Goldman Sachs: Zlato bude do troch mesiacov na novom rekorde

New York - Cena zlata sa bude naďalej zvyšovať a do troch mesiacov sa dostane na nový rekord. Predpovedajú to analytici investičnej banky Goldman Sachs, ktorí zároveň očakávajú, že cena kovu bude kulminovať počas budúceho roka. Do troch mesiacov by sa podľa nich mala cena zlata dostať na 1480 dolárov za trojskú uncu (oz; 31,1 gramu), čo by bol nový rekord a proti terajším cenám nárast asi o päť percent.

Za jeden z hlavných dôvodov k rastu cien zlata Goldman Sachs považuje pokles reálnych úrokových sadzieb v Spojených štátoch, analytici ale aj zmieňujú terajší geopolitické napätie. Budúci rok bude zmena vývoja čiastočne súvisieť so zmenou menovej politiky americkej centrálnej banky (Fed). Očakáva sa totiž, že Fed začne zvyšovania úrokových sadzieb.

"Vzhľadom k poklesu reálnych úrokových sadzieb v USA predpokladáme, že terajší pokles cien zlata ponúka solídny príležitosť k nákupu. Nemeníme ani naše odporúčania, čo sa týka ďalšieho rastu cien a očakávame, že cena zlata sa dostane na náš trojmesačného cieľ 1480 dolárov za uncu, "uviedli analytici v správe klientom.

Do pol roka cena zlata podľa analytikov vystúpi na 1565 dolárov a do roka bude na 1690 dolároch za uncu. To by proti terajším cenám znamenalo nárast asi o 20 percent.

Počas dneška sa cena zlata pohybovala okolo 1418 dolárov a nie je príliš vzdialená doterajšiemu rekordu 1444,40 USD / oz, na ktorom bola 7. marca. Zlato dnes zdražovalo prevažne v reakcii na vývoj v Líbyi, kde sa zrejme schyľuje k vojenskému úderu. Ten chystajú západné mocnosti, aby zabránili násiliu na civilistoch. Bezpečnostná rada OSN už zásah povolila.

"Optimizmus okolo tempa oživenia globálnej ekonomiky, ktorý bol viditeľný na začiatku roka a ktorý posunul reálne úrokové sadzby v USA prudko nahor, teraz tlmí udalosti na Blízkom východe av severnej Afrike, a tiež v Japonsku. Tým sa vytvárajú podmienky pre ďalší rast cien zlata, "uviedla banka.

25.03.2011


Ďalšie články