Svet zasiahla zlatá horúčka. Zlato každým dňom šplhá na nové rekordy

Cena zlata láme jeden rekord za druhým. V uplynulom týždni stanovila nové historické maximum v každom z piatich obchodných dní, aby sa v pondelok popoludní zastavila až pod hranicou 1518 dolárov za trójsku uncu.

Hlavnou príčinou prudkého zdraženia zlata bol krok ratingovej agentúry S & P, ktorej analytici zhoršili výhľad hodnotenia Spojených štátov zo stabilného na negatívny.

Americký dolár v reakcii na správu prudko oslabil, z čoho zlato tradične profituje. Obchoduje sa totiž v dolároch, a keď americká mena padá, investori mimo USA vydajú za kúpu rovnakého množstva zlata po prepočte menej svojej domácej meny, preto je pre nich kúpa zlata atraktívnejšie a dopyt po ňom rastie, čo prirodzene vyústi v jeho zvýšenú dolárovú cenu.

"Najväčší vplyv na rastúcu cenu zlata má momentálne slabý dolár," potvrdzuje Chae Un Soo, obchodník Korea Exchange Bank Futures. "Trh je ale tiež stále viac nervózny kvôli dlhovým problémom eurozóny a tiež kvôli eskalácii násilia na Blízkom východe," dodáva.

Okrem amerického dolára a eura padá v poslednej dobe navyše aj japonský jen, ktorý dopláca na nedávne zemetrasenie a následnú vlnu tsunami.

"Keď pôsobí najdôležitejšie svetové meny takto rozkolísaná, niektorí investori a špekulanti radšej vloží svoje peniaze do zlata," hovorí Barry M. Wainstein, ktorý riadi oddelenie obchodu s menami a drahými kovmi v banke Scotia Capital.

Rast ceny drahého kovu nezastavilo dokonca ani zvýšenie úrokových sadzieb, ku ktorému pristúpili začiatkom apríla Európska centrálna banka aj centrálna banka Číny. Takýto krok je pritom pre drahý kov spravidla negatívne správou, pretože zvyšuje ziskovosť depozít, a tak ich robí atraktívnejšie investíciou v porovnaní so zlatom, ktoré nenesie žiadny úrok. Lenže investori tentoraz zvýšenie úrokových sadzieb v podstate ignorovali.

27.04.2011


Ďalšie články