Merrill Lynch: Zlato vystrelí na 2000 dolárov. Fed sa QE3 nevyhne
Francisco Blanch stojaci v čele výskumu komodít investičnej banky Merrill Lynch zo skupiny Bank of America (7,44 USD, -2,49%) dnes vyjadril firemné presvedčenie, že komodity opäť poženie hore ďalšie tlačenie peňazí americkou centrálnou bankou, ktoré sa neodkladne blíži. Merrill Lynch očakáva, že Fed po dvojici kvantitatívnych uvoľnenie menovej politiky oznámi ešte tretí program nákupu aktív, tentoraz za 500 miliárd dolárov, a to zrejme už veľmi skoro. Dôsledkom potom vraj bude ďalší rally na zlate v druhom polroku tohto roka.
"Domnievame sa, že Fed bude nakoniec donútený k ďalšiemu kvantitatívnemu uvoľneniu. Ak k tomu dôjde v septembri, ako súdi naši ekonómovia, potom nás čaká rally na zlate veľmi skoro. Ak k tomu dôjde až po (novembrových) voľbách, príde rally o trochu neskôr, "uviedol šéf komoditného výskumu Merrill Lynch. Ku konkrétnemu cieľu pre rast cien zlata Blanch uviedol: Niekedy v budúcom roku sa pravdepodobne dostaneme na 2000 dolárov za trójsku uncu.
Prekonanie hladiny 2000 dolárov vlani predpovedal aj Eric Sprott, zakladateľ a šéf predstavenstva kanadského investičného fondu Sprott Inc., Ktorý spravuje aktíva za 9,5 miliardy dolárov a správne predpovedal napríklad neudržateľnosť situácie vo finančnom sektore pár týždňov pred pádom Lehman Brothers. "Jednoducho si neviem prestaviť, že by teraz mohla klesnúť dopyt po zlate. Osobne si nedokážem predstaviť riešenie problémov, v ktorých sa teraz nachádzame. Problému, kedy sa každý snaží zmierniť dlhu, ale nie je tu nikto, kto by chcel dlh odkúpiť, "zasadil Sprott svoj názor do kontextu.
Tentokrát síce neposkytol žiadny konkrétny cieľ, ale naznačil opätovný rast k 2000 USD / uncu, keď sa nechal počuť, že by zlato ešte tento rok malo ísť na nové maximá. Sprottův fond sám do drahých kovov investuje - najmä do zlata a striebra. Jeho zakladateľ sa totiž domnieva, že zlaté prúty musia zdražieť spolu s tým, ako investori budú opäť utekať k bezpečnejším aktívam, pretože vládam a centrálnym bankám neostane než opäť stimulovať ekonomický rast, čo opäť urýchli rast inflačných očakávaní a zatraktívni zlato, ako tradičného uchovávateľa hodnoty .
Prekonanie psychologickej hranice 2000 dolárov za uncu už na konci roku 2009 predpovedal uznávaný "komoditné guru" Jim Rogers. Ako časový rámec pre svoj odhad vtedy uviedol budúci dekádu a jeho argumentácia tiež stavala na snahe investorov brániť sa nákupom zlata pred rastom inflácie a oslabujúcim dolárom.
Zlato si zatiaľ dokázala pripísať zisky v 11 posledných celoročných bilanciách. Tohtoročný obavy z vývoja globálnej ekonomiky, ktoré navyše podporilo spomalenie rastu Číny, mu ale nesvedčí. Dnes cena zlatá padá o viac ako percento pod 1560 USD / uncu, čo farbí doterajšie celoročné bilanciu červeno: strata 0,5 percenta. Pre investora, ktorý by teraz zlato nakúpil tak predikcie sľubujúci rast na nové maximá znamenajú víziu zhodnotenie o viac ako 27 percent.
Ekonomickí experti sa zhodujú, že jedným z dôležitých motorov rastu ceny zlata bolo práve tlačenie peňazí centrálnymi bankami. Dve kolá kvantitatívneho uvoľňovania (QE), v rámci ktorého Fed za novo natlačené peniaze nakupoval štátne dlhopisy, výrazne rozšírili peňažné báze a likvidita následne hľadala bezpečné prístavy, medzi ktoré okrem zlata patrí napríklad aj švajčiarsky frank či nemeckej štátne dlhopisy. Posledná vlna tlačenie, QE2, však skončila už pred rokom (na konci júna 2011) a následne oznámená operácia Twist, ktorá stále beží, nemá na veľkosť menovej bázy vplyv, pretože Fed v snahe sploštiť výnosovú krivku len presúva peniaze z jedných cenných papierov do druhých .
Ďalšiu vlnu tlačenie peňazí čaká napríklad aj hlavný ekonóm Goldman Sachs (93,65 USD, -1,56%) Jan Hatzius. Posledné dáta z amerického trhu práce sú podľa neho "dosť slabá" a zdá sa, že americká ekonomika opäť spomalila. Nie je vraj síce v recesii, jej rast sa ale nachádza pod trendom. Hatzius sa preto domnieva, že Fed nakoniec príde s ďalším uvoľnením politiky. "Pravdepodobne sa tak ale stane až ku koncu roka potom, čo skončí súčasný program Twist," uviedol ekonóm na konci minulého týždňa.
05.08.2012