Čína získala prístup na jedno z najväčších ložísk vo svete Las Cristinas vo Venezuele. Dohodu s vládou tejto krajiny podpísala spoločnosť China International Trust and Investment Corp.
Podrobnosti transakcie sa neoznamujú. Oficiálny predstaviteľ MZV ČĽR Hun Lay na krátkej tlačovej konferencii po priamo položenej otázke nechcel ani vymenovať banku, ktorá investuje do tohto projektu. O tom, koľko bude stáť Čínu „zlatý“ projekt, nepriamo svedčí skutočnosť, že predtým si ložisko chcela osvojiť kanadská spoločnosť Crystallex International Corp. V roku 2008 venezuelská vláda jej zrušila licenciu. Dnes sa Kanaďania snažia za pomoci medzinárodnej arbitráže dostať úhradu vo výške 3,8 miliardy dolárov.
Čína je ochotná financovať ľubovoľný „zlatý“ projekt, pretože sa chystá stať druhou veľmocou vo svete čo do objemu zlata vo svojej pokladni.
Finančná kríza vo svete vyostrila problém rezervných mien, predovšetkým – dolára. Dolárové aktíva sú ohrozené a tým aj čínske. Preto Čína hľadá možnosti pre upevnenie svojich menových zásob zámenou papierových bankoviek za zlato.
Teraz Číne patrí šieste miesto v zlatých rezervách. Aby obsadila v rebríčku druhý riadok hneď po USA, musí nakúpiť 6000 ton zlata. Nebude to jednoduché dokonca ani v priebehu niekoľkých rokov. Toto množstvo takmer dvakrát prevyšuje svetovú ročnú ťažbu zlata.
Doplniť zásoby zlata Číne pomôže aj Afganistan. Nedávno vpustil na svoje ložiská čínsku spoločnosť. Čína prednedávnom oznámila, že kúpila 2 tony zlata v KĽDR.
Je očividné, že „zlatý obrat“ Číny spôsobí ďalší úder doláru a trh zlata podľa všetkého má pred sebou znovurozdelenie.
Čína má záujem o to, aby mohla kontrolovať zlato. Ovplyvní to spoľahlivosť dolára a jeho postavenie ako základnej rezervnej meny. Samotná skutočnosť, že si nakupuje zdroje zlata v rôznych krajinách, je odzrkadlením celkovej tendencie – dolár sa prestáva považovať za spoľahlivú svetovú menu.
USA zatiaľ ešte vždy ostávajú prvým svetovým hospodárstvom s najväčšími zásobami zlata. Ale ako dlho vydržia v tomto postavení na pozadí stúpajúcej expanzie Číny?
Zlato mizne z trhu.
V uplynulom týždni sa najväčšej pozornosti obchodníkov na komoditných troch tešili drahé kovy. Podľa údajov spoločnosti Bloomberg sa objem zlata v trezoroch produktov obchodovaných na burze...
11.10.2012
Čo sa dá očakávať?
Podľa predpokladov ECB oznámila, že bude nakupovať dlhopisy zadlžených krajín (nákup = vytlačenie nových eur). Ten deň zlato vyrástlo o 40 USD. Predminulý týždeň oznámil aj FED, že bude mesačne...
02.10.2012