Zlatá horúčka stúpa, cieľovej ceny sú plné núl.

V roku 2010 sa Kenneth Rogoff možno s nadsázkou pýtal, či sa cena zlata vyšplhá na 10 tisíc USD za trójsku uncu. Neobmedzené kvantitatívne uvoľňovanie zo strany americkej centrálnej banky a vládny dlh Spojených štátov okolo 16 biliónov ale nechávajú podobné scenáre minimálne otvorené, možno aj pravdepodobnejšie.
Barron 's tento týždeň ponúka názor Scotta Minerda z Guggenheim Partners. "Zaistenie sa zlatom proti inflácii, ktorú uvoľnená politika Fedu skôr alebo neskôr musí vyvolať, ponúka zlato 10 tisíc USD za uncu nemusí byť vôbec nereálna méta."
 
Býci na zlate? žiadna novinka
 
Extrémne býčie náladu na trhu so zlatom nekazí ani korekcia z pondelkového obchodovania. Raketový rast ceny zlata nedávno predvídal napríklad aj analytik Ronald Stöferle z Erste Group. Na základe princípu, podľa ktorého 80% vplyvu vyplýva z iba 20% príčin, predpovedal cenu zlata okolo 8 300 USD za trójsku uncu do jari 2015.
Tom Fitzpatrick zo spoločnosti Citigroup na základe technického porovnania súčasného vývoja ceny zlata sa 70. rokmi 20. storočia vyvodzuje možnosť rastu ceny zlata na 6 300 USD za trójsku uncu.

14.10.2012


Ďalšie články