Nehovorím nič za jeho chrbtom, povedal som mu to do očí. Čína sa totiž od Dubaja diametrálne líšia.

Môžete to vysvetliť?

Dubaj chcel postaviť ekonomiku na špekulácii s nehnuteľnosťami, nič viac. Nemali ropu, nerastné suroviny ani veľa obyvateľov, len ohromnú špekuláciu vo výstavbe. Čína toho môže ponúknuť oveľa viac - má rastúcu populáciu, sú tu bohaté nerastné zdroje a obrovské finančné rezervy. To Dubaju chýba. Má síce bohatého "veľkého brata", ale tým to končí. Naproti tomu Čína má všetko, čo potrebuje: suroviny, lacnú pracovnú silu, disciplínu, kvalifikovaných pracovníkov a obrovský trh.

Čínsky rast spomaľuje, inflácia je znepokojujúca a tento rok má dôjsť k zmene vlády. Myslíte si, že má Čína pod kontrolou ceny nehnuteľností a ekonomický rast?

Ako som sa už zmienil, myslím si, že čínska vláda plánovala bublinu. Teraz chceli ekonomiku trochu "schladiť". Čo sa týka nižšej miery rastu, čínskym vládnym štatistikám nevenujem pozornosť, pretože sú falošné. Nikto nevie, akou mierou Čína v skutočnosti rastie, ani oni samotní. Isté je, že sa Číne darí lepšie ako všetkým ostatným krajinám, a tak to bude aj naďalej.

Netvrdím tým však, že by sa nemohla niekedy dostať do recesie. Má však dosť nasporené na horšie časy, takže keď bude horšie, využije toho. Amerika nemá na horšie časy nasporené nič. Keď v USA začne "prituhovať", bude sa musieť ďalej zadlžovať, alebo peniaze natlačí. Ani jedno z toho nie je nič priaznivého pre Ameriku a celý svet.

Predtým ste hovoril, že je India ideálnym miestom pre cestovanie, ale nie pre investície. Aké vidíte investičné príležitosti v Indii?

Cestovný ruch. Čiastočne kvôli tomu, že dnes môžu Číňania cestovať, majú to do Indie blízko a je pre nich lacná. Indický turizmus zažije úžasný vzostup v niekoľkých ďalších dekádach.

Tiež ste vyhlásil, že z tých, ktorí dnes investujú v Barme, budú v nasledujúcich 20 až 40 rokoch boháči. Barma sa dala na cestu reforiem, takže to je možno začiatok konca jej ekonomickej izolácie od západu. Ako ju vidíte dnes?

Čína sa rozhodla otvoriť sa svetu v roku 1978, ale trvalo ešte pekných pár rokov, než sa ekonomicky vypracovala. Barma práve urobila rozhodnutie. Musí toho dať veľa do poriadku (vrátane svojej meny), ale každým dňom to vyzerá lepšie. Bohužiaľ, v Singapure je nezákonné investovať do Barmy, takže investovať nemôžem, ale vy áno.

Akú ste kedy dostal najlepšie investičné radu?

"Kupuj lacno, predávaj draho!" Bolo to vtedy, keď som išiel na Wall Street. Všetci tí starí páni vtedy hovorievali: "Keď porozumiete peniazom, pochopíte, o čo tu ide."

21.03.2012


Ďalšie články