Nový rekord! 5 dôvodov, prečo sa zlato vyhúpne na 3 tisíc dolárov za uncu

Nedávna korekcia na zlate dala investorom zaujímavú príležitosť naskočiť do rozbehnutého "zlatého" vlaku. Faktory, ktoré ťahajú tento drahý kov do závratných výšin - neistota ohľadne ekonomického vývoja a dlhové problémy vyspelého sveta -, sú stále prítomné. Preto sa tiež zlato odrazilo od hodnoty 1 750 dolárov za uncu k ďalšiemu rastu. Aká bude ďalšia méta? Bude stáť 3 000 dolárov, alebo bola nákupná horúčka len bublina a žltý kov klesne späť k tisícke?

Keby ste niekomu pred viac než desiatimi rokmi povedali, že si myslíte, že zlato môže zdražieť až na 3 000 USD za uncu, asi by sa vám vysmial. Cena zlata bola totiž vtedy desatinná, teda len 300 USD. Zlato prvýkrát sa opäť nad 1 000 USD za uncu v roku 2009.

Ekonomická neistota a dlhová kríza vo vyspelých ekonomikách budú však drahý kov stále tlačiť hore, pretože bude čoraz viac investorov vyhľadávať bezpečný prístav pre svoje investície.

Aktuálnu cenu zlata sledujte tu

Tu je 5 dôvodov, prečo sa rast ceny zlata nejaví ako bublina:

1. Strach z neschopnosti vlád vyspelých ekonomík

Vlády na oboch stranách Atlantiku miesto riešenia problémov chrlí sľuby, kým dlhy narastajú a na finančných trhoch vládne panika. Politici zatiaľ všetky problémy valí pred sebou, takže je pravdepodobné, že za čas príde ďaleko vážnejšie krízy, než v ktorej sa nachádzame teraz. Útek investorov ku zlatu potom bude ešte masívnejšie.

Ďalším dôvodom pre zvyšovanie ceny zlata je rast peňažnej zásoby, ktorý je výsledkom uvoľnenej politiky centrálnych bánk, ktoré sa snažia podporovať hospodársky rast. Dôsledok budeme zjavný v podobe zvyšujúcej sa inflácie. A inflačné prostredie nahráva investíciám do reálnych aktív - teda aj do zlata.

2. Záporné úrokové miery

Než ukladať hotovosť do banky, kde vám z nej bude plynúť smiešny úrok okolo 2%, zatiaľ čo inflácia bude oveľa vyššia, je skutočne lepšie investovať do zlata, ktoré v súčasnej dobe ponúka vyhliadky atraktívnych výnosov.

"Negatívne reálne úrokové miery (po započítaní vplyvu inflácie) sú veľkou výzvou pre investorov, aby sa poobzeral po bezpečných investíciách inde. A zlato je stále jednou z nich," hovorí John Hathaway, manažér Tocqueville Gold.

3. Centrálne banky opäť nakupujú zlato

Dopyt po zlate zo strany centrálnych bánk Severnej Kórey, Thajska a Mexika sa zvyšuje. Banky tento rok skupujú zlato ako nikdy predtým. Prvýkrát od roku 1980 prevažovali ich nákupy zlata nad predaji v každom z troch posledných rokov. A nepredpokladá sa žiadna zmena situácie, skôr naopak.

Je len otázkou času, kedy sa Čína rozhodne presunúť svoje pohľadávky voči USA denominované v dolároch do zlata, aby sa zabezpečila proti znehodnoteniu dolára, ktoré sa očakáva kvôli dlhovým a ekonomickým problémom svetovej veľmoci.

4. Produkcia zlata má svoje limity

Ťažba nové zlata dokáže svetovej ponuke tohto drahého kovu prispieť len malým percentom, pretože je jej kapacita obmedzená. Počas deviatich rokov rástla ponuka zlata iba 1,7% tempom na odhadovaných 166,6 tony.

"K dispozícii je príliš málo fyzického zlata, preto sa aj malý vzostup dopytu premietne do razantného nárastu ceny," upozorňuje Hathaway.

5. Zlato je stále lacné

Na rozdiel od akcií firiem nemôžeme u zlata posudzovať fundamenty ako zisky a cash flow. Ako teda niekto môže tvrdiť, že je nadhodnotené? Vnútornú hodnotu zlata dostaneme porovnávaním benchmarkov. A práve podľa týchto kritérií sa zdá byť zlato stále podhodnotené.

11.09.2011


Ďalšie články