Tajný favorit odborníkov na komodity. Striebro má byť lepšou investíciou ako zlato

Zlato vyrazilo v uplynulých týždňoch prudko nahor. Každým dňom dosahuje nových maxím, pokorenie hladiny 2000 dolárov je podľa expertov už len otázkou niekoľkých týždňov. Na komoditnom trhu sa ale rodí nový favorit - striebro. Kov, ktorý za posledných 12 mesiacov pripísal na cene 140 percent.

S rekordne vysokými hodnotami na zlate sa investori začínajú vo svete drahých kovov obzerať aj po iných alternatívach. Najbližšie im je asi striebro. Len za posledný týždeň si pripísalo na cene viac ako 10 percent a aj napriek utorkovej miernej strate sa stále drží nad 40 dolármi za uncu.

"Striebro zrejme ešte nepovedalo posledné slovo," myslí si šéf investičnej spoločnosti Gen2 Paul Heffner. "Môj názor je taký, že tu stále existuje pomerne silná šanca na rast," rozvádza svoju myšlienku Heffner, ktorý si zároveň myslí, že "zlato chudobných" môže tento rok bez problémov pokoriť aj hranicu 50 dolárov za uncu (+15% oproti utorkovej hodnote ). Takýto rast predpokladá Heffner v momente, kedy sa zlatu podarí dostať na cenu 2000 dolárov za uncu (+5% nad súčasnou hodnotou).

Podľa väčšiny analytikov tak môžeme v ďalšom polroku očakávať, že striebro predbehne vo svojom raste zlato. "Sme práve v okamihu, kedy sa dajú očakávať ďalšie nákupy na tomto kovu, už čoskoro ho vidím nad 50 dolármi za uncu," dopĺňa Heffner Gavin Wendt, komoditné analytik spoločnosti Mine Life.

"Trh sa teraz chová veľmi impulzívne. Vývoj na zlate nie je už dávno o fundamentoch, ale o emóciách. Obavy o stav svetovej ekonomiky poženú striebro nahor, rovnako, ako tomu bude v prípade zlata, "poznamenáva Tom Price zo švajčiarskej banky UBS.

Striebro víťazí až v závode na dlhú trať

Akokoľvek ale zlato v posledných týždňoch dokáže svojim rastom striebro zahanbiť, pri pohľade na dlhodobý graf je už situácia obrátená.

Za posledných 12 mesiacov pripísalo zlato 50% svojej ceny, striebro 140%. Druhú priečku v pomyselnej honbe za najvyšším ziskom uzurpoval prekvapivo kukurica (+ 74%), na tretej pozícii je potom paládium (+57,4%), kov hojne využívaný v katalyzátoroch automobilov a šperkárstvo.

Dokonca aj pri pohľade na vývoj od začiatku roka do dnes víťazí striebro. Rástlo o 40%, zlato o 32%. Platina od januára pridala len 6,6 percenta. Medzi drahé kovy sa ale v posledných týždňoch vsuvajú aj poľnohospodárske komodity - ryža, káva, alebo bravčové mäso.

Vrátime sa ale k striebru - v prospech jeho ďalšieho rastu hovorí napríklad aj technická analýza. Podľa Daryla Guppyho, generálneho riaditeľa Guppytraders.com indikuje graf striebra minimálne skorý návrat k maximám na 48,48 dolára za uncu (+10% nad súčasnou hodnotou).

26.08.2011


Ďalšie články