James Turk - kolaps bánk a vlád aleno zlatá éra prichádza

S pokračujúcou volatilitou na hlavných trhoch v dnešnom rozhovore pre King World News zodpovedal James Turk. "Ak centrálny plánovač sa snaží zakryť platobnú neschopnosť vlád a mnohých veľkých bánk väčším tlačou peňazí, potom zlato, striebro a ťažobné akcie raketovo vystrelí ešte vyššie než si dokážete predstaviť." Významný skok drahých kovov a ťažobných akcií, ktorý sme videli v piatok, nemožno podceňovať. Bolo to dôležité z viacerých dôvodov, ale predovšetkým ide o pokračovanie v býčom trende, v ktorom drahé kovy a ťažobné akcie ukazujú jasnú a nezávislú silu.

Inými slovami, aj keď akciové trhy na celom svete v posledných niekoľkých týždňoch padajú strmhlav dole, tak ťažobné akcie zlata a striebra stúpajú nahor. Nezávislá sila ako je táto je zvyčajne veľmi optimistická a je dobrým znamením pre drahé kovy a ťažobné akcie v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Tiež to naznačuje, že rovnako ako v minulom roku, tak aj tento rok v lete budú opäť dobré podmienky pre vývoj drahých kovov.

Myslím, že existuje mnoho dôvodov, prečo by sme mali očakávať, že sa história bude opakovať a vyvíjať v podobnom trende , zlato ktoré porastie oveľa vyššie, najmä vzhľadom k tomu, ako rýchlo sa zhoršuje bankovej krízy a krízy štátnych dlhov. Celú situáciu vystihuje prirovnanie k tomu, ako sa v piatok stretnú dva spoločensky unavení jedinci.

Aj keď je to celkom vtipné, tak rozvíjajúca sa kríza je čím ďalej viac vážnejšie. Skutočnosťou je, že ich spoločný flám je u konca. Vládam dôjdu peniaze a ako ony, tak ani banky nebudú môcť viac zvýšiť svoj vplyv. Hovoríme tu o konkurze a mnohých planých sľuboch, ktoré stále visí nad horizontom.

Všimnite si, ako bol potlačený výkon striebra v porovnaní so zlatom v piatok. Striebro vzrástlo "iba" o 2,7%, čo je samozrejme veľký jednodňové skok, ale nebol tak veľký ako u zlata. Tento slabý výkon striebra bol ďalší neobvyklú udalostí toho dňa, keď drahé kovy skóroval s veľkými ziskami.

Striebro v piatok nekleslo ako meď a mnoho ďalších komodít, ale podalo slabý výkon v porovnaní so zlatom, čo odráža skutočnosť, že je striebro stále ovplyvnené globálnym ekonomickým výhľadom skôr než že ide už cestou, ktorú by som videl radšej ja, že raz prekoná zlato. Inými slovami, ako 56 uncí striebra, tak 1 unca zlata Vám umožní opustiť systém nekrytých peňazí, ale striebro je z tejto dvojice drahých kovov viac podhodnotené.

Ale dôležitý bod, ktorý musí čitateľovi KWN vziať do úvahy je to, že piatkové akcia bola poháňaná strachom z trhlín globálneho ekonomického vývoja a investori išli po hlave do bezpečného prístavu, čím je pre nich hlavne zlato.

Samozrejme, že nie som vo svojich úvahách skeptický vo vývoji striebra, ba naopak stále si myslím, že striebro bude nakoniec stúpať nahor oveľa rýchlejšie ako zlato, akonáhle investori pochopia, ako veľmi je striebro podhodnotené proti zlatu.

V nasledujúcich dňoch nebude úplne nezvyčajné, keď si ako zlato, tak striebro opäť oddýchnu aj vzhľadom k tomu, že Londýnska burza je až do stredy zatvorená a zlato môže znovu otestovať úroveň 1600 dolárov a striebro podporu okolo 28 dolárov. Ale podstatné je, že sa vo ÝVOJ posúvame dopredu a že táto doterajšej korekcie bude už len vzdialenou spomienkou rovnako ako tomu bolo pri korekcii na konci roka 2008 po páde Lehman Brother.

Nepotrebujeme žiadne ďalšie QE (tlačenie peňazí), aby drahé kovy rástli, keď sa dostávame do fázy strachu. Ovšem ak sa centrálne plánovači snaží zakryť platobnú neschopnosť vlád a mnohých veľkých bánk väčším tlačením peňazí, tak si buďte istí, že zlato, striebro a ťažobné akcie raketovo porastú ešte viac ako si viete predstaviť. Koniec koncov, keď sa ešte pridá strach zo straty peňazí v dôsledku bankového kolapsu a vládne platobnej neschopnosti, ktorý je hlavným motorom myslenia investorov, potom je neba limitom pre rast drahých kovov.

19.06.2012


Ďalšie články