Cena zlata na Silvestra: 1900 USD alebo snáď 8500 USD?!

Zlato má svoje miesto v portfóliu, a v dobe uvoľňovania menovej politiky to platí dvojnásobne. Société Générale je vo svojej nedávnej analýze ohľadom zlata veľmi optimistická. Jej analytici počítali pri svojich prognózach i s možnosťou kvantitatívneho uvoľňovania v USA, ktoré (zatiaľ) neprišlo, lekárska menová politika však bude panovať na oboch stranách Atlantiku ešte veľmi dlho. A zlato je v prostredí, ktoré nahráva rastu inflácie, tým pravým korením pre portfólia investorov.

Analytici z francúzskej banky vo svojom reporte rozoberajú vzťah ceny zlata a peňažnej zásoby v Spojených štátoch. "Ak by zlato dohnalo rast peňažnej zásoby od 20. rokov rovnako, ako sa mu to podarilo skraja rokov osemdesiatych, jeho cena by vyletela až k 8 500 USD za trójsku uncu. Ak by dohnalo rast peňažnej zásoby od júla 2007, jeho cena by vzrástla na 1 900 USD za uncu, "píše sa v analýze. Druhý predpoklad nie je vôbec nereálny.

Cena zlata vzrástla v reakcii na QE1 o 36%, v reakcii na QE2 o 21%. Akékoľvek ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie v USA by teda malo byť pre cenu zlata výraznou podporou. V Európe niečo podobné môže naštartovať ECB, jej nižšie požiadavky na kolaterál sú toho náznakom.

"Zlato bude benefitovať z uvoľnenej politiky Fedu. Predpokladáme, že sa cena kovu dostane do konca roka nad 1 800 USD za uncu," uzatvára Société Générale.

02.07.2012


Ďalšie články