Nešetrite, investujte!

Zlato nad plné prasiatko.

Investícia, ktorá nie je len pre boháčov a dostáva sa čoraz viac do povedomia ľudí! Žiadna bublina, marketingové ťahy ani ilúzia.

Ľudia si postupne sami uvedomujú výhody investovania do zlata. Bezpečnosť je jedným z primárnych lákadiel konzervatívcov, ktorí sa rizikovosti radšej oblúkom vyhýbajú. Dôkazom sú tisícročia, kedy si zlato dokázalo držať svoju hodnotu.

Synonymum pre nezastupiteľný investičný nástroj, ktorý je schopný kompenzovať straty (v inej kategórii aktív) a pôsobí ako ochranné krídlo pred znehodnocovaním meny. V preklade to znamená, že ak mena, teda v našom prípade euro, stratí na hodnote, spôsobí to infláciu (umelé zvyšovanie cien). Predstavte si to tak, že za to isté množstvo peňazí si neskôr kúpite menej. Hodnota zlata však tomuto procesu nepodlieha, jeho cena sa nemení v závislosti od zvyšovania ani znižovania ostatných cien. Faktom je, že sa jedná o jediné „peniaze“, ktorých hodnotu neovplyvňujú centrálne banky. Ovplyvňuje ju totiž reálna zásoba zlata na zemi. Je to prirodzené, nakoľko takéto aktívum ťažko umelo znásobiť na účtoch. Je totiž hmotné, nevyrobiteľné, fyzikálne unikátne a večné, pretože nepodlieha korodovaniu ani inému opotrebeniu a môžeme ho jednoducho skladovať.

Čo bude s vašimi potomkami?

Človek, ktorému záleží na jeho rodine a potomkoch, by nepochybne nemal zabudnúť práve na takúto investíciu. Slovo investícia môže evokovať niečo veľké, nákladné, drahé. Nie je to tak. Takmer každý môže zlato nadobudnúť a to bez horibilného kapitálu. Investovať môžete už desiatimi eurami mesačne. Vynecháte jeden vstup do kina a staráte sa o seba aj svoju rodinu.

Existujú sporiace systémy, v ktorých je možné zlato nadobúdať postupne. Či už vo forme mince alebo tehličky. Funguje to všeobecne tak, že keď si nasporíte na jednu mincu (tehličku), automaticky vám bude doručená domov, prípadne odovzdaná osobne (vyššie hodnoty). Je to výborná cesta najmä pre ľudí, ktorí doposiaľ nemali veľa skúseností s takouto aktivitou. Vzhľadom na to, že sa zlato takto nakupuje priebežne a vo vybraný čas, nemusíte sa tak obávať nákupov, ktoré by boli pre vás nevýhodné. Pohodlným riešením je, ak investičné zlato kúpite v spoločnosti, ktorá garantuje aj spätný výkup, pretože si potom nemusíte lámať hlavus hľadaním najvýhodnejšieho riešenia. Kto však nevyhľadáva až takýto komfort, nemusí sa taktiež obávať. Keďže je zlato vysoko likvidné a udržiava si hodnotu v čase, bude ho môcť rýchlo speňažiť kdekoľvek a to nie len v rámci krajiny, ale aj kdekoľvek vo svete.

Investícia, investičné zlato

 

 

Máte na výber!

Okrem mincí a tehličiek, je vďačnou alternatívou aj investovanie do zlatých certifikátov. Je to dobrá voľba pre tých, ktorí sa chcú oslobodiť od nákladov na doručenie a skladovanie zlata vo fyzickej forme. Na druhej strane, keďže aj malý kúsok zlata v sebe nesie vysokú hodnotu, pokojne vám postačí aj malý domáci trezor.

Pre veľmi opatrných ľudí je užitočné vyzdvihnúť výhodnú diverzifikáciu portfólia. Predstavte si pod tým to, že nevložíte všetky svoje prostriedky len do jednej jedinej investície (nehnuteľnosti, dlhopisov, akcií,...). Vaša investícia sa totiž rozdelí medzi viacero typov investícii a tým pádom si tak rozložíte aj mieru jej rizikovosti. Zlato má vysoko dôležitú úlohu vo veľkom množstve investičných portfólií, nakoľko neklesá priamoúmerne s cenou ostatných typov investícií. Pre predstavu, keď nastane kríza a poklesne cena akcií, cena zlata naopak obvykle v tom čase rastie. Dôležitou perličkou je, že zlato nepodlieha nie len času, ale ani daňovej povinnosti. Jeho vlastnenie je anonymné.

Tak si to zhrňme...

Na záver, summa summarum, zhrňme si v bodoch fakty, ktoré by mohli znamenať dobrú motiváciu vlastniť ligotavý skvost a spoľahlivo budovať rodinný majetok.

  • Rezerva stabilného charakteru,
  • priama a bezpečná investícia,
  • uchovávanie hodnoty,
  • rast hodnoty z dlhodobého hľadiska (hodnota peňazí klesá),
  • oslobodenie od daní,
  • anonymnosť vlastnenia.

Či už uvažujete vo veľkom alebo malom, konzervatívne alebo dynamicky, zlato je neutrálne ideálnou voľbou pre každého. Okrem statusu krásy si teda jednoznačne zaslúži aj prívlastok cennosti.

 


13.08.2019


Ďalšie články