Zlatá rally bude pokračovať, tvrdí kanadský ekonóm

Martin Murenbleed, 67ročný hlavný ekonóm Torontskej investičnej spoločnosti DundeeWealth a uznávaný odborník, ktorý sa zlatom zaoberá vyše 40 rokov, veští tomuto drahému kovu dlhodobý býčí trend. Murenbeeld sa so zlatom začal zaoberať už počas štúdií v 60. rokoch. Býkom na trhu zlata sa stal v roku 2001, krátko potom, kedy boli na základe dohody CBGA (Central Bank Gold Agreement) obmedzené predaje zlata zo strany centrálnych bánk. Jeho býčí sentiment potvrdili aj teroristické útoky zo septembra toho istého roku. V rozhovore pre Barron 's investorov ubezpečuje, že zlatá rally nie je zďaleka na konci, pretože tento kov stále predstavuje to najlepšie zabezpečenie proti budúcemu znehodnoteniu doláru. Cena zlata sa v uplynulých piatich rokoch takmer strojnásobila. Aj napriek súčasnej korekcii je to ohromné zhodnotenie. Aké sú podľa vás dôvody tohto vývoja?

Investori hľadajú úkryt pred globálnou nestabilitou menového systému, neistotou na akciových trhoch a neistým ekonomickým výhľadom, najmä v súvislosti s dlhovými problémy vyspelých štátov. Súvahy európskych bánk sa nebezpečne zhoršujú, takže celá súčasná geopolitická situácia bude do budúcnosti nahrávať zlatu. Navyše pretrváva obrovský dopyt po zlate zo strany centrálnych bánk Indie a Číny, zatiaľ čo produkcia zlata rastie len pozvoľna. Investičný dopyt po zlate sa zväčšuje aj v súvislosti s novými produktami, napríklad vďaka ETF.

Aký je Váš krátkodobý výhľad?

V nasledujúcich 12 až 18 mesiacoch sa zlato zrejme vyšplhá vyššie. S 40% pravdepodobnosťou by zlato mohlo dosahovať v roku 2012 priemerne hodnoty nad 2 200 USD za uncu. Najpravdepodobnejší scenár je však cena zlata okolo 1 950 USD za uncu. Len 10% pravdepodobnosť dávame variante, kedy by malo zlato zažiť návrat na úroveň 1 450 až 1 500 USD.

Sú korekcie ako tie súčasné v cykle zlata obvyklé?

História dokazuje, že pre zlato a komodity vôbec sú veľmi dlhé cykly obvyklé. Desať rokov (napríklad v rokoch 1970 až 1980) je pre cyklus zlata minimálna dĺžka. Tiež je však obvyklé, že sa počas tejto periódy dostaví aspoň jeden rok s opačným trendom.

Čo by teda u zlata mohlo vyvolať mohutnejšie výpredaje?

Spúšťačom by mohla byť prípadná recesia v Číne, rastúce úrokové sadzby v USA alebo opätovné predaja zlata zo strany centrálnych bánk. To všetko je však minimálne do roku 2013 nepravdepodobné.

Nerobí pravdepodobnosť korekcie ,teda zo zlata pomerne rizikovú investíciu?

Nie. Ale samozrejme na periódy charakterizované vyšším rizikom sa musíme pripraviť. Obľúbenosť zlata sa nedávno zdvihla, nie však tak markantne ako v roku 2008.

Sú pre investora výnosnejšie "zlaté akcie" a ETF, alebo skôr fyzické zlato?

Dlhodobo viac vynášajú zlaté akcie. Napríklad kanadská verzia fondu Dynamic Precious Metals, ktorý združuje akcie ťažobných spoločností špecializujúcich sa na zlato, od roku 2001 zhodnotila o 950%, zatiaľ čo fyzické zlato "len" 490%. Niekedy to však môže byť aj naopak, ako som sa osobne poučil ja v roku 1987. Fyzickému zlatu sa väčšinou lepšie darí v dobách paniky na trhoch, keď sú investori vystrašení a boja sa akýchkoľvek akcií. Tento rok rástlo napríklad fyzické zlato o 31% a spomínaný fond klesol o viac ako 3%.

Čím sú spôsobené súčasne výpredaje zlata?

S cenou dnes viac než inokedy hýbu aktuálne správy z politickej scény. Je možné, že ak dá Európa dohromady záchranný balík EFSF v hodnote 440 miliárd eur, tlak na trhoch sa uvoľní a zlato čaká väčšia korekcia. Lenže ne konkurencie schopnosť južného krídla eurozóny - teda jadro európskeho problému - to nevyrieši, a presne takéto faktory ťahajú cenu zlata dlhodobo nahor.

Ako by recesia s dvojitým dnom v USA ovplyvnila cenu zlata?

Pravdepodobnosť, že USA spadnú do ďalšej recesie, odhadujem na 35%. A ak k tomu skutočne dôjde, bude druhé dno plytšie, pokles HDP očakávam zhruba okolo 0,5% v dvoch po sebe idúcich kvartáloch. Ak by však recesia skutočne nastala, oslabilo by spočiatku aj zlato. V čase recesie (alebo dokonca depresie) totiž klesá dopyt po všetkých statkoch. Druhou stránkou veci je, že hrozba recesie núti k politickým opatreniam, ako sú uvoľnená menová a rozhadzovačná fiškálna politika. A tie obe nahrávajú zlatu.

Aký je váš výhľad svetovej ekonomiky?

Globálne oživenie nebude silné, prekážkou je slabosť eurozóny a spomaľujúca sa americká ekonomika, výhľad rastu vyspelých trhov klesol, aj MMF a ďalšich inštitúcií. Na mladých trhoch rastú úrokové sadzby, preto centrálne banky presadzujú menovú politiku zo strachu z inflácie. To všetko pôsobí negatívne na rast svetovej ekonomiky. Môj odhad je okolo 3,5 až 4%, čo je zhruba o percento menej než predpovede MMF.

Aké ukazovatele by investori mali sledovať, aby sa vyhli nepríjemnému prekvapeniu pri svojich zlatých investíciach?

Kľúčovým cyklickým indikátorom je reálna - teda inflačne očistená - úroková miera. Keď rastie, záujem o zlato upadá. Je to však len jeden z mnohých faktorov dôležitých pre vývoj ceny zlata. Kam sa posunú reálne úrokové sadzby? Môžu stagnovať na základe nezamestnanosti. Ak je vysoká, nebude v úmysle žiadnej vlády, aby úrokové sadzby rástli. Toto pravidlo platí ako v USA, tak v Európe, Číne či inde vo svete.

06.10.2011


Ďalšie články