Čo stojí za súčasným rastom ceny ropy a aké to bude mať dôsledky?

V roku 1970 Jim Rogers spolu s Georgom Sorosom založil fond Quantum. Teraz je komoditným guru, pracuje v Singapure, kde žije s manželkou a dvoma dcérami. V rozhovore pre Business Insider sa s čitateľmi podelil o svoj pohľad na svetovú ekonomiku, rozvíjajúce sa trhy a komodity ako je napríklad zlato.

Čo stojí za súčasným rastom ceny ropy a aké to bude mať dôsledky?

Jednou príčinou je nepochybne Irán, ale ďalšie dôvody sú v USA. Trebárs problém s infraštruktúrou. Amerika ropu má, ale nie tam, kde by potrebovala. Na východnom pobreží využíva dovezenú ropu, ktorej cena hlavne kvôli Iránu stúpa.

Dôvody sú ako na strane dopytu aj ponuky. V Európe je produkcia ropy zo Severného mora na ústupe. Ropné rezervy podľa IEA klesajú na celom svete, a pokiaľ v nasledujúcich dekádach niekto neobjaví nová rozsiahlejšie náleziská, budeme mať veľký problém.

Pri akej úrovni môže byť cena ropy hrozbou pre americké oživenie?

Spomalenie čaká Ameriku tak ako tak. Gigantický dlh, ktorý dnes USA majú, predstavuje pre ekonomiku oveľa väčší problém než ropa. Historicky vzaté, po každých 4 až 6 rokoch ekonomika USA spomalí. Medzi rokmi 2012 a 2014 by sme preto mali byť pripravení na ďalšie spomalenie. Či za tým bude stáť vysoká cena ropy, alebo niečo iné, to vám nepoviem. K spomaleniu však určite dôjde v dohľadnej budúcnosti.

Ako dopadne vyššia cena ropy na mladé trhy, najmä v Ázii? Mnohé z nich dnes bojujú s infláciou a snaží sa podporiť rast.

Každý zaplatí za ropu vyššiu cenu - negatívne dôsledky na spotrebu to bude mať všade. Nejde však len o ropu, rastie cena potravín aj ďalšieho tovaru. To, že americká vláda o infláciu klame, je iná. Infláciu pocíti každý, kto chodí nakupovať. Kde americkí politici nakupujú, keď tvrdí, že inflácia nie je, nemám potuchy.

Keby ste si mal vybrať pre investíciu iba jednu komoditu, ktorá by to bola?

Niektoré z poľnohospodárskych komodít, záležalo by na tom, čo by bolo práve najvýhodnejšie ocenené.

Nedávno ste vyhlásili, že keď zlato zamieri pod 1 600 USD za trójsku uncu, začnete nakupovať vo veľkom. Ako vidíte zlato dnes?

Keď bude zlato pod 1 600, tak budem určite nakupovať. A keby sa dostalo zlato dokonca pod 1 200 USD, nakúpim ďaleko viac. Zlato rástlo 11 rokov v rade, čo je veľmi neobvyklé u každého aktíva. Preto by tiež bolo zvláštne, keby zlato tento rok nečakala žiadna korekcia. Zlato nepredávam, kým nebude v bubline. Jedného dňa sa tak určite stane, ale myslím si, že už mám dosť skúseností na to, aby som bublinu včas rozpoznal.

Veľa sa dnes hovorí o Číne v súvislosti s realitnou bublinou. Aký je váš názor?

Realitná bublina tam bola. Vláda k nej prispela úmyselne. Napríklad Jim Chanos hovoril, že v Číne bude bublina tisíckrát horšia ako v Dubaji. Chanos neporozumel Dubaju ani Číne.

21.03.2012


Ďalšie články