Venezuela v pondelok dopravila naspäť do krajiny poslednú dávku zlata

Venezuela v pondelok dopravila naspäť do krajiny poslednú dávku zlata zo zahraničných bánk v celkovej hodnote deviatich miliárd dolárov (zhruba 170 miliárd korún). Zlaté rezervy krajiny boli uložené do venezuelskej centrálnej banky.Náklad 15 ton zlata doplnil celkové množstvo zlata dovezeného do Venezuely od novembra minulého roka na 176 ton zlata, povedal prezident centrálnej banky Nelson Merentes.Venezuelský prezident Hugo Chávez v auguste minulého roka pôvodne oznámil, že z amerických a európskych bánk sa do krajiny vráti približne 233 ton zlata. Merentes túto zmenu nevysvetlil, uviedol len, že asi 85 percent venezuelských zlatých rezerv je teraz "doma".


Štátna televízia odvysielala zábery konvoje pancierových vozidiel strážených vojakmi, ktorými bolo zlato prevážené z letiska v Caracase do banky. Merentes nespresnil, odkiaľ náklad dorazil, ani v ktorých zahraničných bankách ešte Venezuela má zlato.


Niektorí ekonómovia nad týmto krokom vyjadrili pochybnosti. Chávez však tvrdí, že mať zlato vo Venezuele pomôže krajine vyvážajúce ropu ochrániť pred ekonomickými problémami v USA a Európe.


03.02.2012


Ďalšie články