Cena zlata kvôli dlhovej kríze a obavám o rast na novom rekorde

Londýn - Cena zlata v dolároch a eurách dnes stúpla na nové rekordy. Cenu ženie nahor záujem investorov o bezpečnejšie investície kvôli dlhovej kríze na oboch stranách Atlantiku a obavy o ďalší vývoj globálnej ekonomiky po slabých štatistických údajoch z USA.

Cena zlata podľa agentúry Reuters stúpla až na rekordných 1640,39 dolára za trojskú uncu. Okolo 15:00 sa obchodovala za 1638,79 za uncu a proti pondělnímu záveru stúpla o 1,3 percenta. Minulý mesiac zlato posilnilo o osem percent a od začiatku roka o 15 percent. V eurách potom cena vzrástla na rekordných 1157,51 eura za uncu. Na novom rekorde bola cena aj librách a kanadských dolároch.

Snemovňa reprezentantov USA v noci na dnešok schválila zvýšenie stropu pre štátny dlh Spojených štátov zo súčasných 14,29 bilióna dolárov. Teraz ešte zákon musí posúdiť Senát. Očakáva sa, že aj on vysloví s návrhom súhlas. Zákon potom ešte musí podpísať prezident Barack Obama. Odvráti tým hroziaci bankrot krajiny, ktorý mohol nastať už po dnešku.

Dohoda je síce pre trhy dobrou správou, spory okolo navýšenie stropu pre zadlženosti však podľa analytikov poškodili obraz najväčšej americkej ekonomiky sveta. Predné ratingové agentúry tiež pohrozili, že by krajina mohla kvôli neistej fiškálnu pozíciu prísť o svoj najvyšší rating. Náladu na trhu príliš nepodporila ani posledná štatistika z USA, ktorá okrem iného ukázala, že ekonomika v prvej polovici roka rástla pomalšie, než sa čakalo.

V eurách potom zlato rastie kvôli pokračujúcej dlhovej kríze v eurozóne. Krajina sa už síce dohodli na ďalšej pomoci pre Grécko, investori sa však stále obávajú situácie v Španielsku av Taliansku.

Trh podporila aj správa, že kórejská centrálna banka kúpila v júni a júli napriek rastu cien 25 ton zlata, aby rozlíšila svoje devízové ??rezervy. Kórejská banka sa rozhodla nakupovať zlato prvýkrát po 13 rokoch a jej rezervy zlata teraz činí 39,4 tony.

02.08.2011


Ďalšie články