Shorty na zlate si pýtajú výraznú rally

Podľa minulotýždňových dát COT je drahý kov extrémne preshortovaný. Krátke špekulačné pozície na zlato dosahujú rekordné úrovne z roku 1999. Za tak prudkým nárastom stoja predovšetkým obavy z deflácie, resp. neprítomnosť inflácie v ekonomike, rast akciových titulov na rekordné maximá, keď sa investorom oplatí radšej kupovať akcie ako zlato a v neposlednom rade aj turbulentná sila zelenej bankovky.

Dolár sa dostáva voči euru aj libre na dlhodobé maximá a dolárová sila rozhodne neprospieva komoditám. Investori tak mierne spanikárili a začali predávať zlato hlava-nehlava, no aj napriek takto extrémnym pozíciám sa drahý kov nedostal pod minuloročné minimá 1560/40 dolárov za uncu. To môže vyvolávať výstražný prst pre medvedích obchodníkov a mierny ústup nad level 1600 dolárov za uncu.

Mega shorty by mohli byť postupne zatvárané, čo by cenu vytlačilo vyššie, no k tomu catalyst v podobe fundamentu, alebo rastu nad predchádzajúce maximá. Otázne tak je, či nastane dôvod na zatváranie týchto pozícii a rast ceny zlata, alebo sa budeme stále motať pod 1600 bez výraznejšieho pohybu. Keďže fundament na short už až tak netlačí, pozície sú na extrémoch, obchodníci by mohli byť s ďalším poklesom príliš opatrní.

Na druhej strane, dôvod na rast, ani len maličký, zatiaľ nie je a tak pravdepodobne budeme svedkami beztrendového obchodovania. Naposledy v roku 1999 pri najväčších krátkych pozíciách v histórii sa zlato dostalo pod silný tlak a cena reagovala poklesom pod 260 dolárov. Následne ale nastal veľký rast ceny a všetky shorty boli postupne zatvorené. Celkovo tak zlato v priebehu pár dní narástlo o 30%, alebo o 100 dolárov za uncu.

Ak by sme podobný prístup aplikovali na terajšie pozície, rast zlata o 30% by ho poslal na 2050 dolárov za uncu, čo je nepravdepodobné. Rast o 100 dolárov na 1680/1700 je pravdepodobnejší a rally by mohla prísť náhle a nečakane. Pohyb o 100 bodov nahor by mohol byť pokojne vyvolaný len zatváraním krátkych pozícií. Čaká sa tak na catalyst, ktorý by spustil rally. Dokým nepríde, stále pôjdeme skôr doprava, ako pod 1550 dolárov/unca.


14.04.2013


Ďalšie články