Manipulátori so zlatom

Po požiadavke Nemecka o repatriáciu pred dvomi mesiacmi, sa rovno rozhodli stiahnuť 300 ton zlata, zo Spojených štátov amerických, z Francúzska 374 ton a v Anglicku si naopak nechali 440 ton pripravených na predaj. Celkovo Nemecko podľa zdroja World Gold Council prezentuje, že vlastní 3391 ton zlata. Takmer 50 percent z celkového počtu svojich zlatých tehál majú v USA. Mali by byť uskladnené v podzemných priestoroch newyorského FED-u. Dokopy má ísť o 1500 ton, ktoré majú Američania pre Nemcov strážiť.

Celé sa to začalo ešte vlani v decembri, kedy Nemecko požiadalo Americkú centrálnu banku o kontrolu svojho majetku, čo banka odmietla. Preto už tu mohlo vzniknúť podozrenie, či vôbec New York FED nejaké nemecké zlato vo fyzickej forme má. Informácie o požičiavaní zlata spriazneným komerčným bankám pred mnohými rokmi, keď sa cena pohybovala okolo 250 až 300 USD za uncu, nie sú nové. Mnohé banky si takto zlato vzali od centrálnych „na leasing“, predali ho a nakúpili iné aktíva, ktoré v tom čase prinášali úrokový výnos. Teraz prišiel čas splatiť záväzky. Dnešná cena je však úplne inde a dopyt po fyzickom zlate láme všetky rekordy, na rozdiel od zmanipulovanej ceny futurít na burzách, o ktoré už mnohí hráči stratili záujem a sústredia sa na skutočný kov, nie na papier, ktorého je zobchodovaného sto násobne viac, než ho bolo kedy vyťaženého.

Silní hráči si robia, čo chcú. Aj so zlatom

Poďme sa bližšie pozrieť na ceny, ranný London Fix k 16. januáru 2013, kedy sa informácie o stiahnutí zlata z USA do Nemecka objavili, bol 1679,75 USD za uncu zlata. 300 ton je po prepočítaní na unce (unca zlata je 31,103 gramu) 9 645 372 uncí zlata. Podľa londýnskeho fixu by malo ísť o sumu 16,2 miliardy dolárov.

Nemecko sa dohodlo s FED, že si svoje zlato stiahne späť domov počas siedmych rokov. Rozpútalo to ďalšie diskusie, lebo na stiahnutie 300ton zlata stačí 10 až 15-krát otočiť dopravné lietadlo medzi New Yorkom a Frankfurtom. (Pre porovnanie, keď v roku 2011 začala Venezuela sťahovať svoje zlato z Anglicka, dokázala stiahnuť 160 ton za necelé dva mesiace.)

Koncom roku 2012, po odmietnutí auditu nemeckého zlata, začala proti drahým kovom hromadná kampaň. A to najmä zo strany najväčších svetových bánk. Ich analytici a obchodníci začali zrazu všetci spomínať koniec rastu trendu zlata, zlepšovanie ekonomickej situácie a nepotrebnosť kupovať zlato ako ochranu pred infláciou. Táto zvláštna kampaň trvá doteraz. Cenu „vďaka“ nej stiahli na dnešných 1574 USD za uncu (ranný London Fix 6.3.2013). Keď si prepočítame 300 ton zlata dnešným londýnskym fixom, vyjde nám 15,18 miliardy dolárov.

Ak by mal dnes FED nakúpiť zlato na voľnom trhu a vrátiť ho Nemecku, ušetril by viac než 1 miliardu dolárov. A miliarda dolárov je suma, pre ktorú sa oplatí hromadne papagájovať a brojiť proti zlatu a jeho rastovému trendu. Nemecko, samozrejme, tají podrobnosti, kedy a ako má dôjsť k repatriáciám zlata.Kedy začnú lietať dopravné lietadlá s nemeckým zlatom, je otázne.

Záhadný sklad so zlatom

Server zerohedge.com sa vŕtal v informáciách, kde presne sa má nachádzať bájne nemecké zlato. Adresa New York FED je zverejnená na ich stránke:

Federal Reserve Bank of New York
33 Liberty Street
New York, NY 10045

Ak si ju však zadáte do vyhľadávača, zistíte, že v blízkosti New York FED je budova One Chase Manhattan Plaza. Zrejme úplnou náhodou ide o budovu, v ktorej sídli americká banka JPMorgan Chase. Táto 60 poschodí vysoká budova má aj 5 podzemných podlaží. Rovnako ako sídlo New York FED. A v podzemí banky JPMorgan Chase sa nachádza, prekvapivo, najväčší sklad s drahými kovmi na svete. O tom, či ide o ten istý sklad drahých kovov alebo je medzi nimi len nejaká prepážka, sa môže a bude veľa diskutovať. No pravdepodobne sa pravdu nedozvieme. V každom prípade, medzi budovou New York FED a sídlom jednej z najkontroverznejších amerických bánk, ktorá pravidelne manipuluje s cenou zlata a striebra, je len jednosmerná ulica široká 12 metrov.

05.04.2013


Ďalšie články