt zostávajú relatívne k dnešným cenám pomerne konzervatívne. Pre rok 2012 očakávajú pokles ceny zo súčasných výšin na 1650 dolárov, v roku 2013 potom ústup na 1500 dolárov za trójsku uncu. Predchádzajúci odhad Citi hovoril o 1325 resp. 1225 USD / uncu.

Použitie technickej analýzy podľa ekonóma Dennisa Gartmana dokladá prekúpenosť zlata, ktorého cena smeruje k "parabolickému" vývoji, teda po rýchlom raste by mohol nasledovať návrat na pôvodné úrovne v rovnakom tempe. A Gartman nie je jediný. "Myslím, že sme v krátkom období cez čiaru. Nebol by som prekvapený, ak by na úrovni 1900 až 1922 dolárov nastal pokles a niekoľkodňové spiatočka, "hovorí Axel Rudolph z Commerzbank. V dlhom období však zlato podľa neho ďalej porastie: "Hranice 2000 dolárov bude rozhodne dosiahnutá."

Zlato má v tomto roku zatiaľ dobre našliapnuté k sérii jedenástich ročných prírastkov, čo je najdlhšie od roku 1920. Výnos z investícií do drahého kovu v tomto roku po prvýkrát prekonal trhy akcií, komodít i dlhopisov. "Zlato je silné v akomkoľvek menovom vyjadrení a práve vstupuje do fázy, keď jeho cena opisuje parabolu," uvádza Gartman bez ďalšieho spresnenia, kam až by mala cena smerovať. Na špekulatívne dopytom vyhnaný "bublinu, ktorá je pripravená na prasknutie", upozornili v polovici augusta analytici Wells Fargo. Podľa prieskumu agentúry Bloomberg medzi 13 obchodníkmi a analytikmi by cena zlata mohla ku koncu roka dosiahnuť 2000 dolárov.

24.08.2011


Ďalšie články