Exšéf Fedu Greenspan: Euro sa pomaly rozpadá, zlato nie je bublina

Bývalý šéf americkej centrálnej banky (Fed) Alan Greenspan vyhlásil, že problémy eura môžu spomaliť americkú ekonomiku. Európa je totiž odbytiskom pätiny amerického exportu a predstavuje približne pätinu ziskov pre americké spoločnosti, ktoré na európskom trhu pôsobí. Problémy európskych krajín by tak zrazili hodnotu akcií amerických korporácií.

"Euro sa rozpadá a proces rozpadu vytvára značné problémy európskemu bankovému systému," vyhlásil Greenspan vo Washingtone.

Záchranné kroky, ako sú neobmedzené pôžičky Európskej centrálnej banky, udržujú mnoho bánk v krajinách PIIGS (Portugalsko, Írsko, Taliansko, Grécko a Španielsko) solventná a uľahčujú požičiavanie ďalším európskym bankám. Greenspan pritom upozornil, že spomalenie európskej ekonomiky by znížilo zisky americkým spoločnostiam a zrazilo ich hodnotu, pretože do Európy vyvážajú alebo tu pôsobí.

Nedostatok dôvery investorov v dlhopisu niektorých krajín eurozóny potom činí rade európskych bánk problémy, vyhlásil Greenspan. "Problémom je vzrastajúci rozpor v ekonomických, analytických a bankových kruhoch, či by 17 krajín s výrazne rozdielnymi kultúrami a odlišnosťami z hľadiska role vlády, spotrebiteľských zvyklostí a inflácie malo mať euro," upozornil. Na otázku, či je rozpad eura jednou z možností, Greenspan odvetil: "Zjavne áno."

Greenspan tiež uviedol, že sa príliš neobáva dvojitého dna ohľadom šance pádu ekonomiky do ďalšej recesie ako ostatní ľudia, ale môže zaručiť, že pravdepodobnosť tejto možnosti stúpa. "Dôvodom, prečo sa tak vlečie (americká ekonomika), je miera neistoty."

V rozhovore pre stanicu NBC tento rok 7. augusta uviedol, že pravdepodobnosť návratu do recesie sa odvíja od situácie v Európe, nie v USA, ktoré si vedú celkom obstojne až na pomalý rast, kým sa do problémov nedostala Talianska. "Práve to destabilizovalo európsky systém a kríza sa vrátila," upozornil Greenspan.

Vyhlásil tiež, že si nemyslí, že zlato, ktoré v týždni pokorilo hranicu 1900 dolárov za trojskú uncu, než sa vrátilo k hodnote 1750 dolárov, je nafúknutú bublinu. "Zlato, na rozdiel od ostatných komodít, je mena." Podľa bývalého šéfa americkej centrálnej banky Fed je dopyt po zlate daná "útekom od toho, čo je vnímané ako papierové peniaze, ktorých hodnota klesá".

Práve Greenspan ale udržiaval na začiatku tisícročia úrokové sadzby príliš nízko, čo viedlo k bubline na americkom realitnom trhu. Výsledkom bola finančná kríza v roku 2008, ktorá bola najväčšou od druhej svetovej vojny.

02.09.2011


Ďalšie články