Rogers: Komodity sú výhrou v každej situácii; zlato na novom rekorde

Investičnej pozície Jima Rogersa vývoj posledných dní výrazne neovplyvnil. Ako uviedol v rozhovore pre CNBC: "Väčšina udalostí bola pre môj pohľad irelevantné, ak by sa niečo dramatického stalo, zmenil by som ho." Dlhé pozície teraz drží najmä v komoditách a menách, krátke pozície na rozvojových trhoch av amerických technologických tituloch. Navyše je short na "jednej veľkej americkej banke" a na vládnych dlhopisoch USA. Nehľadiac na to, akým smerom pôjde globálna ekonomika, na investíciách do komodít zarobím, uviedol v súlade so svojou dlhodobou investičnou stratégiou komoditného býka.

"Ak sa svetovej ekonomike povedie dobre, zarobíme peniaze na komoditách, lebo ich bude nedostatok. Ak sa jej podarí zle, budú sa tlačiť peniaze a na komoditách zarobíme aj tak, "zopakoval investor svoju hlavnú tézu.

Ohľadom načasovania možného QE3 Rogers uviedol, že "na jeseň alebo na začiatku budúceho roka bude zrejmé, že sa veci nezlepšujú a USA urobia to jediné, čo vedia". Kým investor drží krátke pozície na amerických dlhopisoch, vlastné doláre. Dôvodom k ich nákupe bolo podľa jeho slov to, že "všetci boli ohľadom dolára negatívne" - ak k podobnej situácii dôjde, môže to byť dobrá nákupné príležitosť. V dlhšom období ale dlhé pozície na tejto mene držať možno nebude, pripúšťa. Ohľadom vládnych dlhopisov Rogers uviedol, že teraz na ne má negatívny názor "100% investorov mimo vlády"; tu ale drží aj on krátke pozície.

Zlato dnes vďaka trvajúcom obavám o osud (nielen) zadlžených štátov eurozóny vystúpila o 1,6 percenta až na rekordných 1586,6 dolára za trojskú uncu (augustový futures kontrakt). Okrem ďalšieho downgrade v eurozóne správa z júnového zasadnutia americkej centrálnej banky navyše naznačila, že niektorí členovia výboru uvažovali o ďalšom uvoľnení menovej politiky.

19.07.2011


Ďalšie články