Dolár a americké dlhopisy bezpečným útočiskom? Už nie, hovorí Mobius a vsádza na emerging markets a komodity

Americký dolár a federálnej dlhopisy, ktoré v priebehu finančnej krízy platili za bezpečné útočisko, tento status stráca kvôli stále bezvýchodiskovej situácii okolo amerického dlhu, uviedol uznávaný investor Mark Mobius, stojaci v čele investičnej skupiny Templeton Emerging Markets Group, ktorá spravuje viac ako 50 miliárd dolárov . Za oveľa bezpečnejšie investíciu pritom označil akciové trhy rozvíjajúcich sa krajín a komodity vrátane zlata.

"Emerging markets vďaka dlhovej kríze v USA a Západnej Európe získavajú veľmi silné postavenie, pretože ich dlh v pomere k HDP je výrazne nižšia ako u vyspelých krajín, naopak majú väčšiu zahraničné rezervy," uviedol Mobius. Jazýček váh sa preto podľa neho hýbe v prospech trhov označovaných za rozvojové, respektíve ich akciových trhov, jeho investičná spoločnosť navyše podľa jeho slov vsádza aj na komodity. "Komodity tvoria veľkú časť nášho portfólia. Veríme, že ich ceny pôjdu v dolárovom vyjadrení ďalej hore, "podotýka.

Napriek súčasnej prevahe negatívnych správ sa však netreba obávať ďalšie globálnej recesie, myslí si investor. "Spotrebiteľ sa prebudil a má dosť hotovosti, ktorú môže a chce míňať, pretože ju nechce držať v menách," komentuje.

V rámci emerging markets sa Templeton zameriava na akcie z Číny, Indie a Ruska, pretože tamojšie akciové indexy v poslednej dobe zaostávali za väčšinou trhu. Upozornil pritom, že hoci sa dnes často hovorí o spomaľovanie rastu čínskej alebo indickej ekonomiky, ide o spomalenie z 9 na 8 alebo 7 percent, čo je stále ohromné ??tempo. Pripustil, že niektoré konkrétne tituly na rozvojových trhoch sú už príliš drahé, a povedal, že vsádza najviac na maloobchodný sektor, kde očakáva istú konsolidáciu.

Mobius už v priebehu zdanlivo nekončiacej debaty o americkom dlhu upozornil, že z prípadného neúspechu politických rokovaní by ťažila skupina rozvojových krajín v dôsledku rastu investícií do ich menových aj akciových trhov. Ako historický príklad uvádza útek investorov z dolára pri prepuknutí hypotekárnej krízy ...

02.08.2011


Ďalšie články