Cena zlata rapídne rastie. Vrchol podľa odborníkov ešte nedosiahla

V Juhoafrickej republike začala štrajk ťažiari zlata. Zúčastniť sa jej má podľa odhadov asi 100 tisíc zamestnancov. Spoločnosti, ktoré zlato v Juhoafrickej republike ťaží, by mohol každý deň štrajku stáť 25 miliónov dolárov na ušlých ziskoch. Je logické, že obavy zo štrajku preto cenu zlata ďalej skrutkujú hore. Tá už je pritom na svojom historickom rekorde.
Podľa vedúceho oddelenia asset managementu v spoločnosti Colosseum Štěpána Pierka sa ale podobný vývoj na trhoch očakával.
"Nárast ceny zlata vo svojej rapídny podobe sa všeobecne očakával a očakáva. Dôležité pre cenu zlata bude aj vývoj v ekonomicky nepokojné južnej Európe a vývoj dlhu Spojených štátov, "uviedol Pierko pre Rádio Česko a dodal:

"Môže sa stať, že investori týchto krajín budú chcieť doslova zo dňa na deň investovať do bezpečných aktív a nie napríklad do dlhopisov ekonomicky nestabilných štátov. Zlato pre nich predstavuje viac ako vhodnú alternatívu. "

Podľa Pierka by sa tak mohla cena zlata šplhať aj v nasledujúcich 2 až 3 rokoch.

"Treba brať do úvahy, že vrchol ešte cena zlata nedosiahla. Navyše zlato rastie konštante o cca 20 až 25 percent ročne, "uzavrel Pierko.

02.08.2011


Ďalšie články