Cena zlata zaznamenala najvyšší májový prepad za 30 rokov

New York - Cena zlata v máji pokračovala už štvrtý mesiac za sebou v poklese, čo je najdlhšia stratovné obdobie od roku 2000. Podľa predbežných údajov sa za máj cena zlata znížila o zhruba šesť percent a zaznamenala tak najhoršiu májový prepad za 30 rokov.


Obavy o zdraví španielskeho bankového systému, rast úverových nákladov Talianska a Španielska a neistota pred gréckymi voľbami, ktoré zrejme rozhodnú o tom, či krajina zostane v eurozóne, prinútili investorov uchýliť sa tento mesiac k bezpečnému doláru. To prispelo k poklesu ceny zlata, ktoré je citlivé na zisky dolára. Keď dolár rastie, zdražuje to zlato pre neamerické investorov a ich záujem o zlato tak klesá.

"Zlato išlo priamo dole s ďalšími komoditami a akciami kvôli vysokej averziu k riziku. Ale teoreticky by to mal byť argument pre rast ceny zlata," komentoval situáciu na trhu analytik Commerzbank Daniel Briesemann. "Veľmi silný dolár drží v tejto chvíli zlato pod kontrolou. Ale akonáhle uvidíme obrat, ktorý sa môže stať kedykoľvek, uvidíme zrejme cenu zlata ísť oveľa viac hore," dodal. Podľa agentúry Reuters cena zlata popoludní v New Yorku klesla o 1,4 percenta na 1562 dolárov za trojskú uncu.

Straty eura za máj budú zrejme kvôli stupňujúcej sa kríze v eurozóne najvyššia za osem mesiacov. Nedarilo sa ani európskym akciám, ktoré zaznamenali najvyšší prepad od augusta.

19.06.2012


Ďalšie články