Vyšplhá zlato za 1 600 dolárov za uncu?

Nedávny rast ceny zlata vrátil na trh s ním čiastočne býčiu náladu. Aj napriek opätovnému poklesu sa objavil rad investorov, ktorí veria, že zlato má svoje dno za sebou a zlato tak čaká  rásť k výšinám. Na svetlo sveta bola vytiahnutá navyše aj jedna konšpiračná teória o zlate.

Cena zlata pritom minulý týždeň opustila hlbiny pod 1 300 USD za uncu zlata a atakovala hranicu 1 350 USD. Prvýkrát po ôsmich mesiacoch prekonala cena zlata aj 50denní kĺzavý priemer. Hoci analytici hovoria o boji o hranici podpory 1 300 USD, kam sa cena zlata začala vracať, nájdu sa aj takí, ktorí vidia v zotavenie cien zlata štart novej zlatej éry.

Vyšplhá zlato za 1 600 dolárov za uncu?Kvantitatívne uvoľňovanie pokračuje 

David Lennox, analytik z austrálskej firmy Fat Prophets, čaká, že do konca roka bude zlato stáť 1 600 dolárov za uncu. Budúci 20% rast ceny zlata zdôvodňuje pomalším zotavením americkej ekonomiky. "Faktory, ktoré vyhnali cenu zlata v minulosti na rekordy, nepominuli. Rast americkej ekonomiky je slabý a slabý zostane," hovorí Lennox. To prinúti Fed počkať s ukončovaním kvantitatívneho uvoľňovania, čo bude pre cenu zlata významná podpora.

"Čaká sa len na to, až si špekulanti uvedomia, že Fed sa sprísňovaním menovej politiky hneď tak nezačne. Potom sa títo hráči na trh so zlatom vráti," doplňuje Lennox.

Novo tlačenými peniazmi hnaný rast predpovedá aj Axel Merk, ktorý vedie spoločnosť Merk Investments. "Skutočným dôvodom, prečo ceny zlata v uplynulých dňoch vzrástli, je to, že investori neveria zotavenie na americkom trhu s nehnuteľnosťami. To Bernankeho prinúti k viac holubičímu správaniu," hovorí.

Svoj pohľad na zlato zmenil aj známy komoditný obchodník Dennis Gartman. "Ešte pred tromi týždňami som mal na zlato skôr medvedí názor, ale potom som napísal, že zlato zdražie o niekoľko stoviek dolárov. Prečo? Zlato nie je nič iné ako mena, takže ho musíme porovnávať s inými menami. A práve teraz sú na trhu podmienky , ktoré volajú po tom, aby cena zlata  rástla, "hovorí Gartman, ktorý ešte na začiatku júla upozorňoval na to, že technicky nič nebráni zlatu v prepade ceny na 900 USD za uncu zlata.

Podľa Gartmana sa bude dariť zlatu, dariť predovšetkým v jenoch a eurách, pretože podľa neho budú svetové banky zvyšovať svoje rezervy zlata. Ako ďalšie dôvody pre rast ceny zlata uvádza Gartman prerazeniu niektorých technických úrovní a fakt, že krivka zlatých futures vytvára klasický efekt "Backwardation" - spotovej ceny zlata  sú vyššie ako ceny futures. "Je to býčí signál. Znamená to, že dopyt po zlate je v súčasnosti silný. Ľudia chcú zlato hneď," hovorí Gartman.

1 year XAU Index


11.08.2013


Ďalšie články