Eurozóna v kríze - majitelia zlata jasajú, jeho cena je na rekorde

Dlhová kríza v eurozóne tlačí hore cenu zlata. Dnes prekonala nový rekord - skoro 1583 dolárov za uncu. Zlato je drahšie ôsmy deň v rade. Finančné trhy citlivo reagujú na informácie o veľkých problémoch zadlženého Grécka aj na to, že sa úverový rating Írska dostal do špekulatívneho pásma.

"Ceny zlata rastú kedykoľvek, keď sa na trhoch stane nejaká udalosť, ktorá svedčí o tom, že hrozí nejaké riziko. Pochopiteľne dianie v eurozóne v minulých dňoch bolo dramatické celkom dosť, "vysvetlil vzťah meny a zlata ekonóm Pavel Kohout zo spoločnosti Partners.

e otázka akým spôsobom sa budú riešiť dlhy mnohých krajín v Európe. "Ešte sa nezačali hovoriť o Belgicku, ktorá má veľké štátne a bankové dlhy," pridáva Kohout.

V relácii Stalo sa dnes Rádiožurnálu Kohout zároveň upozornil na zatiaľ nie príliš diskutované riešenie súčasnej dlhovej krízy v Európe. "Platobná neschopnosť môže byť riešená monetizácia štátneho dlhu, keď európska centrálna banka skúpia dlhopisy a uvoľní tým do obehu väčšie množstvo peňazí, ktoré nebude kryté," popisuje Kohout. To je inflačné politika, ktorú ECB krajne odmieta, ale tajný scenár európskych štátnikov o tom podľa Kohúta hovorí.

Česká republika sa podľa neho nelichotivé ekonomickej situácie v mnohých krajinách eurozóny toľko báť nemusí, má výhodu. Od roku 2008, kedy vrcholila kríza, môžeme na základe úrokových sadzieb alebo výnosov štátnych dlhopisov sledovať, že Slovenská republika patrí k bezpečnejším krajinám v spoločnosti treba Rakúska, Švajčiarska alebo Nemecka.

19.07.2011


Ďalšie články