Faber: Zlato nad 1900 USD bublina? Len poistka pri poklese akcií a chrlenie peňazí. Po USA Švajčiarmi či Britov

Žiadna bublina, ale racionálne obrana investorov proti turbulenciám na finančnom trhu a zlyhania systému, uvádza na adresu zlata hľadajúceho nové rekordy nad úrovňou 1900 dolárov USD za trójsku uncu investor Marc Faber s tým, že on sám komoditu pravidelne prikupuje.

"Nemyslím si, že sa na zlate jedná o nafukovanie bubliny, len o formu poistenia proti súčasným problémom finančného trhu. Ja sám ho budem každý mesiac pravidelne nakupovať, "uviedol investor v interview s Bloomberg TV.

Zlato dnes v skorom obchodovaní sa opäť zvýšila na nový spotový rekord 1921,15 USD / tr. unca, aby sa vzápätí vydalo nižšie po nečakane razantným kroku v podobe nastavení cieľového kurzu 1,20 CHF / EUR zo strany švajčiarskej centrálnej banky a oznámenie, že pre bránenie franku spevniť pod túto úroveň bude nakupovať ľubovoľný objem zahraničných mien = tlačiť neobmedzené množstvo domácej meny . Marc Faber k vývoju na zlatu poznamenáva, že ide práve o veľmi racionálny poistku proti ďalšiemu chrlenie peňazí zo strany svetových centrálnych bánk. Po dnešnom prekvapivom kroku SNB analytici Goldman Sachs a Citigroup predpovedajú, že centrálna banka Veľkej Británie, Bank of England, ešte v tomto týždni zrejme obnoví odkupy dlhopisov = menovú expanziu s oslabovaním dychu ekonomiky a rastom prijímania nákladov (úrokov na dlhopisoch a CDS).

O bubline už od úrovne 1800 USD / tr. unca hovoria analytici Wells Fargo, ktorý za rastom vidí špekulatívne dopyt. S tým Marc Faber nesúhlasí, keď ako podporu ďalšej dopytu po zlate vedľa tlače peňazí uvádza pokles akciových trhov a oslabujúci meny.

Zlato prechádza jedenásťročným býčím trhom, najdlhším najmenej od roku 1920 v londýnskom obchodovaní s tým, ako investori diverzifikujú zdroje z akcií a niektorých mien. Dnes sa opäť na nové rekordy v eurách, dolároch, švajčiarskych frankoch, britskej libre a kanadskom dolára na špekuláciu o ďalšom vyhrocovanie dlhovej krízy v Európe a reálnějšímu obrazu možného bankrotu Grécka. Na nových rekordoch sú tiež futures v Indii a Číne, ktoré sú dvoma najvýznamnejšími zákazníkmi a konzumentov komodity. Od začiatku roka je zlato vyššie o 33 percent a je jednoznačne nad výkonom akcií, ďalších komodít i dlhopisov a poukážok. Dokupovaním do zásob sa pridávajú aj centrálnej banky. Index MSCI World ukazuje na tohtoročné zápornú výnosnosť svetových akcií v rozsahu 11 percent, dolár proti dolarovému koši stratil 5 percent, dlhopisy vyniesli 8,1 percenta, ukazujú dáta Bank of America. Objem zlata nakúpeného zo strany zlatých ETF fondov, ktoré väčšiu časť trhu označuje za reálnu bublinu na rozdiel od hmatateľné komodity, klesol na aktuálnych 2142 tony z rekordu 2217 tony k 8. auguste.

Obchodníci na trhu sa teraz "hádajú" v pohľade, či krok švajčiarskej centrálnej banky povedie k poklesu ceny zlata, alebo jej ďalšiemu rastu. Marc Faber argumentuje tlačením peňazí a teda ďalšie rastom dopytu. Protiargument hovorí o zásahu SNB do jedného zo "save haven" inštrumentov, ktorý so sebou strhne aj zlato. Krok SNB totiž znamená záväzok nakupovať neobmedzené množstvo zahraničnej meny vrátane eur a keďže ide o intervenciu, ktorá mieri proti vlastnej mene, môže byť relatívne neobmedzená a úspešná (s dopady do štruktúry bilancie, ktoré sa budú riešiť oveľa neskôr ...).

"Tí, ktorí sú či boli v dlhých pozíciách na švajčiarskom franku, idú vo väčšine rovnakým smerom aj na zlatu. Krok SNB nie je preto dobrý pre zlato, "tvrdí Sebastien Galmi, stratég Societe Generale. Iný názor má londýnsky analytik UBS Edel Tully. "Mierna korekcia, ktorú zlato teraz prešlo, prečistila dopyt a položila solídne základy ďalšiemu rastu ceny komodity a dôvere investorov v ňu," uviedol Galmi. Názor si musí každý investor utvoriť vlastný ...

07.09.2011


Ďalšie články