Cena zlata stúpla na nové rekordné maximum

Londýn - Cena zlata sa dnes vyšplhala na nové rekordné maximum 1447,40 dolára za trojskú uncu (oz; 31,1 gramu). Hor ju tlačí slabší dolár, násilie na Blízkom východe, jadrová kríza v Japonsku a dlhové problémy v Portugalsku, napísala agentúra Reuters.

˘ Cena zlata sa zvyšuje už siedmy deň za sebou a nárast vykazujú aj ďalšie drahé kovy. Cena striebra sa dnes prvýkrát od roku 1980 vyšplhala nad 38 dolárov za trojskú uncu.

Zlato je zvyčajne považované za bezpečnú investíciu v období neistoty. "Cena zlata je teraz podporovaná záujmom investorov o bezpečné útočisko, ktorý pramení z troch súčasných kríz. Tými sú Líbya a všeobecnejšie nepokoje na Blízkom východe av severnej Afrike, Japonsko a obnovenej obavy týkajúce okrajových krajín Európy, najmä Írska a Portugalska," uviedla analytička Anne -Laure Tremblayová zo spoločnosti BNP Paribas.

Predseda portugalskej vlády José Sócrates v stredu podal demisiu, keď parlament neschválil úsporné opatrenia navrhované jeho menšinovú socialistickú vládou. Portugalsko je kvôli vysokému rozpočtovému deficitu považované za kandidáta na prijatie zahraničnej pomoci. Euro dnes však posilnilo voči doláru, pretože nad obavami ohľadom dlhových problémov v eurozóne prevážilo očakávaní, že Európska centrálna banka budúci mesiac pristúpi k zvýšeniu úrokových sadzieb.

Japonsko sa naďalej zápasí s následkami ničivého zemetrasenia, vrátane havárie v jadrovej elektrárni Fukušima. V Líbyi pokračuje povstania proti režimu tamojšieho vodcu Muammara Kaddáfího.

01.04.2011


Ďalšie články