Zlatá horúčka nekončí. Investori ryžuje na vzácnom kove
Cena zlata prekonáva jeden rekord za druhým. Tri dni po sebe prepisuje svoje maximá až na 1684 dolárov a vzhľadom na situáciu na trhoch je pravdepodobné, že by mohla čoskoro dosiahnuť až k hranici 1750 dolárov za trójsku uncu. Momentálne sa predáva za 1662 dolárov za uncu.
Zlato sa pritom na začiatku júla pohybovalo okolo 1500 dolárov za uncu, za jediný mesiac si teda pripísalo cez jedenásť percent, od začiatku kalendárneho roka je nárast už 17 percent hodnoty.
"Geopolitické pozadie je v podstate býčie pre trh so zlatom," hovorí Matthew Zeman, investičné stratég zo spoločnosti Kingsview Financial z Chicaga v rozhovore pre Bloomberg.com. "Ako sa vytráca ochota riskovať, ľudia sa hrnú do zlata a pokladničných poukážok. Výnosy sú tak nízko, že jedinou alternatívou je zlato," uzatvára Zeman.
Za raketovým rastom nepochybne stojí navýšenie štátneho dlhu USA a situácie v eurozóne, ktorá potom, čo ministri schválili ďalšie záchranný balík pre Grécko, opäť žije neistotou okolo stavu financií, tentoraz Talianska a Španielska.
"Menové vojny sa zintenzívňujú, ľudia chcú nakupovať zlato, aby sa nemuseli strachovať kvôli prekvapivým intervenciám, ktoré by im brali ich kúpnu silu," hovorí investičný stratég Adam Klopfenstein z MF Global Holding.
Výkyvy na menových trhoch prinútili švajčiarsku národnú banku aby devalvovala frank, ktorý je podobne ako zlato istým prístavom investorov a príliš silný len donútil to isté urobiť aj japonskú centrálnu banku, ktorá potrebuje slabší menu, aby sa jej ekonomika rýchlejšie vymanila z následkov ničivého zemetrasenia v marci.
"Zákony, ktoré (americká) vláda 2. augusta prijala na zvýšenie dlhového stropu urýchľujú ústup dolára z pozície rezervnej svetovej meny a zároveň zvýšila túžbu investorov vlastniť zlato," všíma si ekonóm Michael Penta zo spoločnosti Euro Pacific Capital. "Jediná odpoveď, ktorú majú bankári pre vzrastajúci infláciu je tlačenie viac peňazí," dodal Penta, ktorý už v januári tvrdil, že zlato tento rok hravo prekoná hranicu 1600 dolárov za uncu.
V USA sa určitá možnosť tretieho pumpovanie peňazí do ekonomiky začala pretriasať potom čo výsledky amerického priemyslu vykázali spomalenie. Zlato sa zdá byť v kontexte uvedeného dobrou voľbou.
Kov tak reaguje na zníženie ratingu Spojených štátov, ku ktorému koncom minulého týždňa pristúpila medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's. Ekonómovia sa väčšinou zhodujú, že cena zlata by sa mala dlhodobo...
08.08.2011
Ceny ropy v utorok oslabili. Nepriaznivé údaje o vývoji americkej ekonomiky prevážili nad tým, že Kongres USA včas schválil opatrenia na zvýšenie stropu pre štátny dlh a úsporné opatrenia a krajina sa vyhla situácii,...
03.08.2011