Hovory o 2.000 dolároch za uncu zlata pokračujú

Volatilita bude naďalej vysoká u všetkých komodít, ale najmä u zlata. Ceny komodít v sebe odrážajú fakt, že bude pokračovať ďalšie monetárnej stimulácie v USA av Európe, viditeľné to bolo aj na zlatu, ktoré sa pred niekoľkými dňami dostalo nad úroveň 1.900 dolárov za uncu. Pre CNBC to uviedol Jeffrey M. Christian, výkonný riaditeľ v spoločnosti CPM Group. Súčasná korekcia podľa neho nezodpovedá tomu, čo na trhoch bývalo normálne, ide však o korekciu zodpovedajúce "novému normálu". Vysoko volatilné sú totiž všetky finančné trhy a zlato nie je výnimkou. Christian by navyše podľa svojich slov nebol prekvapený, ak by sa cenové rozpätie u zlata v nasledujúcich týždňoch ešte rozšírilo až na 1.700 - 2.000 dolárov za uncu.

Daniel Hynes, riaditeľ komoditného výskumu v Citi, pre CNBC povedal, že u zlata sa "stále nedajú vylúčiť krátkodobé zisky a jeho cena by sa mohla vyšplhať až na 2.000 dolárov za uncu". V posledných šiestich mesiacoch išla jeho cena ale prudko nahor, čím sa zvýšilo riziko veľkých predajov. Po možnom posilnenie by sa tak mala cena zlata vrátiť na 1.650 dolárov za uncu. Poklesu pomôže aj zlepšujúca sa ekonomická situácia. Strednodobý výhľad u zlata je ale podľa Hynes "silný".

Na vysokú volatilitu u zlata poukázal aj George Gero z RBC Capital Markets, posuny smerom hore ale podľa neho budú prevažovať nad poklesy. Tie budú investori využívať na otváranie dlhých pozícií. "Ľudia, ktorí vlastnili euro, pravdepodobne kupovali aj zlato ako hedge pre svoje portfóliá. A ľudia, ktorí vlastnia doláre, zlato pravdepodobne kupovali tiež ako hedge svojho portfólia, "myslí si Gero. Zlato sa podľa neho považuje za jednu z mien, pretože je za ostatné meny voľne zameniteľnej. Jeho cena nájde okrem iného ďalšiu podporu v tom, že sa Fed zaviazal držať sadzby nízko po dlhú dobu.

26.09.2011


Ďalšie články