Zlato bude do pol roka za 2000 USD/ Uncu , pomôžu mu centrálne banky

Zlato už tento rok bolo za 1910 aj 1560 dolárov. Odborníci na zlato sa zhodujú v kľúčovom vplyve takéhoto rozptylu - je to vývoj okolo dlhovej krízy tvrdia jednoznačne. Na základe ankety HN Byznys index sa v mesačnom horizonte čaká prepad zlata na burze, ale za pol roka už by zlato mohlo byť aj za 2000 dolárov za uncu.


Pre cenu zlata bude podľa nami oslovených odborníkov naďalej kľúčová najmä nálada na trhoch, a teda hlavne vývoj dlhovej krízy v EMU, prípadne problémy so zadlžením v USA.
"Pre ropu potom bude kľúčová slabosť svetová ekonomika a postupný návrat líbyjskej ropy na trhy, oboje by malo cenu zlata rozptylovať, dopĺňa Ľuboš Mokráš, analytik Českej sporiteľne.
Nálada na trhoch ale odrádza mnoho investorov od zlata. Obavy z poklesu ceny zlata sú často oprávnené. "Zlato po letnej rallye stratilo časť svojej imunity voči poklesom. Vysoká volatilita nejde dohromady s aspektmi bezpečného prístavu a tak so zlatom nie je jednoduché obchodovať," podotýka komoditný stratég zo Saxo Bank Ole S. Hansen.

Podľa Pavla Haly zo spoločnosti SILVERUM sú potom kľúčovými faktormi vývoja ceny zlata na komoditnom trhu aj nedostatočné zásahy amerického Fedu.

"Napríklad presun k dlhopisom s dlhou splatnosťou je podľa mňa slabým kalibrom na odvrátenie súčasných problémov. Preďalší vývoj ceny zlata ďalších komodít môže byť tiež kriticky dôležitý návrh Billa Nelsona (senátora za štát Florida) na obmedzenie pozícií indexových fondov zo súčasných 25% na 5%. to odporúčam veľmi pozorne sledovať, "hovorí pre portál IHNED,cz. Hála.

13.10.2011


Ďalšie články